Vreemdelingenrecht
Beroep niet tijdig beslissen aanvraag verblijfsdocument EU/EER; verweerder “van plan” om aan eiser een…
Rechtbank Den Haag, 6 november 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:32983 · Rechtbank Den Haag · 6 november 2026
Zaakgegevens
Op 6 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Rotterdam
- Datum uitspraak
- 6 november 2026
- Datum publicatie
- 9 november 2026
- Zaaknummer
- AWB 26/10028
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:32983
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Beroep niet tijdig beslissen aanvraag verblijfsdocument EU/EER; verweerder “van plan” om aan eiser een verblijfsdocument te verstrekken; niet aangemerkt als besluit; beroep gegrond.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Rotterdam
Bestuursrecht
zaaknummer: AWB 26/10028
uitspraak van de enkelvoudige kamer van 6 november 2026 in de zaak tussen
[eiser] , V-nummer: [v-nummer] , eiser
en
de minister van Asiel en Migratie, verweerder.
Inleiding
Deze uitspraak gaat over het beroep dat eiser heeft ingesteld omdat verweerder volgens hem niet op tijd heeft beslist op de aanvraag voor een verblijfsdocument EU/EER.
Overwegingen
1. De rechtbank nodigt partijen niet uit voor een zitting, omdat dat op grond van artikel 8:54 van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) in deze zaak niet nodig is.
2. Als een bestuursorgaan niet op tijd beslist op een aanvraag of bezwaarschrift, kan de betrokkene daartegen in beroep gaan. Voordat hij beroep kan instellen, moet de betrokkene per brief aan het bestuursorgaan laten weten dat binnen twee weken alsnog beslist moet worden op zijn aanvraag of bezwaar (de zogenoemde ingebrekestelling). Als er na die twee weken nog steeds geen besluit is, dan kan de betrokkene beroep instellen. Dit staat (onder andere) in artikel 6:12 van de Awb.
3. De rechtbank leidt uit het dossier af dat de aanvraag is ingediend op 23 september 2025. Na het verstrijken van de beslistermijn heeft verweerder op 12 mei 2026 een ingebrekestelling ontvangen. Eiser heeft meer dan twee weken na de ingebrekestelling beroep ingesteld tegen het niet tijdig beslissen op de aanvraag. Verweerder heeft op 1 oktober 2026 een brief gestuurd aan eiser waarin staat dat verweerder “van plan is” om aan eiser een verblijfsdocument te verstrekken. De rechtbank is van oordeel dat deze brief niet kan worden aangemerkt als een besluit op de aanvraag van eiser. Gelet op de bewoordingen in deze brief is het besluit op de aanvraag van eiser afhankelijk van toekomstige gebeurtenissen, namelijk het opmaken en uitreiken van het document en het (kunnen) tonen van geldig legitimatiebewijs. De handeling waarbij het verblijfsdocument aan eiser wordt uitgereikt, is het – op grond van artikel 72, derde lid, van de Vreemdelingenwet 2000 daarmee gelijk te stellen – besluit (vergelijk de uitspraak van deze rechtbank, zittingsplaats Roermond, van 14 juli 2026, ECLI:NL:RBLIM:2026:6970). Het beroep tegen het niet tijdig beslissen is daarom gegrond.
4. Omdat verweerder nog geen besluit heeft genomen, bepaalt de rechtbank dat verweerder dit alsnog moet doen. Op grond van artikel 8:55d, eerste lid, van de Awb moet verweerder dit doen binnen twee weken na het verzenden van deze uitspraak. De rechtbank ziet geen aanleiding om hiervan af te wijken.
5. Een feit van algemene bekendheid is dat onder meer door personeelstekorten bij verweerder de aanvragen in vreemdelingenzaken meestal niet binnen de wettelijke beslistermijnen kunnen worden afgehandeld. Het is dan ook niet aannemelijk dat van het opleggen van een hogere dwangsom een extra prikkel uitgaat voor verweerder om tot een snellere afhandeling van deze of andere vreemdelingenzaken over te gaan. De rechtbank zal in overeenstemming met de aanbeveling van het Landelijk Overleg Vakinhoud Bestuursrecht (LOVB), gepubliceerd op www.rechtspraak.nl bepalen dat verweerder een dwangsom van € 50,- verbeurt voor elke dag dat de hiervoor genoemde termijn wordt overschreden, met een maximum van € 15.000,-.
6. Eiser heeft de rechtbank ook verzocht de hoogte van de verbeurde bestuurlijke dwangsom vast te stellen. Op grond van het sinds 15 april 2025 geldende artikel 71b van de Vreemdelingenwet 2000 is echter uitgesloten dat er een bestuurlijke dwangsom kan worden verbeurd. De rechtbank wijst het verzoek om vaststelling van de bestuurlijke dwangsom dan ook af.
7. Omdat de rechtbank het beroep gegrond verklaart, moet verweerder eiser het door hem betaalde griffierecht vergoeden.
8. Er bestaat geen aanleiding voor een proceskostenveroordeling. Het beroepschrift is niet ingediend door een derde die beroepsmatig rechtsbijstand verleent en ook verder is niet gebleken van proceskosten die voor vergoeding in aanmerking komen zoals bedoeld in artikel 1 van het Bpb.
Beslissing
De rechtbank:
- verklaart het beroep gegrond;
- vernietigt het, met een besluit gelijk te stellen, niet tijdig nemen van een besluit;
- draagt verweerder op binnen twee weken na de dag van verzending van deze uitspraak alsnog een besluit bekend te maken;
- bepaalt dat verweerder aan eiser een dwangsom van € 50,- moet betalen voor elke dag waarmee hij de hiervoor genoemde termijn overschrijdt, met een maximum van € 15.000,-;
- draagt verweerder op het betaalde griffierecht van € 200,- aan eiser te vergoeden;
- wijst het verzoek om de vaststelling van de bestuurlijke dwangsom af.
Deze uitspraak is gedaan door mr. J. de Gans, rechter, in aanwezigheid van G.I. Heijblom, griffier. De uitspraak is uitgesproken in het openbaar op 6 november 2026.
|
griffier |
rechter |
Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op:
Informatie over verzet
Als partijen het niet eens zijn met deze uitspraak, kunnen zij een verzetschrift sturen naar de rechtbank waarin zij uitleggen waarom zij het niet eens zijn met deze uitspraak. Het verzetschrift moet worden ingediend binnen zes weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Als partijen graag een zitting willen om het verzetschrift toe te lichten, moeten zij dit in het verzetschrift vermelden.