Vreemdelingenrecht

EU-verblijfsvergunning voor langdurig ingezetene. De rechtbank beantwoord de vraag of er nog sprake is van…

Rechtbank Den Haag, 24 september 2026

Zaakgegevens

Op 24 september 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Utrecht
Datum uitspraak
24 september 2026
Datum publicatie
9 november 2026
Zaaknummer
NL25.47703
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:33016
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

EU-verblijfsvergunning voor langdurig ingezetene. De rechtbank beantwoord de vraag of er nog sprake is van procesbelang. Eiser is genaturaliseerd, hiermee is het doel van eiser gerealiseerd. Het door eiser gestelde belang dat hij rechtstreeks belang heeft gehad bij de aanvraag voor EU-langdurig ingezetene en dat de status van EU-langdurig ingezetene een eigen Unierechtelijk karakter heeft, levert geen procesbelang op. Het beroep is niet-ontvankelijk.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Utrecht

Bestuursrecht

zaaknummer: NL25.47703


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[eiser] , V-nummer: [V-nummer] , eiser

(gemachtigde: mr. D. Gürses),

en

de minister van Asiel en Migratie,

(gemachtigde: mr. J. Sánchez-Rhemrev ).

Procesverloop

  1. Eiser heeft een aanvraag ingediend voor een EU-verblijfsvergunning voor langdurig ingezetenen. De minister heeft deze aanvraag met het besluit van 21 juli 2025 afgewezen, omdat niet is voldaan aan het middelenvereiste.

  2. Met het bestreden besluit van 15 september 2025 op het bezwaar van eiser is de minister bij de afwijzing van de aanvraag gebleven.

3. Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.

4. De minister heeft op 7 september 2026 een verweerschrift ingediend. Uit de meegestuurde documenten blijkt dat eiser bij Koninklijk Besluit van 19 januari 2026 is genaturaliseerd. De minister stelt dat eiser geen procesbelang meer heeft bij het beroep.

5. Eiser heeft gereageerd op het verweerschrift en zijn procesbelang toegelicht.

6. De rechtbank heeft het beroep op 8 september 2026 op zitting behandeld. Hieraan heeft deelgenomen: de gemachtigde van de minister. Eiser en zijn gemachtigde hebben zich afgemeld voor de zitting.

Beoordeling door de rechtbank

Heeft eiser procesbelang bij zijn beroep?

7. De rechtbank moet eerst de vraag beantwoorden of eiser procesbelang heeft bij de inhoudelijke beoordeling van het beroep.

8. In de brief van 7 september 2026 voert eiser aan de omstandigheid dat hij Nederlander is geworden, niet zonder meer betekent dat ieder reëel en actueel belang bij de beoordeling van het bestreden besluit is verdwenen. Op het moment van het bestreden besluit van 15 september 2025 was eiser nog vreemdeling. Hij had toen rechtstreeks belang bij de aanvraag. De latere naturalisatie neemt volgens eiser niet weg dat het bestreden besluit van 15 september 2025 tot aan de verkrijging van het Nederlanderschap rechtsgevolg heeft gehad. Bovendien heeft de status van EU-langdurig ingezetene een eigen Unierechtelijk karakter en is deze niet gelijk te stellen aan de verblijfsvergunning voor bepaalde tijd.

9. Of sprake is van procesbelang wordt beoordeeld naar de stand van zaken ten tijde van deze uitspraak. De bestuursrechter is alleen dan tot het beoordelen van rechtsvragen geroepen als dit van betekenis is voor het geschil over een besluit van een bestuursorgaan. Daarbij geldt dat het met het rechtsmiddel beoogde doel voor de indiener feitelijk van betekenis moet zijn en daadwerkelijk kan worden bereikt. Procesbelang kan onder meer aanwezig worden geacht wanneer wordt gesteld dat schade is geleden ten gevolge van bestuurlijke besluitvorming, en tot op zekere hoogte aannemelijk wordt gemaakt dat die schade voor vergoeding in aanmerking kan komen. Het enkele belang bij een principiële uitspraak, evenals het enkele streven naar een proceskostenveroordeling, levert op zichzelf geen procesbelang op.

10. Eiser heeft beroep ingesteld met als doel het verkrijgen van een EU-verblijfsvergunning voor langdurig ingezetenen, dan wel een verblijfsvergunning regulier voor onbepaalde tijd. Op 6 juni 2025 heeft eiser ook een aanvraag ingediend met als doel naturalisatie tot Nederlander. Bij Koninklijk Besluit van 19 januari 2026 is aan eiser het Nederlanderschap verleend. Op 30 januari 2026 is ook de bekendmaking van het Nederlanderschap opgemaakt. Nu eiser is genaturaliseerd, stelt de rechtbank vast dat zijn doel is gerealiseerd. Daarmee ontvalt het feitelijke belang aan de beantwoording van de vraag of was voldaan aan het middelenvereiste. Het door eiser gestelde belang dat hij rechtstreeks belang heeft gehad bij de aanvraag voor EU-langdurig ingezetene en dat de status van EU-langdurig ingezetene een eigen Unierechtelijk karakter heeft, levert geen procesbelang op. Het beroep wordt niet-ontvankelijk verklaard, zodat de rechtbank niet toekomt aan een inhoudelijke beoordeling van de zaak.
Schadevergoeding

10. Eiser heeft in de reactie op het verweerschrift van 7 september 2026 verzocht om schadevergoeding op grond van artikel 8:88 Awb.

10. De rechtbank wijst dit verzoek om schadevergoeding af, omdat dit standpunt niet is onderbouwd.

Conclusie en gevolgen

13. Het beroep is niet-ontvankelijk. De rechtbank beoordeelt dus de zaak niet inhoudelijk. Er bestaat geen aanleiding om de minister op te dragen het door eiser betaalde griffierecht te vergoeden. Daartoe is van belang dat de reden voor het wegvallen van het procesbelang – de naturalisatie van eiser – in de risicosfeer van eiser is gelegen en dat van een situatie waarin de minister aan het beroep is tegemoetgekomen, geen sprake is. Eiser krijgt ook geen vergoeding van zijn proceskosten.

Beslissing

De rechtbank:

- verklaart het beroep niet-ontvankelijk;

- wijst het verzoek om schadevergoeding af.

Deze uitspraak is gedaan door mr. J.J. Catsburg, rechter, in aanwezigheid van mr. N.B. Tool, griffier.

Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op: 24 september 2026

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen vier weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen

Zie bijvoorbeeld ECLI:NL:RVS:2022:234, rechtsoverwegingen 5, 6 en 6.2. Zie bijvoorbeeld uitspraak van de Afdeling van 14 juni 2017, ECLI:NL:RVS:2017:1581, en 15 september 2021, ECLI:NL:RVS:2021:2068.