Vreemdelingenrecht

Asiel ongegrond. Eiseres heeft niet gemotiveerd waarom deze overweging tekort schiet, op welk punt haar…

Rechtbank Den Haag, 9 november 2026

Zaakgegevens

Op 9 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Groningen
Datum uitspraak
9 november 2026
Datum publicatie
9 november 2026
Zaaknummer
NL26.37989
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:33047
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Asiel ongegrond. Eiseres heeft niet gemotiveerd waarom deze overweging tekort schiet, op welk punt haar referentiekader onvoldoende is meegewogen of hoe deze tot een andere beoordeling had moeten leiden. De rechtbank stelt vast dat eiseres in haar relaas de gestelde gebeurtenissen altijd heeft gepresenteerd als verband houdend met Al-Shabaab.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Groningen

Bestuursrecht

zaaknummer: NL26.37989


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[naam], V-nummer: [v-nummer], eiseres,

(gemachtigde: mr. D. de Vries),

en

de minister van Asiel en Migratie, de minister,

(gemachtigde: mr. T. Vosman).

Samenvatting

1. Deze uitspraak gaat over de afwijzing van de asielaanvraag van eiseres als bedoeld in artikel 28 van de Vw 2000. Eiseres is het hier niet mee eens. Zij voert daartoe een aantal beroepsgronden aan. Aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank de afwijzing van de asielaanvraag.

1.1.

De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat de afwijzing van de asielaanvraag in stand kan blijven. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.

Procesverloop

2. Eiseres heeft op 15 november 2023 een aanvraag om verlening van een verblijfsvergunning asiel ingediend. De minister heeft met het bestreden besluit van 12 juni 2026 deze aanvraag in de verlengde procedure afgewezen als ongegrond. Eiseres heeft hiertegen beroep ingesteld.

2.1.

De minister heeft op 1 oktober 2026 een verweerschrift ingediend.

2.2.

De rechtbank heeft het beroep op 4 november 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiseres, de gemachtigde van eiseres, een tolk en de gemachtigde van de minister. De rechtbank heeft het onderzoek ter zitting gesloten.

Beoordeling door de rechtbank

Het asielrelaas

3. Eiseres legt aan haar asielaanvraag ten grondslag dat zij Somalische nationaliteit en problemen met Al-Shabaab heeft. Zij stelt, onder andere, dat haar zoon is vermoord door Al-Shabaab, dat zij door Al-Shabaab is ontvoerd en dat zij door de groepering gezocht wordt.

Het bestreden besluit

4. Het asielrelaas van eiseres bevat volgens de minister de volgende asielmotieven:

  1. Identiteit, nationaliteit en herkomst;

  2. Problemen met Al-Shabaab.

De minister stelt zich hierover op het standpunt dat de identiteit, nationaliteit en herkomst van eiseres geloofwaardig zijn. De problemen met Al-Shabaab zijn niet geloofwaardig.

Heeft de minister het referentiekader van eiseres voldoende bij de besluitvorming betrokken?

5. Eiseres stelt dat uit de besluitvorming niet blijkt wat volgens de minister het referentiekader van eiseres is, of hoe daar rekening mee is gehouden. De Afdeling benadrukt het belang van het referentiekader in de beoordeling van de geloofwaardigheid van het asielrelaas en dit is niet alleen relevant voor het verloop van het gehoor, maar ook voor de inhoudelijke beoordeling van de verklaringen. De minister moet expliciet aangeven op welke manier rekening is gehouden met het referentiekader. Eiseres heeft naar haar vermogen verklaard en haar relaas dient dan ook als geloofwaardig beoordeeld te worden.

5.1.

De rechtbank stelt vast dat de minister in ieder geval op pagina vier van het bestreden besluit aandacht heeft besteed aan het referentiekader van eiseres en daarbij is ingegaan op wat wel en niet van eiseres wordt verwacht en waarom. Eiseres heeft niet gemotiveerd waarom deze overweging tekort schiet, op welk punt haar referentiekader onvoldoende is meegewogen of hoe deze tot een andere beoordeling had moeten leiden. De rechtbank ziet daarom ook geen aanleiding voor een dergelijk oordeel. Ter zitting heeft eiseres nog een aantal factoren genoemd die volgens haar onderdeel uitmaken van haar referentiekader. Daarover overweegt de rechtbank dat - als al aangenomen moet worden dat deze factoren behoren tot het referentiekader - eiseres ook niet voor deze punten inzichtelijk heeft gemaakt hoe ze tot een andere beoordeling zouden moeten leiden. De minister heeft daarentegen op de zitting concrete voorbeelden genoemd van omstandigheden die, rekening houdend met het referentiekader, eiseres niet zijn tegengeworpen. De grond slaagt niet.

Heeft de minister de problemen met Al-Shabaab terecht niet geloofwaardig geacht?

6. Eiseres stelt dat de minister geloofwaardig heeft geacht dat zij door meerdere mannen thuis is overvallen, waarbij haar zoon werd vermoord en zij vervolgens zelf is ontvoerd. De minister heeft alleen niet geloofwaardig geacht dat Al-Shabaab hiervoor verantwoordelijk was. Omdat eiseres slachtoffer is geweest van vervolgingsdaden moet ingevolge artikel 4, vierde lid, van de Kwalificatieverordening in beginsel worden aangenomen dat zulk gevaar bij terugkeer bestaat. De minister heeft het bewijsvermoeden van deze bepaling onvoldoende laten meewegen in de beoordeling van de aannemelijkheid van de vrees.

6.1.

De rechtbank stelt vast dat eiseres in haar relaas de gestelde gebeurtenissen altijd heeft gepresenteerd als verband houdend met Al-Shabaab. In het aanmeldgehoor noemt zij dit verband uit eigen beweging in het vrije relaas, maar ook eerder in het gehoor. Ook in het nader gehoor heeft eiseres bevestigd dat de problemen te maken hadden met Al-Shabaab. Dit betekent naar het oordeel van de rechtbank dat de problemen die eiseres stelt te hebben niet los te zien zijn van Al-Shabaab en dat de betrokkenheid van die groepering onlosmakelijk verbonden is met de gebeurtenissen. Daaruit volgt naar het oordeel van de rechtbank dan ook dat minister met de overwegingen in het bestreden besluit voldoende heeft gemotiveerd waarom het gehele asielmotief ‘de problemen met Al-Shabaab’, dus zowel de gebeurtenissen als de betrokkenheid van Al-Shabaab, niet geloofwaardig is. Anders dan eiseres stelt betekent dit dat niet is vastgesteld dat eiseres reeds eerder slachtoffer is geworden van een onmenselijk behandeling waartegen zij geen bescherming kan krijgen en, in het verlengde daarvan, betekent dit ook niet dat sprake is van een omkering van de bewijslast zoals bedoeld in artikel 4, vierde lid, van de Definitierichtlijn.

6.2.

Eiseres heeft de inhoudelijke beoordeling van de geloofwaardigheid van de gestelde problemen niet bestreden anders dan met de stelling dat zij naar vermogen heeft verklaard en dat haar relaas als geloofwaardig moet worden beschouwd. Dit is naar het oordeel van de rechtbank onvoldoende en de rechtbank ziet hierin geen aanleiding voor het oordeel dat de minister een onjuiste beoordeling heeft gemaakt. Het besluit is voldoende zorgvuldig en gemotiveerd tot stand gekomen.

Conclusie en gevolgen

7. De minister heeft de aanvraag terecht afgewezen als ongegrond.

Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat eiseres geen gelijk krijgt. Eiseres krijgt geen vergoeding van haar proceskosten.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. A. Sibma, rechter, in aanwezigheid van mr. D.G. van den Berg, griffier, en openbaar gemaakt door middel van gepseudonimiseerde publicatie op rechtspraak.nl.

De uitspraak is openbaar gemaakt en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 4 weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

Vreemdelingenwet 2000. Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Afdeling, 26 april 2023, ECLI:NL:RVS:2023:162. Verordening (EU) 2024/1347. Aanmeldgehoor, p. 11. Aanmeldgehoor, p. 4. Nader gehoor, p. 9.