Vreemdelingenrecht
Voorlopige voorziening; Ambv Italië; toegewezen.
Rechtbank Den Haag, 10 november 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:33126 · Rechtbank Den Haag · 10 november 2026
Zaakgegevens
Op 10 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Middelburg
- Datum uitspraak
- 10 november 2026
- Datum publicatie
- 11 november 2026
- Zaaknummer
- NL26.65870
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:33126
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Voorlopige voorziening; Ambv Italië; toegewezen.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Middelburg
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.65870
uitspraak van de voorzieningenrechter in de zaak tussen
[verzoekster], verzoekster
V-nummer: [V-nummer]
(gemachtigde: mr. D. de Heuvel),
en
de minister van Asiel en Migratie, verweerder
(gemachtigde: mr. L.O. Augustinus).
Inleiding
Bij besluit van 10 september 2026 (het bestreden besluit) heeft verweerder de asielaanvraag van verzoekster niet in behandeling genomen omdat Italië verantwoordelijk is voor de behandeling daarvan.
Verzoekster heeft op 30 oktober 2026 beroep ingesteld tegen het bestreden besluit. Zij heeft verder de voorzieningenrechter verzocht om een voorlopige voorziening te treffen.
Verweerder heeft een verweerschrift ingediend.
De voorzieningenrechter doet uitspraak zonder zitting op grond van artikel 8:83, derde lid, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb).
Beoordeling door de voorzieningenrechter
1. Op grond van artikel 8:81, eerste lid, van de Awb kan de voorzieningenrechter van de bestuursrechter die bevoegd is of kan worden in de hoofdzaak op verzoek een voorlopige voorziening treffen indien onverwijlde spoed dat gelet op de betrokken belangen vereist.
2. De Europese Unie heeft gezamenlijke regelgeving over het in behandeling nemen van asielaanvragen. Die staat in verordening 2024/1351 (Asiel- en Migratiebeheerverordening (Ambv). Op grond van de AMBV neemt de minister een asielaanvraag niet in behandeling als is vastgesteld dat een andere lidstaat verantwoordelijk is voor de behandeling daarvan.
3. Uit het dossier volgt dat verzoekster op 11 november 2026 zal worden overgedragen aan Italië. De voorzieningenrechter stelt vast dat het beroep van verzoekster niet kan worden behandeld voordat verzoekster zal worden overgedragen.
4. Hoewel het beroep van verzoekster buiten de beroepstermijn van één week is ingesteld, ontslaat dit de voorzieningenrechter niet van de verplichting om te beoordelen of de overdracht aan Italië in strijd is met artikel 3 van het EVRM. Daarbij is van belang dat in de rechtspraak verschillend wordt geoordeeld over de vraag of overdracht aan Italië mogelijk is. Om die reden acht de voorzieningenrechter het van belang dat, in het kader van de zelfstandige toets waartoe de bestuursrechter verplicht is, daar in beroep een oordeel op wordt gegeven.
5. Verder is niet gebleken dat verzoekster niet gedwongen naar Italië zal vertrekken, zoals verweerder stelt. Uit de e-mail van 6 november 2026, die zich in het dossier bevindt, volgt dat verzoekster verplicht is mee te werken aan haar overdracht. Daarmee is naar het oordeel van de voorzieningenrechter de spoedeisendheid van het verzoek gegeven.
6. Naar het oordeel van de voorzieningenrechter weegt het belang van verzoekster om bij de behandeling van haar beroep aanwezig te zijn zwaarder dan het belang van verweerder om verzoekster daarvoor al over te dragen. De voorzieningenrechter zal dan ook bij wijze van ordemaatregel het verzoek om een voorlopige voorziening als kennelijk gegrond toewijzen op de hierna te melden wijze. De voorzieningenrechter weegt hierbij mee dat het beroep op 14 januari 2027 op zitting zal worden behandeld en de uiterste overdrachtstermijn ten gevolge van deze uitspraak wordt opgeschort.
7. De voorzieningenrechter ziet in de toewijzing van het verzoek aanleiding om verweerder te veroordelen in de door verzoekster gemaakte proceskosten. Deze worden op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand vastgesteld op € 934 bestaande uit een punt voor het indienen van het verzoekschrift met een waarde per punt van € 934 en vermenigvuldigd met wegingsfactor 1 (gemiddeld).
Beslissing
De voorzieningenrechter:
-
wijst het verzoek om een voorlopige voorziening toe in die zin dat het bestreden besluit wordt geschorst en dat verzoekster de behandeling van haar beroep (zaak met nummer NL26.65869) in Nederland mag afwachten;
-
veroordeelt verweerder in de door verzoekster gemaakte proceskosten ter hoogte van € 934 (negenhonderdvierendertig euro).
Deze uitspraak is gedaan op 10 november 2026 door mr. A.J. de Danschutter, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. M. Gasi, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.
Deze uitspraak is bekendgemaakt op:
Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.