Vreemdelingenrecht
ingangsdatum uitstel van vertrek 64, ingangsdatum reguliere vergunning, geen procesbelang, n-o.
Rechtbank Den Haag, 3 november 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:33232 · Rechtbank Den Haag · 3 november 2026
Zaakgegevens
Op 3 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Arnhem
- Datum uitspraak
- 3 november 2026
- Datum publicatie
- 11 november 2026
- Zaaknummer
- NL24.46988
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:33232
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
ingangsdatum uitstel van vertrek 64, ingangsdatum reguliere vergunning, geen procesbelang, n-o.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Arnhem
Bestuursrecht
zaaknummer: NL24.46988
uitspraak van de enkelvoudige kamer van 3 november 2026 in de zaak tussen
[eiser] , v-nummer: [x] , eiser
(gemachtigde: mr. L.M. Straver),
en
de minister van Asiel en Migratie,
(gemachtigde: mr. M.A.M. Janssen).
Samenvatting
1. Deze uitspraak gaat over de ingangsdatum van het aan eiser ambtshalve verleende uitstel van vertrek op grond van artikel 64 van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw 2000). Eiser is het niet eens met de vastgestelde ingangsdatum. Hij voert daartoe een aantal beroepsgronden aan.
De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat eiser geen procesbelang heeft bij een beoordeling of de minister een eerdere ingangsdatum voor het uitstel van vertrek had moeten vaststellen. Eiser krijgt dus geen gelijk en het beroep is niet-ontvankelijk. Hierna legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt.
Procesverloop
2. Met het besluit van 21 augustus 2024 heeft de minister de ambtshalve beoordeling om toepassing van artikel 64 van de Vw 2000 ingewilligd en aan eiser uitstel van vertrek verleend voor de duur van een jaar. Met het bestreden besluit van 29 oktober 2024 heeft de minister het daartegen door eiser gemaakte bezwaar kennelijk ongegrond verklaard.
Eiser heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld.
De rechtbank heeft het beroep, gelijktijdig maar niet gevoegd met het beroep van eiser met zaaknummer NL24.25620, op 7 juli 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiser, de gemachtigde van eiser en de gemachtigde van de minister.
Beoordeling door de rechtbank
Totstandkoming besluit en uitstel van vertrek
3. Eiser heeft op 28 september 2021 een aanvraag voor een verblijfsvergunning asiel ingediend. Met het besluit van 11 juni 2024 heeft de minister die aanvraag afgewezen als ongegrond. Bij dat besluit, gecorrigeerd met een brief van 13 juni 2024, heeft eiser van 11 juni 2024 tot 11 december 2024 voorlopig uitstel van vertrek gekregen om medische redenen totdat op de ambtshalve beoordeling om toepassing van artikel 64 van de Vw 2000 is beslist. Met het besluit van 21 augustus 2024 is aan eiser vervolgens ambtshalve uitstel van vertrek verleend op grond van artikel 64 van de Vw 2000 voor de duur van een jaar, van 25 juni 2024 tot 25 juni 2025. Eiser heeft daartegen bezwaar gemaakt. Met het bestreden besluit van 29 oktober 2024 heeft de minister het bezwaar van eiser kennelijk ongegrond verklaard.
Op 12 juni 2025 heeft eiser een aanvraag voor een reguliere verblijfsvergunning onder de beperking ‘medische behandeling’ ingediend. Met een besluit van 19 juni 2025 heeft de minister die aanvraag ingewilligd en aan eiser een verblijfsvergunning regulier verleend met ingang van 12 juni 2025 tot 12 juni 2030. Een daartegen door eiser gemaakt bezwaar heeft de minister op 21 augustus 2025 gegrond verklaard, waarbij de ingangsdatum van de verblijfsvergunning is gewijzigd in 11 juni 2025 met een geldigheid tot 11 juni 2030. Tegen dat besluit heeft eiser geen rechtsmiddelen aangewend.
Eiser is het niet eens met het bestreden besluit voor zover het de ingangsdatum betreft van het verleende uitstel van vertrek op grond van artikel 64 van de Vw 2000. Hij meent dat als ingangsdatum van het verleende uitstel 28 september 2022 moet worden gehanteerd.
Heeft eiser procesbelang?
4. De minister stelt zich op het standpunt dat eiser geen procesbelang heeft bij het beroep tegen de ingangsdatum van het aan hem verleende uitstel van vertrek op grond van artikel 64 van de Vw 2000. Aan eiser is inmiddels een verblijfsvergunning regulier verleend voor medische behandeling, zodat hij geen belang meer heeft bij het beoordelen of een eerdere ingangsdatum dan de datum van het aan hem verleende uitstel van vertrek op medische gronden had moeten gelden. Op grond van artikel 26 van de Vw 2000 kan de ingangsdatum van de aan eiser verleende reguliere verblijfsvergunning niet liggen vóór de aanvraagdatum van die vergunning. Ter onderbouwing verwijst de minister naar de uitspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (Afdeling) van 17 februari 2023.
Eiser betoogt dat hij wel procesbelang heeft en wijst er op dat de minister gelet op IND Informatiebericht 2024/19 had moeten doortoetsen aan artikel 3.6b van het Vreemdelingenbesluit 2000. Op grond van die bepaling kan een verblijfsvergunning regulier voor bepaalde tijd worden verleend onder een beperking verband houdende met medische behandeling, of tijdelijke of niet-tijdelijke humanitaire gronden. De minister had volgens eiser al eerder ambtshalve een toetsing aan artikel 64 van de Vw 2000 in de asielprocedure moeten verrichten. Als eiser vanaf de datum van zijn asielaanvraag, 28 september 2021, uitstel van vertrek had gekregen, dan had hij vanaf 28 september 2024 recht gehad op een ambtshalve verblijfsvergunning regulier voor bepaalde tijd met als doel ‘niet-tijdelijke humanitaire gronden’. Met een dergelijke vergunning zou eiser ook eerder (hebben) kunnen werken.
De rechtbank is van oordeel dat eiser geen procesbelang heeft bij de inhoudelijke beoordeling van zijn beroep. Vanaf 28 september 2021 had eiser vanwege de door hem ingediende asielaanvraag rechtmatig verblijf op grond van artikel 8, eerste lid, aanhef en onder f, van de Vw 2000. Met de besluiten van 11 en 13 juni 2024 en het besluit van 21 augustus 2024, dat met het bestreden besluit is gehandhaafd, is aan eiser aansluitend aan de datum waarop zijn asielaanvraag is afgewezen uitstel van vertrek verleend op grond van artikel 64 van de Vw 2000. Met het door eiser beoogde vervroegen van de ingangsdatum van het verleende uitstel van vertrek naar de door hem gewenste datum, wat daar verder inhoudelijk ook van zij, kan eiser geen sterkere positie verwerven dan het verblijfsrecht waarover hij in de periode vóór 11 juni 2024 al beschikte vanwege de lopende asielaanvraag. Eiser heeft ook niet concreet gemaakt dat hij er op enige wijze nadeel van heeft ondervonden dat hem niet eerder dan per 11 juni 2024 uitstel van vertrek is verleend. De enkele stelling dat eiser met een eerdere ingangsdatum van het uitstel van vertrek ook eerder over een verblijfsvergunning had kunnen beschikken en dat hij dan eerder zou (hebben) kunnen werken, is daarvoor onvoldoende.
Conclusie en gevolgen
5. Eiser heeft geen belang bij een inhoudelijke beoordeling van zijn beroep. Het beroep is daarom niet-ontvankelijk. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep niet-ontvankelijk.
Deze uitspraak is gedaan door mr. G.W.B. Heijmans, rechter, in aanwezigheid van F. Metz, griffier.
Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen vier weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.