Vreemdelingenrecht
regulier, mvv, arbeid als zelfstandige, leges niet betaald, geen uitstel, kennelijk ongegrond.
Rechtbank Den Haag, 28 oktober 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:33385 · Rechtbank Den Haag · 28 oktober 2026
Zaakgegevens
Op 28 oktober 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Arnhem
- Datum uitspraak
- 28 oktober 2026
- Datum publicatie
- 12 november 2026
- Zaaknummer
- AWB 25/23734
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:33385
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
regulier, mvv, arbeid als zelfstandige, leges niet betaald, geen uitstel, kennelijk ongegrond.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Arnhem
Bestuursrecht
zaaknummer: AWB 25/23734
uitspraak van de enkelvoudige kamer van 28 oktober 2026 in de zaak tussen
[eiser] , v-nummer: [x] , eiser
en
de minister van Asiel en Migratie.
Procesverloop
1. Met het besluit van 1 oktober 2025 heeft de minister de aanvraag van eiser voor een machtiging tot voorlopig verblijf (mvv) voor het doel ‘Arbeid als zelfstandige’ niet in behandeling genomen. Met het bestreden besluit van 11 december 2025 op het bezwaar van eiser is de minister bij de buitenbehandelingstelling gebleven.
Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.
Omdat het beroep kennelijk ongegrond is, doet de rechtbank uitspraak zonder zitting.
Beoordeling door de rechtbank
2. De rechtbank constateert allereerst dat zij in deze zaak per ongeluk geen griffierecht heeft geheven. Omdat het beroep al meer dan tien maanden geleden is ingediend en de rechtbank in communicatie aan eiser al heeft laten weten dat zij de zaak in behandeling heeft, behandelt de rechtbank deze zaak alsof eiser het griffierecht heeft betaald of daar vanwege betalingsonmacht voor is vrijgesteld.
Totstandkoming van het bestreden besluit
3. Eiser heeft op 19 mei 2025 een mvv-aanvraag ingediend voor het doel ‘Arbeid als zelfstandige’. Bij de aanvraag heeft eiser instructies gekregen over hoe hij voor de aanvraag moest betalen, de zogenoemde leges. Omdat eiser de leges niet binnen de daarvoor gegeven termijn heeft betaald, heeft de minister op 8 augustus 2025 een herinnering gestuurd en (nogmaals) toegelicht hoe eiser de leges kan betalen. Daarvoor is aan hem een termijn van twee weken gegeven. Omdat eiser ook binnen deze termijn de leges niet heeft betaald, heeft de minister met het besluit van 1 oktober 2025 de aanvraag buiten behandeling gesteld. Met het bestreden besluit heeft de minister het bezwaar van eiser ongegrond verklaard.
Had de minister eiser uitstel moeten verlenen voor het betalen van de leges?
4. Eiser betoogt dat de minister hem uitstel had moeten verlenen voor het betalen van de leges. Hij heeft al veel inspanningen verricht om zijn bedrijf in Nederland op te starten, maar kan de leges nog niet betalen. Zijn bankrekening is namelijk aangetast door cybercriminaliteit. Daarnaast bestaan er aanzienlijke vertragingen bij het overmaken van geld van Algerije naar Nederland.
De rechtbank overweegt allereerst dat tussen partijen niet in geschil is dat eiser de leges niet heeft betaald. Tussen partijen is wel in geschil of de minister, voordat hij de aanvraag van eiser buiten behandeling stelde, (nader) uitstel had moeten verlenen voor het betalen van de leges.
De rechtbank overweegt allereerst dat de minister voor de behandeling van een mvv-aanvraag leges kan heffen. In geval van eiser bedragen deze leges € 405. Als deze leges niet worden betaald, kan de minister de mvv-aanvraag buiten behandeling stellen. Hoewel de minister in eisers geval bij het niet-betalen van de leges niet verplicht was om hem in de gelegenheid te stellen dit verzuim te herstellen, heeft de minister eiser deze mogelijkheid wel geboden. De minister heeft eiser op 8 augustus 2025, bijna drie maanden na zijn aanvraag, nogmaals gewezen op zijn verplichting tot het betalen van de leges. Eiser heeft de leges echter alsnog niet betaald. Dat de minister hem (opnieuw) uitstel had moeten verlenen omdat hij te maken zou hebben met cybercriminaliteit en problemen met banktransacties tussen Algerije en Nederland, volgt de rechtbank niet. Het niet op de voorgeschreven wijze betalen van de leges en de eventuele gevolgen daarvan komen voor rekening en risico van eiser zelf. Bovendien biedt de wet- en regelgeving voor het soort mvv-aanvraag dat eiser heeft ingediend, namelijk met als doel ‘Arbeid als zelfstandige’, geen mogelijkheid tot nadere uitstel of tot vrijstelling van het legesvereiste. De minister heeft de mvv-aanvraag van eiser daarom terecht niet in behandeling genomen.
Conclusie en gevolgen
5. Het beroep is kennelijk ongegrond. Dat betekent dat het niet in behandeling nemen van de aanvraag van eiser in stand blijft. Eiser krijgt daarom geen vergoeding van zijn proceskosten.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. I.A.M. van Boetzelaer-Gulyas, rechter, in aanwezigheid van mr. V. Bouman, griffier. Uitgesproken in het openbaar op 28 oktober 2026.
|
griffier |
rechter |
Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op:
Informatie over verzet
Als partijen het niet eens zijn met deze uitspraak, kunnen zij een verzetschrift sturen naar de rechtbank waarin zij uitleggen waarom zij het niet eens zijn met deze uitspraak. Het verzetschrift moet worden ingediend binnen zes weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Als partijen graag een zitting willen om het verzetschrift toe te lichten, moeten zij dit in het verzetschrift vermelden.