Vreemdelingenrecht

Asiel, RTB, Oekraïne, buitenbehandelingstelling, asielaanvraag niet op juiste wijze ingediend, procesbelang…

Rechtbank Den Haag, 17 november 2026

Zaakgegevens

Op 17 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Groningen
Datum uitspraak
17 november 2026
Datum publicatie
17 november 2026
Zaaknummer
26.3889 en 26.3937
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:33971
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Asiel, RTB, Oekraïne, buitenbehandelingstelling, asielaanvraag niet op juiste wijze ingediend, procesbelang, niet-ontvankelijk

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Groningen

Bestuursrecht

zaaknummers: NL26.3889 en NL26.3937


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaken tussen

[naam], eiser,

V-nummer: [nummer],

(gemachtigde: mr. M.K. Bulthuis),

en

de minister van Asiel en Migratie,

(gemachtigde: mr. D.A.M. Frieser).

Samenvatting

1. Deze uitspraak gaat over het buiten behandeling stellen van de asielaanvraag van eiser als bedoeld in artikel 28 van de Vw 2000 en het buiten behandeling stellen van zijn verzoek om tijdelijke bescherming als bedoeld in Richtlijn 2001/55/EG (hierna: de Richtlijn Tijdelijke Bescherming of RTB). Eiser is het hier niet mee eens. Hij voert daartoe een aantal beroepsgronden aan. Mede aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank het buiten behandeling laten van de asielaanvraag en het verzoek om tijdelijke bescherming.

1.1.

Eiser heeft ook verzocht om een voorlopige voorziening. Hierop wordt bij afzonderlijke uitspraak beslist.

1.2.

De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat het buiten behandeling laten van de asielaanvraag en het verzoek om tijdelijke bescherming in stand kan blijven. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.

Procesverloop

2. Eiser heeft zich ingeschreven bij de gemeente Zwolle omdat hij bescherming wil krijgen onder de Richtlijn Tijdelijke Bescherming. Daarnaast heeft eiser een asielaanvraag ingediend. De minister heeft met het bestreden besluit van 30 december 2025 beide aanvragen buiten behandeling gesteld. Daarbij is aan eiser tevens een terugkeerbesluit opgelegd.

2.1.

Eiser heeft afzonderlijke beroepen ingesteld tegen het bestreden besluit.

2.2.

De rechtbank heeft de beroepen op 21 oktober 2026 op zitting behandeld. Hieraan heeft de gemachtigde van de minister deelgenomen. Eiser en zijn gemachtigde zijn met voorafgaande kennisgeving niet verschenen. De rechtbank heeft het onderzoek ter zitting gesloten.

Beoordeling door de rechtbank

Heeft eiser procesbelang?

3. De rechtbank ziet zich voor de vraag gesteld of eiser een actueel en reëel belang heeft bij een inhoudelijke beoordeling van zijn beroepen. Dat is volgens de rechtbank niet het geval. Daartoe overweegt zij als volgt.

4. De aanvragen van eiser zijn buiten behandeling gesteld omdat hij zich volgens de minister niet op de juiste manier heeft gemeld om zijn asielaanvraag formeel in te dienen. Uit het dossier blijkt en ter zitting is bevestigd dat eiser zich inmiddels wel op de juiste manier heeft gemeld, en dat hij inmiddels bescherming geniet onder de Richtlijn Tijdelijke Bescherming.

5. Met betrekking tot het opgelegde terugkeerbesluit overweegt de rechtbank dat zij dient na te gaan of uit de uitvoering van het bestreden besluit een eventuele schending van het beginsel van non-refoulement voortvloeit, op basis van de haar ter kennis gebrachte elementen van het dossier en zoals aangevuld of toegelicht na een procedure op tegenspraak. In dat verband is van belang dat ter zitting door de minister is aangegeven dat eiser op 2 februari 2026 een asielaanvraag heeft ingediend en dat als gevolg daarvan de werking van het opgelegde terugkeerbesluit is opgeschort. Eiser heeft gedurende de behandeling van de asielaanvraag procedureel rechtmatig verblijf. Dit betekent dat het terugkeerbesluit dat voorligt in de onderhavige procedure niet wordt uitgevoerd zolang niet op de asielaanvraag van eiser is beslist. In die beslissing op de asielaanvraag dient de minister dan opnieuw een actuele refoulementsbeoordeling te maken. Gegeven deze omstandigheden ontbreekt op dit moment het belang om een oordeel van de rechtbank te geven over het in het bestreden besluit opgelegde terugkeerbesluit. Dat wordt dan ook achterwege gelaten.

6. De rechtbank is van oordeel dat eiser geen belang meer heeft bij de beoordeling van zijn beroepen. De procedure kan immers niet meer leiden tot een gunstiger resultaat. De beroepen zijn daarom niet-ontvankelijk.

Conclusie en gevolgen

7. De beroepen zijn niet-ontvankelijk. De rechtbank beoordeelt dus de zaken niet inhoudelijk. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.

Beslissing

De rechtbank verklaart de beroepen niet-ontvankelijk.

Deze uitspraak is gedaan door mr. A.G.D. Overmars, rechter, in aanwezigheid van mr. M.A. van der Meulen - Postma, griffier en openbaar gemaakt door middel van gepseudonimiseerde publicatie op rechtspraak.nl.

Openbaar gemaakt en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 4 weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

Vreemdelingenwet 2000. Dit verzoek staat geregistreerd onder zaaknummer NL26.3939. Arrest van het Hof van Justitie van de Europese Unie van 17 oktober 2024, K e.a. tegen Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid (“Ararat”), overweging 39.