Vreemdelingenrecht

asiel, AMB-verordening, Polen, indirect refoulement, horen, beroep ongegrond.

Rechtbank Den Haag, 28 oktober 2026

Zaakgegevens

Op 28 oktober 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Arnhem
Datum uitspraak
28 oktober 2026
Datum publicatie
12 november 2026
Zaaknummer
NL26.53026
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:33388
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

asiel, AMB-verordening, Polen, indirect refoulement, horen, beroep ongegrond.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Arnhem

Bestuursrecht

zaaknummer: NL26.53026


uitspraak van de enkelvoudige kamer van 28 oktober 2026 in de zaak tussen

[eiser] , v-nummer: [x] , eiser

(gemachtigde: mr. N. Imminga),

en

de minister van Asiel en Migratie,

(gemachtigde: mr. R.R. de Groot).

Procesverloop

1. In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank het beroep van eiser tegen het niet in behandeling nemen van zijn asielaanvraag. De minister heeft deze aanvraag met het bestreden besluit van 2 september 2026 niet in behandeling genomen, omdat Polen verantwoordelijk is voor de behandeling daarvan.

1.1.

De rechtbank heeft het beroep, samen met het verzoek om voorlopige voorziening (NL26.53027), op 14 oktober 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiser, de gemachtigde van eiser en de gemachtigde van de minister.

Beoordeling door de rechtbank

2. De rechtbank beoordeelt het niet in behandeling nemen van de asielaanvraag van eiser. Zij doet dat aan de hand van de argumenten die eiser heeft aangevoerd, de beroepsgronden.

2.1.

De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat het beroep ongegrond is. Dat betekent dat eiser ongelijk krijgt en het niet in behandeling nemen van zijn aanvraag in stand blijft. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.

Totstandkoming van het besluit

3. De Europese Unie heeft gezamenlijke regelgeving over het in behandeling nemen van asielaanvragen. Die staat in de Asiel- en migratiebeheerverordening (Amb-verordening). Op grond van de Amb-verordening neemt de minister een asielaanvraag niet in behandeling als is vastgesteld dat een andere lidstaat verantwoordelijk is voor de behandeling daarvan.

3.1.

In dit geval heeft Nederland bij Polen een kennisgeving inzake terugname gedaan. Polen heeft de kennisgeving bevestigd.

Is overdracht van eiser aan Polen in strijd met het verbod op indirect refoulement?

4. Eiser betoogt dat hij na overdracht aan Polen het risico loopt om teruggestuurd te worden naar Tadzjikistan. In Tadzjikistan vreest eiser te worden vervolgd vanwege zijn politieke activiteiten voor Group 24, een oppositiebeweging in Tadzjikistan. Het kan volgens eiser niet zo zijn dat de Nederlandse autoriteiten op de hoogte zijn van een schending van artikel 3 van het EVRM en daar niets mee doen. Ter onderbouwing van zijn standpunt dat Polen hem zal terugsturen naar Tadzjikistan, wijst eiser onder andere op het arrest Sherov e.a. tegen Polen van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. Uit dit arrest volgt dat Polen de asielverzoeken van Tadzjieken afwijst en hen terugstuurt, ondanks het risico op politieke vervolging en zonder te onderzoeken of Tadzjikistan wel veilig is voor hen. Ook wijst eiser op landeninformatie waaruit volgt dat Polen leden van de oppositie terugstuurt naar Tadzjikistan, op het AIDA-rapport update 2025 waaruit onder andere volgt dat Polen 80% van de asielverzoeken uit Tadzjikistan afwijst en op een nieuwsbericht over Tadzjiekse oppositieleden die door Polen worden uitgezet naar Tadzjikistan. Ter onderbouwing van zijn standpunt dat hij in Tadzjikistan heeft te vrezen voor vervolging, wijst eiser onder andere op informatie waaruit blijkt dat via oneerlijke processen en op dubieuze gronden aan leden van de oppositie in Tadzjikistan lange gevangenisstraffen worden opgelegd. Het is gelet hierop zeer aannemelijk dat eiser na overdracht aan Polen wordt teruggestuurd naar Tadzjikistan en dat hem daar een behandeling in strijd met artikel 3 van het EVRM te wachten staat. Bovendien moet de minister volgens het arrest X van het Hof van Justitie alle aangevoerde informatie betrekken bij de beoordeling of het risico dat eiser loopt bij overdracht reëel is. De minister moet daarbij kijken naar objectieve, betrouwbare, specifieke en actuele informatie en zo nodig uit eigen beweging relevante informatie over systematische tekortkomingen meenemen.

4.1.

De beroepsgrond slaagt niet. De rechtbank overweegt dat zij niet mag onderzoeken of er in Polen een risico bestaat op refoulement na of ten gevolge van de overdracht, als zij niet vaststelt dat daar sprake is van systeemfouten in de asielprocedure en de opvangvoorzieningen voor asielzoekers. Dat volgt uit de uitspraken van het Hof van Justitie van 30 november 2023 en de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State van 12 juni 2024. Omdat in beginsel mag worden uitgegaan van het interstatelijk vertrouwensbeginsel en eiser op de zitting (uitdrukkelijk) heeft bevestigd dat niet ter discussie staat dat de minister voor Polen terecht van het interstatelijk vertrouwensbeginsel uitgaat, mag de rechtbank niet onderzoeken of overdracht aan Polen een (indirect) risico op schending van het beginsel van non-refoulement inhoudt.

Had de minister eiser moeten horen?

5. Eiser betoogt dat de minister hem had moeten horen, zodat hij zijn bezwaren tegen een overdracht aan Polen kenbaar had kunnen maken.

5.1.

Deze beroepsgrond slaagt niet. Artikel 22, eerste lid, van de Amb-verordening bepaalt dat de bevoegde autoriteiten, om het bepalen van de verantwoordelijke lidstaat te vergemakkelijken, een persoonlijk onderhoud met de verzoeker uitvoeren. Hieruit volgt dat de minister (in beginsel) enkel in overnamegevallen gehouden is te horen en niet in gevallen, zoals onderhavige, waarin sprake is van terugname. De verantwoordelijke lidstaat hoeft in die gevallen immers niet meer bepaald te worden. In dat kader wijst de rechtbank ook op Werkinstructie 2026/17 waarin de minister heeft neergelegd dat hij in terugnamezaken in beginsel geen persoonlijk onderhoud voert.

Conclusie en gevolgen

6. Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat eiser geen gelijk krijgt en het bestreden besluit in stand blijft. Eiser krijgt ook geen vergoeding van zijn proceskosten.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. S.A. van Hoof, rechter, in aanwezigheid van mr. D.J. Deitz, griffier.

De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen twee weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

Dit staat in artikel 30, eerste lid, van de Vreemdelingenwet 2000. EHRM 4 april 2024, ECLI:CE:ECHR:2024:0404JUD005402917 (Sherov and others/Polen). US Department of State, ‘2024 Country Reports on Human Rights Practices: Tajikistan’, 12 augustus 2025. AIDA-country report: Poland (2025 update) juni 2026, p. 9. Guruhi24, ‘Breaking news: Activist of the “Group 24” Mustafa Hayotov went on hunger strike in a closed camp in Poland’, 6 augustus 2019. Amnesty International, ‘The State of the World’s Human Rights: Tajikistan 2025’, 21 april 2026; Human Rights Watch, ‘World Report 2026; Poland’, 4 februari 2026; Guruhi24, ‘Bilol Kurbonaliyev, deported from Germany, was detained by the Tajik authorities’, 1 maart 2026. Eiser wijst in dit verband ook op Eurasianet, ‘For Tajikistan’s Asylum Seekers, Poland is a Dead End’, 5 maart 2018. HvJ EU 29 februari 2024, C-392/22, ECLI:EU:C:2024:195 (arrest X). HvJEU 30 november 2023, ECLI:EU:C:2023:934. ABRvS 12 juni 2024, ECLI:NL:RVS:2024:2359. Werkinstructie 2026/17 De AMbV procedure, p. 10.