Vreemdelingenrecht

AMbV; MOB; geen contact met gemachtigde; geen procesbelang; beroep NO, vovo afgewezen.

Rechtbank Den Haag, 11 november 2026

Zaakgegevens

Op 11 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Amsterdam
Datum uitspraak
11 november 2026
Datum publicatie
12 november 2026
Zaaknummer
NL26.51018 en NL26.51019
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:33449
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

AMbV; MOB; geen contact met gemachtigde; geen procesbelang; beroep NO, vovo afgewezen.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Amsterdam

Bestuursrecht

Zaaknummers: NL26.51018 (beroep)

NL26.51019 (voorlopige voorziening)


V-nummer: 301.081.9796

uitspraak van de enkelvoudige kamer en de voorzieningenrechter in de zaken tussen

[eiser 1] , geboren op [geboortedag 1] 1997, stateloos,

alias

[eiser 2] , geboren op [geboortedag 2] 1997, van Marokkaanse nationaliteit,

eiser en verzoeker, hierna: eiser

(gemachtigde: mr. A. Khalaf),

en

de minister van Asiel en Migratie, verweerder, hierna: de minister

(gemachtigde: mr. F.H. van Zanden).

Samenvatting

1. Deze uitspraak gaat over eisers beroep tegen het niet in behandeling nemen van zijn asielaanvraag.

1.1.

De rechtbank/voorzieningenrechter komt in deze uitspraak tot het oordeel dat het beroep niet-ontvankelijk is omdat eiser geen procesbelang meer heeft bij zijn aanvraag en dat het verzoek om een voorlopige voorziening moet worden afgewezen. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt.

Procesverloop

2. Eiser heeft op 1 september 2026 een asielaanvraag als bedoeld in artikel 28 van de Vw 2000 ingediend. De minister heeft met het bestreden besluit van 25 augustus 2026 deze aanvraag niet in behandeling genomen omdat Spanje verantwoordelijk is voor de behandeling van eisers aanvraag.

2.1.

Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit en de voorzieningenrechter verzocht een voorlopige voorziening te treffen, ertoe strekkende dat hij de behandeling van zijn beroep in Nederland mag afwachten.

2.2.

De rechtbank/voorzieningenrechter heeft het beroep en het verzoek om een voorlopige voorziening op 29 oktober 2026 op zitting behandeld. Partijen hebben zich afgemeld voor de zitting.

Beoordeling door de rechtbank

3. De rechtbank moet ambtshalve vaststellen of eiser nog procesbelang heeft. Procesbelang is het belang dat een betrokkene heeft bij een juridische procedure.

4. Als een vreemdeling die in Nederland om bescherming heeft gevraagd met onbekende bestemming (hierna: MOB) vertrekt, dan moet er volgens vaste jurisprudentie van de Afdeling in beginsel vanuit worden gegaan dat die vreemdeling geen prijs meer stelt op de door hem aanvankelijk gezochte bescherming in Nederland. De vreemdeling heeft dan ook geen procesbelang meer. In het licht van het fundamentele belang van het recht op toegang tot de rechter en het bieden van doeltreffende en effectieve rechtsbescherming, zal de bestuursrechter voorzichtig moeten omgaan met het
niet-ontvankelijk verklaren van een beroep op basis van een MOB-melding. Zolang de gemachtigde contact heeft met de vreemdeling, mag ervan worden uitgegaan dat de vreemdeling belang heeft bij zijn procedure om een verblijfsrecht in Nederland te verkrijgen.

5. De minister heeft op 21 oktober 2026 aan de rechtbank laten weten dat eiser met onbekende bestemming is vertrokken. De gemachtigde van eiser heeft op 23 oktober 2026 laten weten dat hij geen contact meer heeft met eiser. Gelet hierop is de rechtbank van oordeel dat eiser geen procesbelang meer heeft bij zijn beroep.

Conclusie en gevolgen

6. Het beroep is niet-ontvankelijk wegens een gebrek aan procesbelang. De rechtbank beoordeelt het beroep dus niet inhoudelijk.

7. Nu met deze uitspraak op het beroep van eiser is beslist, bestaat er geen aanleiding meer voor de door hem gevraagde voorlopige voorziening. De voorzieningenrechter zal het verzoek hiertoe daarom afwijzen.

8. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.

Beslissing

De rechtbank, in de zaak geregistreerd onder zaaknummer NL26.51018:

- verklaart het beroep niet-ontvankelijk.

De voorzieningenrechter, in de zaak geregistreerd onder zaaknummer NL26.51019:

- wijst het verzoek om een voorlopige voorziening af.

Deze uitspraak is gedaan door mr. R.H.G. Odink, (voorzieningen)rechter, in aanwezigheid van mr. M.A. Hollander, griffier.

De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen twee weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen. Tegen de uitspraak op het verzoek om een voorlopige voorziening staat geen rechtsmiddel open.

Vreemdelingenwet 2000. Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Zie bijvoorbeeld de uitspraak van de Afdeling van 1 juli 2024, ECLI:NL:RVS:2024:2662.