Vreemdelingenrecht

Asiel - problemen Al-Shabaab - gegrond

Rechtbank Den Haag, 12 november 2026

Zaakgegevens

Op 12 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Den Haag
Datum uitspraak
12 november 2026
Datum publicatie
12 november 2026
Zaaknummer
NL25.61041
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:33471
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Asiel - problemen Al-Shabaab - gegrond

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Groningen

Bestuursrecht

zaaknummer: NL25.61041


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[naam], eiseres

geboren op [datum],

van Somalische nationaliteit,

V-nummer: [nummer],

(gemachtigde: mr. H. Meijerink),

en

de minister van Asiel en Migratie,

(gemachtigde: mr. D. Boer).

Samenvatting

1. Deze uitspraak gaat over de afwijzing van de asielaanvraag van eiseres. Eiseres is het hier niet mee eens. Zij voert daartoe een aantal beroepsgronden aan. Mede aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank de afwijzing van de asielaanvraag.

1.1.

De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat de afwijzing van de asielaanvraag niet in stand kan blijven. Eiseres krijgt dus gelijk en het beroep is daarom gegrond.

Procesverloop

2. Eiseres heeft een aanvraag om verlening van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd ingediend. De minister heeft met het bestreden besluit van 19 november 2025 deze aanvraag in de verlengde procedure afgewezen als ongegrond. Ook heeft de minister een terugkeerbesluit aan eiseres uitgevaardigd, waarin staat dat zij Nederland binnen vier weken moet verlaten en moet terugkeren naar Somalië.

2.1.

Eiseres heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.

2.2.

De minister heeft een verweerschrift ingediend.

2.3.

De rechtbank heeft het beroep op 1 september 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben de gemachtigde van eiseres en de gemachtigde van de minister deelgenomen. De rechtbank heeft het onderzoek op de zitting gesloten.

Beoordeling door de rechtbank

Het asielrelaas

3. Eiseres legt aan haar asielaanvraag het volgende ten grondslag. Door problemen met Al-Shabaab is haar echtgenoot gevlucht, omdat hij weigerde voor hen te werken als chauffeur. Eiseres is vervolgens alleen in Somalië achtergebleven met haar zoon. Daarbij werd zij door Al-Shabaab afgeperst en opgedragen om belasting te betalen. Op enig moment begon Al-Shabaab actief jonge kinderen te rekruteren en organiseerde overtuigingssessies om de jonge kinderen te rekruteren onder dwang. Nadat eiseres dit één keer heeft geweigerd en niet is verschenen, is ze vastgezet voor een dag en een nacht. In 2023 op de tweede dag van de ramadan kwam eiseres samen met haar zoon Al-Shabaab leden tegen en vroegen of haar zoon mee kon komen. Eiseres weigerde haar zoon te overhandigen aan Al-Shabaab en haar zoon is vervolgens tijdens een worsteling met leden van Al-Shabaab doodgeschoten. Eiseres is hierna direct weggerend en via Mogadishu naar Kenia gevlucht. Eiseres vreest bij terugkeer voor problemen met Al-Shabaab.

Het bestreden besluit

4. Het asielrelaas van eiseres bevat volgens de minister de volgende asielmotieven:

  • Identiteit, nationaliteit en herkomst;

  • Problemen met Al-Shabaab.

4.1.

De minister vindt de identiteit, nationaliteit en herkomst van eiseres geloofwaardig. De problemen met Al-Shabaab vindt de minister niet geloofwaardig. De verklaringen van eiseres vormen volgens de minister geen samenhangend en aannemelijk geheel. Aan dit standpunt heeft de minister vijf tegenwerpingen ten grondslag gelegd. De minister stelt in dit verband dat de verklaringen van eiseres over de dood van haar zoon ongerijmd, inconsistent en tegenstrijdig zijn wat betreft het tijdsverloop, de verklaringen over de pleegkinderen en verblijfsplaats, dat zij wisselend heeft verklaard over haar reisroute en dat haar verklaringen over haar echtgenoot onduidelijk zijn. Ten aanzien van de geloofwaardig geachte identiteit, nationaliteit en herkomst stelt de minister dat eiseres enkel op grond daarvan niet kan worden aangemerkt als vluchteling in de zin van het Vluchtelingenverdrag. Volgens de minister heeft eiseres niet aannemelijk gemaakt dat zij als alleenstaande vrouw moet worden aangemerkt. Uit de verklaringen van eiseres blijkt niet dat zij bij uitzetting naar Somalië een gegronde vrees voor vervolging heeft. Eiseres heeft volgens de minister ook niet aannemelijk gemaakt dat zij bij terugkeer naar Somalië een reëel risico loopt op ernstige schade. Ondanks dat Ris, het gebied waar eiseres woonde, onder de controle van Al-Shabaab staat, heeft zij in Somalië een vestigingsalternatief. Zij kan zich namelijk in Mogadishu vestigen. Eiseres heeft daar eerder verbleven tot aan haar vertrek en heeft daar grootfamilie. Daarnaast behoort zij tot een meerderheidsclan. De minister heeft daarom de asielaanvraag afgewezen als ongegrond.

Zienswijze herhaald en ingelast

5. De enkele verwijzing naar de zienswijze en het verzoek om die als herhaald en ingelast te beschouwen is onvoldoende om te kunnen worden aangemerkt als een beroepsgrond waarop de rechtbank moet ingaan. De rechtbank stelt vast dat de minister hierop in het bestreden besluit een uitgebreide motivering heeft gegeven. Het is aan eiseres om in beroep concreet aan te geven waarom de reactie van de minister op de zienswijze volgens haar niet juist of niet toereikend is. De rechtbank zal zich dan ook richten op wat eiseres in de gronden van het beroep heeft aangevoerd.

Heeft de minister de problemen met Al-Shabaab terecht ongeloofwaardig geacht?

6. Eiseres voert – samengevat – aan dat de minister de problemen met Al-Shabaab ten onrechte ongeloofwaardig heeft geacht.

Verklaringen over eiseres haar zoon en de reisroute naar Dhuusamarreeb

7. De rechtbank stelt allereerst vast dat de minister voorafgaand aan en tijdens de zitting een aantal van de in het bestreden besluit aan eiseres tegengeworpen punten niet langer handhaaft. De minister werpt eiseres niet langer tegen dat zij zich niet over het lichaam van haar zoon heeft ontfermd en dat dit ongerijmd is. Ook de tegenwerping dat eiseres tegenstrijdig heeft verklaard over haar reisroute naar Dhuusamarreeb, heeft de minister niet langer gehandhaafd.

Verklaringen over eiseres haar echtgenoot

8. De rechtbank stelt verder vast dat de minister zijn motivering over de verklaringen van eiseres over haar echtgenoot in de loop van de procedure heeft gewijzigd. In het bestreden besluit heeft de minister eiseres met name tegengeworpen dat zij, hoewel zij bijna twintig jaar met haar echtgenoot is getrouwd en met hem een kind heeft, nauwelijks heeft kunnen verklaren hoe het kan dat zij geen contact meer met hem heeft. In het verweerschrift heeft de minister eiseres vervolgens tegengeworpen dat zij vaag heeft verklaard over de aanleiding voor de verdwijning van haar echtgenoot. Ter zitting heeft de minister de tegenwerping nader toegespitst op de omstandigheid dat eiseres weinig heeft kunnen verklaren over wat haar echtgenoot in Kenia deed in de periode waarin zij nog wel contact met hem had. De minister heeft tijdens de zitting verwezen naar hetgeen eiseres tijdens het nader gehoor heeft verklaard. Eiseres is tijdens het nader gehoor de vraag gesteld of haar man in Kenia werkte, waarop zij antwoordde: “Ik weet niet precies wat hij toen deed. Hij zei dat je niet zonder verblijfsvergunning kunt wonen in Kenia en dat er heel weinig werk was. hij zei toen dat hij van plan was om ergens anders naar toe te gaan.” Eiseres heeft verklaard dat hij vervolgens naar Zuid-Afrika is gegaan, maar onderweg is opgepakt.

8.1.

Naar het oordeel van de rechtbank kan dit laatste niet worden aangemerkt als een nadere toelichting op de in het bestreden besluit opgenomen tegenwerping. De tegenwerping in het bestreden besluit ziet immers op het ontbreken van contact met haar echtgenoot en de verklaring van eiseres voor het verbreken daarvan. De minister heeft eiseres in het bestreden besluit niet tegengeworpen dat zij onvoldoende heeft verklaard over de activiteiten van haar echtgenoot in Kenia in de periode waarin zij nog wel contact met hem had. De minister heeft daarmee ter zitting een nieuwe tegenwerping aan zijn geloofwaardigheidsbeoordeling ten grondslag gelegd. Dit betekent dat deze tegenwerping niet ten grondslag ligt aan de in het bestreden besluit gegeven motivering voor het ongeloofwaardig achten van de problemen van eiseres met Al-Shabaab.

Verklaringen over de pleegkinderen en verblijfsplaats

9. De rechtbank volgt de minister evenmin in zijn standpunt dat eiseres wisselend heeft verklaard over haar pleegkinderen en over wie de zorg voor hen op zich heeft genomen. Eiseres heeft tijdens het aanmeldgehoor verklaard dat haar pleegkinderen van haar twee verschillende zussen zijn. Dat vindt ook steun in haar verklaringen tijdens het nader gehoor. Tijdens het aanmeldgehoor heeft eiseres verder verklaard dat een buurvrouw, die ook een ver familielid is, voor haar pleegkinderen zorgt. Tijdens het nader gehoor heeft zij verklaard dat haar pleegkinderen bij een ver familielid verblijven en heeft zij deze persoon nader aangeduid als haar nicht, de dochter van haar oom.

9.1.

Uit de verklaringen van eiseres blijkt verder dat zij de term ‘ver familielid’ als algemene aanduiding voor familieleden gebruikt. Zo heeft zij tijdens het aanmeldgehoor ook over een ander familie verklaard dat dit een ‘ver familielid’ is, waarna zij de familieband nader heeft omschreven als de dochter van haar nicht. Dat eiseres degene die voor haar pleegkinderen zorgt enerzijds aanduidt als een ver familielid en anderzijds specifieker als haar nicht, de dochter van haar oom, acht de rechtbank daarom niet tegenstrijdig.

9.2.

De passage uit het nader gehoor waarnaar de minister in het verweerschrift verwijst, leidt niet tot een ander oordeel. Op de vraag waar haar zus woont, heeft eiseres geantwoord: “in Guriceel. Zij is nu de moeder van mijn pleegdochter”. Voor zover de minister hieruit afleidt dat eiseres heeft verklaard dat haar pleegdochter bij haar zus verblijft, volgt de rechtbank dit niet. Uit deze verklaring kan naar het oordeel van de rechtbank niet zonder meer worden afgeleid dat eiseres hiermee heeft verklaard over de verblijfplaats van haar pleegdochter of over wie op dat moment voor haar zorgde. De verklaring lijkt betrekking te hebben op de familieband tussen haar zus en haar pleegdochter. Ter zitting heeft eiseres verduidelijkt dat haar zussen de moeders van haar pleegkinderen zijn en dat de pleegkinderen bij een ver familielid verblijven. Deze toelichting ligt in lijn met haar eerdere verklaringen. Gelet hierop is naar het oordeel van de rechtbank geen sprake van tegenstrijdige verklaring over de verblijfplaats van de pleegkinderen en over wie de zorg voor hun op zich heeft genomen.

Verklaringen over data en of eiseres gezocht wordt door Al-Shabaab

10. Van de oorspronkelijke tegenwerpingen resteert enkel nog dat eiseres volgens de minister niet aannemelijk heeft gemaakt waarom Al-Shabaab achter haar aan zou zitten en dat zij wisselend heeft verklaard over het jaartal en de duur van haar verblijf in Mogadishu. De rechtbank acht deze tegenwerpingen, ook in onderlinge samenhang bezien, onvoldoende om het standpunt van de minister te dragen dat de door eiseres gestelde problemen met Al-Shabaab ongeloofwaardig zijn. Daarbij is van belang dat twee van de oorspronkelijke tegenwerpingen niet langer worden gehandhaafd, de ter zitting gegeven motivering over de echtgenoot een nieuwe tegenwerping betreft en de rechtbank de gestelde tegenstrijdigheid over de pleegkinderen niet volgt.

10.1.

Verder heeft de minister ter zitting verduidelijkt dat hij geloofwaardig acht dat Al-Shabaab belangstelling had voor de zoon van eiseres, dat eiseres heeft geprobeerd dit tegen te werken en dat haar zoon vervolgens door Al-Shabaab is vermoord. Daarmee staat vast dat eiseres vanwege haar zoon daadwerkelijk met Al-Shabaab te maken heeft gehad. Ook heeft de minister tijdens de zitting bevestigd geloofwaardig te achten dat eiseres eerder door Al-Shabaab een dag en een nacht gevangen is gehouden. Verder is niet in geschil dat eiseres uit een gebied komt waar Al-Shabaab aan de macht is.

10.2.

De rechtbank komt gelet op het bovenstaande tot de conclusie dat de minister niet deugdelijk heeft gemotiveerd dat de (toekomstige) problemen van eiseres met Al-Shabaab niet geloofwaardig zijn. Het bestreden besluit wordt daarom vernietigd.

10.3.

Voor zover de minister eiseres tegenwerpt dat zij niet aannemelijk heeft gemaakt dat Al-Shabaab na het overlijden van haar zoon nog naar haar op zoek is, ziet dit bovendien op de vraag of eiseres bij terugkeer nog te vrezen heeft voor Al-Shabaab en niet zonder meer op de geloofwaardigheid van de door haar gestelde gebeurtenissen in het verleden. De rechtbank oordeelt dat de minister dit in acht moet nemen als opnieuw op de aanvraag wordt beslist.

Alleenstaande vrouw

11. Eiseres voert verder aan dat de minister haar ten onrechte niet heeft aangemerkt als alleenstaande vrouw. Zij stelt dat zij voor de vermissing van haar echtgenoot op hem kon terugvallen en daarna op haar zoon, maar dat haar zoon inmiddels door Al-Shabaab is vermoord. Haar overige familieleden kunnen niet voor haar zorgen en haar evenmin bescherming bieden tegen Al-Shabaab.

11.1.

De minister stelt zich op het standpunt dat eiseres niet als alleenstaande vrouw kan worden aangemerkt. Daarbij neemt de minister in aanmerking dat eiseres, zoals ze al eerder heeft gedaan, terecht kan bij haar oom in Mogadishu voor opvang en bescherming. En als eiseres niet bij haar oom terecht kan, is de minister van mening dat de andere leden van haar familie die haar zal kunnen helpen met opvang en bescherming. Immers zijn haar pleegkinderen ook opgevangen door familieleden. Daar komt ook bij dat eiseres bij de meerderheidsclan in Mogadishu behoort en dat zij de steun van haar clan zal kunnen krijgen.

11.2.

De rechtbank overweegt als volgt. Bij de beoordeling of een vrouw in Somalië als alleenstaand wordt gezien, kijkt de minister in ieder geval of er familie aanwezig is, waar de vrouw, gelet op haar individuele omstandigheden, voor opvang en bescherming op terug kan vallen en eventueel een (plaatselijke) meerderheidsclan is waar de vrouw, gelet op haar individuele omstandigheden, voor opvang en bescherming op terug kan vallen. De minister verleent geen verblijfsvergunning asiel op grond van artikel 29, eerste lid, Vw aan een alleenstaande vrouw als op grond van haar individuele asielrelaas aannemelijk is dat zij geen bescherming op grond van haar alleenstaande status nodig heeft. Hierbij wordt onder andere meegewogen of, en hoe, zij zich in het verleden zelfstandig heeft kunnen handhaven in het dagelijks leven in Somalië.’

11.3.

Naar het oordeel van de rechtbank heeft de minister voldoende gemotiveerd dat eiseres bij terugkeer naar Somalië niet als alleenstaande vrouw kan worden aangemerkt. Vaststaat dat eiseres geen echtgenoot in Somalië heeft op wie zij voor opvang en bescherming kan terugvallen. Eiseres heeft echter verklaard dat naast haar zus ook twee ooms in Somalië verblijven, waarvan één in Mogadishu. De minister heeft de verklaring van eiseres dat haar ooms haar niet wil helpen niet hoeven volgen, gelet op de financiële steun die zij eerder van één van hen heeft ontvangen. De minister heeft daarnaast betrokken dat eiseres in Somalië grootfamilie heeft op wie zij kan terugvallen en dat zij behoort tot een meerderheidsclan. Gelet op deze omstandigheden heeft de minister zich op het standpunt mogen stellen dat eiseres niet aannemelijk heeft gemaakt dat zij onder het beleid voor alleenstaande vrouwen in Somalië valt. De beroepsgrond slaagt niet.

Binnenlands beschermingsalternatief Mogadishu

12. Niet in geschil is tussen partijen dat eiseres bij terugkeer naar haar voormalige woonplaats Ris, een reëel risico loopt op ernstige schade. In geschil is tussen partijen of de minister Mogadishu als binnenlands beschermingsalternatief heeft mogen aanmerken.

12.1.

Eiseres voert aan dat zij een gegronde vrees voor vervolging heeft, dan wel reëel risico loopt op ernstige schade. Al-Shabaab is naar haar op zoek, ze kan niet terugkeren naar Ris en Mogadishu kan niet gelden als binnenlands beschermingsalternatief. Hierbij wijst eiser erop dat uit het AAB 2023 en het EUAA-rapport 2025 volgt dat Mogadishu slechts in uitzonderlijke gevallen als binnenlands beschermingsalternatief kan gelden.

12.2.

De rechtbank overweegt als volgt. Volgens het beleid van de minister kan in Somalië in een aantal gevallen, gelet op de individuele omstandigheden, een binnenlands beschermingsalternatief worden tegengeworpen. Bij deze beoordeling moeten de volgende aanknopingspunten worden betrokken: eerder verblijf in het gebied buiten het gebied van herkomst; en de aanwezigheid van grootfamilie. In het meest recente ambtsbericht van 2025 wordt niet ingegaan op het binnenlands beschermingsalternatief. Uit het EUAA-rapport 2025 en het AAB 2023 volgt dat een binnenlands beschermingsalternatief in Mogadishu zich slechts voordoet bij alleenstaande en gezonde jonge mannen of gehuwde koppels zonder kinderen en-/of kwetsbaarheden, die behoren tot een lokale meerderheidsclan en die een opleiding en beroepsachtergrond hebben die de toegang tot werk vergemakkelijkt of die beschikken over een ondersteunend netwerk dat hen kan en wil helpen bij het verkrijgen van basisvoorzieningen. Eiseres is een ongeschoolde vrouw van middelbare leeftijd, zonder echtgenoot, die van oorsprong als veehouder heeft gewerkt. Zij behoort daarmee niet tot de hiervoor genoemde voorbeeldprofielen waarvoor Mogadishu als binnenlands beschermingsalternatief kan gelden. De rechtbank volgt de minister niet in zijn standpunt dat eiseres vanwege de aanwezigheid van haar oom in Mogadishu kan worden gelijkgesteld met een gehuwd stel zonder kinderen. De enkele aanwezigheid van haar oom maakt niet dat eiseres tot dat profiel behoort. Dat eiseres tot een meerderheidsclan behoort en een oom in Mogadishu heeft, is evenmin voldoende. Gelet op deze omstandigheden heeft de minister onvoldoende gemotiveerd dat Mogadishu als binnenlands beschermingsalternatief aan eiseres kan worden tegengeworpen.

Conclusie en gevolgen

13. Het beroep is gegrond. De rechtbank vernietigt het bestreden besluit. Dat betekent dat eiseres gelijk krijgt. De minister zal opnieuw op de asielaanvraag van eiseres moeten beslissen met inachtneming van deze uitspraak.

14. De rechtbank veroordeelt de minister in de door eiseres gemaakte proceskosten. Deze kosten stelt de rechtbank op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand vast op € 1.868,- (1 punt voor het indienen van het beroepschrift en 1 punt voor het verschijnen ter zitting met een waarde per punt van € 934,- en een wegingsfactor 1).

Beslissing

De rechtbank:

- verklaart het beroep gegrond;

- vernietigt het bestreden besluit;

- draagt de minister op om binnen acht weken een nieuw besluit te nemen in inachtneming van deze uitspraak;

- veroordeelt de minister tot betaling van € 1.868,- aan proceskosten aan eiseres.

Deze uitspraak is gedaan door mr. A. Sibma, rechter, in aanwezigheid van A. Hoekstra - Verbeek, griffier, en openbaar gemaakt door middel van gepseudonimiseerde publicatie op rechtspraak.nl

Openbaar gemaakt en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 4 weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

Als bedoeld in artikel 28 van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw). Verwijzingen in deze uitspraak naar regelgeving betreffen steeds de tekst van vóór 12 juni 2026. Op grond van artikel 31, eerste lid, van de Vw. Op grond van artikel 62, eerste lid, van de Vw. Zie artikel 31, zesde lid, aanhef en onder c, van de Vw. Verdrag betreffende de status van vluchtelingen, Genève, artikel 1a. In de zin van artikel 3 van het Europees Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden (EVRM). Pagina’s 4-5 en 17 van het nader gehoor. Pagina 17 van het nader gehoor. Pagina 5 van het nader gehoor. Pagina 8 van het aanmeldgehoor. Pagina 9 en 10 van nader gehoor. Pagina 8 van het aanmeldgehoor. Pagina 18 van het nader gehoor. Algemeen ambtsbericht Somalië, juni 2023, pagina 43. European Union Agency for Asylum, Country Guidance: Somalia, 2 oktober 2025, pagina 114. Zie paragraaf C7/30.5.2 Vc en paragraaf C2/3.4 van de Vc 2000. In het EUAA-rapport 2025 wordt gesproken van een ‘internal protection alternative’(IPA).