Vreemdelingenrecht

Asiel. Nigeria. Geloofwaardigheidsbeoordeling. De minister heeft de asielaanvraag van eiseres terecht als…

Rechtbank Den Haag, 25 september 2026

Zaakgegevens

Op 25 september 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Utrecht
Datum uitspraak
25 september 2026
Datum publicatie
12 november 2026
Zaaknummer
NL26.31248
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:33472
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Asiel. Nigeria. Geloofwaardigheidsbeoordeling. De minister heeft de asielaanvraag van eiseres terecht als kennelijk ongegrond afgewezen. Problemen met de maffia zijn ongeloofwaardig. De minister heeft voldaan aan de vergewisplicht, en mocht uitgaan van het advies van Bureau Documenten. Beroep ongegrond.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Utrecht

Bestuursrecht

zaaknummer: NL26.31248


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[eiseres] , V-nummer: [V-nummer] , eiseres

(gemachtigde: mr. M. Rasul),

en

de minister van Asiel en Migratie, verweerder

(gemachtigde: mr. J.G.R. Becker).

Samenvatting

1. Deze uitspraak gaat over de afwijzing van de asielaanvraag van eiseres. Eiseres is het hier niet mee eens. Zij voert daartoe een aantal beroepsgronden aan. Aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank de afwijzing van de asielaanvraag.

2. De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat de afwijzing van de asielaanvraag in stand kan blijven. Dat betekent dat het beroep ongegrond is en eiseres geen gelijk krijgt. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.

Procesverloop

3. Eiseres heeft een aanvraag om verlening van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd ingediend. De minister heeft met het bestreden besluit van 29 mei 2026 deze aanvraag afgewezen als kennelijk ongegrond.

4. Eiseres heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.

5. De rechtbank heeft het beroep op 18 september 2026 op zitting behandeld. Hieraan heeft de gemachtigde van de minister deelgenomen. Eiseres en de gemachtigde van eiseres zijn – met bericht voorafgaand aan de zitting – niet verschenen.

Beoordeling door de rechtbank

6. Per 12 juni 2026 is het Asiel- en Migratiepact in werking getreden. In dat kader is de Vreemdelingenwet 2000 (Vw) met de Uitvoerings- en implementatiewet Asiel- en migratiepact 2026 (de Uitvoerings- en implementatiewet) gewijzigd. Op grond van artikel IX, zesde lid, onder b, van de Uitvoerings- en implementatiewet, zijn de artikelen van de Vw zoals deze gold tot 12 juni 2026 op eisers aanvraag van toepassing omdat deze aanvraag is ingediend vóór 12 juni 2026. In deze uitspraak hebben de verwijzingen naar de Vw dan ook betrekking op de wetsversie die geldig was tot 12 juni 2026.

Het asielrelaas

7. Eiseres heeft de Nigeriaanse nationaliteit en is geboren op [1997] . Aan haar asielaanvraag heeft zij ten grondslag gelegd dat zij in januari 2023 in Nigeria door haar buurvrouw [naam] ( [naam] Nigeria) is benaderd met het aanbod om in Europa te komen werken als oppas. Op 5 januari 2023 is zij samen met [naam] naar Italië vertrokken. Daar heeft zij in de prostitutie moeten werken voor een andere vrouw, die ook [naam] heette ( [naam] Italië). Toen zij dit heeft geweigerd, is zij vanuit Italië naar Frankrijk gevlucht. Volgens eiseres hebben beide [naam] ’s daarna de maffia op haar familie in Nigeria afgestuurd. Haar ouders hebben vervolgens bedreigingen ontvangen en onder druk gestaan om eiseres terug te laten keren naar Italië om in de prostitutie te werken. Toen zij niet is teruggekeerd naar Italië, heeft de maffia haar ouders gedood.

Het bestreden besluit

8. Het asielrelaas van eiseres bevat volgens de minister de volgende asielmotieven:

  1. identiteit, nationaliteit en herkomst;

  2. problemen met de maffia omdat eiseres heeft geweigerd om in de prostitutie te werken; en

  3. de ouders van eiseres zijn gedood vanwege problemen met de maffia.

9. De minister vindt het eerste asielmotief geloofwaardig. De enkele omstandigheid dat eiseres afkomstig is uit Nigeria is echter onvoldoende om aan te nemen dat sprake is van een gegronde vrees voor vervolging of een reëel risico op ernstige schade. Het tweede en derde asielmotief vindt de minister ongeloofwaardig. Omdat eiseres haar verklaringen over het tweede en derde asielmotief niet volledig heeft onderbouwd met objectieve documenten, heeft de minister aan de hand van de voorwaarden van artikel 31, zesde lid, van de Vw beoordeeld of de asielmotieven alsnog geloofwaardig zijn. Volgens de minister is dat niet het geval. De verklaringen over de problemen van eiseres met de maffia omdat zij heeft geweigerd in de prostitutie te werken, vormen geen samenhangend en aannemelijk geheel. Ook de verklaringen van eiseres over de dood van haar ouders door problemen met de maffia vormen geen samenhangend en aannemelijk geheel. Verder vindt de minister het asielrelaas van eiseres in grote lijnen niet geloofwaardig.

10. De minister heeft de asielaanvraag van eiseres als kennelijk ongegrond afgewezen op grond van artikel 30b, eerste lid en onder e, van de Vw, omdat eiseres kennelijk inconsequent en tegenstrijdig heeft verklaard en documenten heeft overgelegd die vals dan wel vervalst zijn bevonden.

Nader gehoor

11. Eiseres voert aan dat zij tijdens het nader gehoor niet goed kon verklaren, omdat zij zich ziek voelde en last had van pijn in haar benen. Zij vindt dat de minister hier onvoldoende rekening mee heeft gehouden.

12. De rechtbank is van oordeel dat de minister zich ervan heeft vergewist of eiseres in staat was om verklaringen af te leggen. De hoormedewerker heeft tijdens het nader gehoor aan eiseres gevraagd of zij zich lichamelijk en geestelijk in staat voelde om het gehoor te laten plaatsvinden. Eiseres heeft dit bevestigend beantwoord. Verder blijkt uit het verslag dat de hoormedewerker – nadat eiseres had aangegeven last te hebben van haar been – heeft meegedeeld dat eiseres het kon melden als de pijn te erg zou worden. De rechtbank constateert bovendien dat uit het verslag van het nader gehoor nergens blijkt dat eiseres niet verder kon met het gehoor. Tot slot merkt de rechtbank op dat eiseres aan het eind van het nader gehoor heeft verklaard tevreden te zijn over de gang van zaken tijdens het gehoor. De beroepsgrond slaagt niet.

Geloofwaardigheidsbeoordeling

13. Eiseres voert aan dat de minister haar verklaringen over de problemen met de maffia – die zouden zijn ontstaan nadat zij had geweigerd in de prostitutie te werken – en over de dood van haar ouders als gevolg van deze maffiaproblemen, ten onrechte ongeloofwaardig heeft bevonden. Volgens haar heeft de minister, kort gezegd, niet gemotiveerd waarom van haar verklaringen meer mocht worden verwacht. Daarnaast voert zij aan dat zij niet tegenstrijdig heeft verklaard over het laatste contactmoment met [naam] Nigeria en [naam] Italië, en dat haar verklaringen over de dood van haar ouders niet tegenstrijdig zijn met het door haar overgelegde politierapport. In dit kader voert eiseres aan dat de minister tijdens het nader gehoor onvoldoende heeft doorgevraagd over haar asielmotieven. Zij beroept zich daarbij op artikel 3.113 van het Vreemdelingenbesluit 2000.

Problemen met de maffia omdat eiseres heeft geweigerd in de prostitutie te werken

14. De rechtbank overweegt dat de minister eiseres terecht heeft tegengeworpen dat zij summier heeft verklaard over [naam] Nigeria en [naam] Italië. Zij kon hierover niet meer verklaren dan hoe beide [naam] ’s eruitzien, terwijl [naam] Nigeria haar buurvrouw was, zij samen met haar naar Italië is gereisd en zij stelt door hen beiden te worden bedreigd. Daarnaast heeft de minister ook kunnen tegenwerpen dat eiseres summier heeft verklaard over haar tijd in Italië. Dat zij geen omschrijving kon geven van het huis waarin zij in Italië verbleef omdat zij toen ziek was, is geen afdoende verklaring. Eiseres heeft immers een maand in dat huis vastgezeten. Verder heeft de minister terecht tegengeworpen dat eiseres tegenstrijdig heeft verklaard over het laatste contactmoment met [naam] Nigeria en [naam] Italië. Aanvankelijk heeft eiseres namelijk verklaard dat zij geen contact meer heeft gehad met hen na haar vlucht uit Italië. Vervolgens heeft eiseres echter verklaard dat zij beide [naam] ’s daarna nog heeft gesproken. De verwijzing van eiseres naar de correcties en aanvullingen, waarin staat dat zij [naam] Nigeria en [naam] Italië na haar vlucht niet meer fysiek heeft gezien maar wel nog met hen heeft gesproken, neemt deze tegenstrijdigheid niet weg. Eiseres heeft bovendien in het nader gehoor zelf verklaard dat zij [naam] Nigeria voor het laatst sprak op de dag van haar vlucht uit Italië. Dat er een misverstand is ontstaan over het onderscheid tussen elkaar zien en met elkaar spreken, volgt de rechtbank dan ook niet.

15. De rechtbank volgt eiseres niet in haar stelling dat de minister op deze punten onvoldoende heeft doorgevraagd. Uit het verslag van het nader gehoor, op de pagina’s 9 tot en met 11, volgt dat de hoormedewerker heeft doorgevraagd naar details over [naam] Nigeria, [naam] Italië en het verblijf van eiseres in Italië. Op pagina 16 van het verslag is eiseres gevraagd naar de tegenstrijdigheid over het laatste contactmoment met beide [naam] ’s. Daarmee heeft eiseres voldoende gelegenheid gehad om haar individuele relaas naar voren te brengen.

Ouders gedood vanwege problemen met de maffia

16. De rechtbank overweegt dat de minister terecht heeft tegengeworpen dat de verklaringen van eiseres tegenstrijdig zijn met het politierapport dat zij heeft overgelegd. In dat rapport staat namelijk dat haar ouders zijn ontvoerd, terwijl eiseres zelf heeft verklaard dat de maffia haar ouders thuis (in Nigeria) heeft vermoord. Eiseres is tijdens het nader gehoor met deze tegenstrijdigheid geconfronteerd. Zij heeft daarop verklaard dat dit op hetzelfde neerkomt. De minister heeft deze toelichting onvoldoende mogen vinden, omdat daarmee niet wordt uitgelegd waarom haar verklaringen afwijken van het politierapport. Ook de toelichting in de correcties en aanvullingen, dat haar ouders eerst zijn bedreigd en later zijn ontvoerd en vermoord, neemt de tegenstrijdigheid niet weg.

17. De rechtbank overweegt verder dat eiseres dus ook op dit punt in de gelegenheid is gesteld om haar verklaringen over deze tegenstrijdigheid toe te lichten.

Conclusie geloofwaardigheidsbeoordeling

18. De rechtbank is van oordeel dat de minister het asielrelaas van eiseres al op grond van het voorgaande terecht ongeloofwaardig heeft bevonden. Ook heeft de minister op grond van het voorgaande de aanvraag terecht als kennelijk ongegrond afgewezen, als bedoeld in artikel 30b, eerste lid en onder e, van de Vw. De overige beroepsgronden over de geloofwaardigheidsbeoordeling behoeven geen bespreking meer.

Onderzoek door Bureau Documenten

19. Eiseres voert verder aan dat zij voor het eerst kennis heeft genomen van het onderzoek van Bureau Documenten (BD) in het digitale dossier van de rechtbank. Verder stelt zij dat de minister onvoldoende heeft gemotiveerd waarom de conclusie van BD zonder meer kan worden gevolgd, terwijl daarbij referentiemateriaal is gebruikt en documentvormen in Nigeria regionaal kunnen verschillen.

20. De rechtbank stelt vast dat het onderzoek van BD op 4 juni 2026 aan het digitale dossier van de rechtbank is toegevoegd. De minister heeft niet aannemelijk gemaakt dat het onderzoek van BD eerder beschikbaar is gekomen voor eiseres. Dit levert een gebrek op. De rechtbank ziet echter aanleiding dit gebrek met toepassing van artikel 6:22 van de Algemene wet bestuursrecht te passeren. Hierbij is het volgende van belang.

21. Een advies van BD moet worden aangemerkt als een deskundigenadvies. De minister mag daar in beginsel van uitgaan. Eiseres heeft in beroep alsnog voldoende gelegenheid gehad om concrete aanknopingspunten naar voren te brengen voor twijfel aan de zorgvuldigheid van de totstandkoming van het advies, de begrijpelijkheid van de in het advies gevolgde redenering of het aansluiten van de conclusies daarop. Wat eiseres heeft aangevoerd leidt, gezien de inhoud van het advies van BD, echter niet tot de conclusie dat dergelijke concrete aanknopingspunten aanwezig zijn. Bovendien heeft de minister in het kader van zijn vergewisplicht het advies van BD in dit geval voorgelegd aan TOELT. De beroepsgrond slaagt niet.

Conclusie en gevolgen

22. De minister heeft de aanvraag terecht afgewezen als kennelijk ongegrond.

Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat eiseres geen gelijk krijgt. Eiseres krijgt geen vergoeding van haar proceskosten.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. J.J. Janssen, rechter, in aanwezigheid van mr. F.J. Attema, griffier.

Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op 25 september 2026.

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 1 week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

Nader gehoor p. 3. Nader gehoor p. 10. Nader gehoor p. 19. Nader gehoor p. 14 en 15. Nader gehoor p. 15. Nader gehoor p. 14. Nader gehoor p. 14. Idem. Zie bijvoorbeeld de uitspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State van 21 januari 2026, ECLI:NL:RVS:2026:371.