Vreemdelingenrecht
Regulier. Eiser heeft internationale bescherming in Bulgarije. De rechtbank is van oordeel dat de minister…
Rechtbank Den Haag, 15 oktober 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:33475 · Rechtbank Den Haag · 15 oktober 2026
Zaakgegevens
Op 15 oktober 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Utrecht
- Datum uitspraak
- 15 oktober 2026
- Datum publicatie
- 12 november 2026
- Zaaknummer
- NL26.24322
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:33475
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Regulier. Eiser heeft internationale bescherming in Bulgarije. De rechtbank is van oordeel dat de minister voldoende heeft onderzocht en deugdelijk heeft gemotiveerd dat en waarom hij uitgaat van de leeftijdsregistratie in Bulgarije.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Utrecht
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.24322
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[eiser] , V-nummer: [V-nummer] , eiser
(gemachtigde: mr. M.L. van Leer),
en
de minister van Asiel en Migratie, verweerder
(gemachtigde: mr. M. Hambarsumian).
Samenvatting
1. Deze uitspraak gaat over de niet-ontvankelijk verklaring van de asielaanvraag van eiser. De minister heeft zich daarbij op het standpunt gesteld dat eiser op grond van internationale bescherming in het bezit is van een verblijfsvergunning in Bulgarije en heeft bevolen dat hij onmiddellijk moet terugkeren naar Bulgarije. Daarnaast is de minister uitgegaan van de in Bulgarije geregistreerde geboortedatum van [geboortedag 1] 2003. Eiser is het hier niet mee eens. Eiser voert daartoe een aantal beroepsgronden aan. Aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank de niet-ontvankelijk verklaring van de asielaanvraag.
2. De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat de niet-ontvankelijk verklaring van de asielaanvraag in stand kan blijven. Eiser heeft dus geen gelijk en het beroep is ongegrond. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.
Procesverloop
3. Eiser heeft een aanvraag om verlening van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd ingediend. De minister heeft met het bestreden besluit van 23 april 2026 deze aanvraag in de algemene procedure niet-ontvankelijk verklaard.
4. Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.
5. De rechtbank heeft het beroep op 29 september 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiser, de gemachtigde van eiser en de gemachtigde van de minister. Als tolk is verschenen: Z. Rashid.
Beoordeling door de rechtbank
Het bestreden besluit
6. De minister heeft zich op het standpunt gesteld dat ten aanzien van Bulgarije uitgegaan mag worden van het interstatelijk vertrouwensbeginsel en dat niet is gebleken dat Bulgarije zijn internationale verplichtingen niet naleeft. Ook heeft eiser niet aannemelijk gemaakt dat hij in Bulgarije in een situatie terecht zal komen die in strijd is met artikel 3 van het Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden (het EVRM). Verder heeft eiser volgens de minister onvoldoende inspanningen verricht om zijn rechten in Bulgarije te effectueren, heeft hij geen hulp gezocht bij de Bulgaarse autoriteiten en heeft hij geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om te klagen bij de autoriteiten. Dit mocht wel van eiser worden verwacht.
7. Daarnaast is de minister uitgegaan van de in Bulgarije geregistreerde geboortedatum van [geboortedag 1] 2003. Eiser heeft namelijk in Nederland onduidelijkheid over zijn leeftijd gecreëerd door daarover tegenstrijdige verklaringen af te leggen. De minister vindt dat eiser, als meerderjarige en gelet op de hem in Bulgarije verleende internationale bescherming, een zodanige band met Bulgarije heeft dat het redelijk is dat hij naar dat land terugkeert. Gelet op zijn meerderjarigheid weegt het belang van het kind volgens de minister minder zwaar. Tot slot is de minister van mening dat de langere doorlooptijd van de behandeling van eisers asielaanvraag er niet aan in de weg staat dat deze niet-ontvankelijk kan worden verklaard op grond van artikel 30a, eerste lid, aanhef en onder a, van de Vreemdelingenwet (Vw). De minister vindt dat eiser onmiddellijk moet terugkeren naar Bulgarije.
Leeftijdsregistratie
8. Eiser voert, kort samengevat, aan dat hij op het moment van de indiening van zijn asielaanvraag minderjarig was. In Nederland heeft hij steeds verklaard dat hij in 2007 is geboren, en hij heeft die verklaring onderbouwd met een individueel uittreksel. Volgens eiser mocht de minister niet zonder nader onderzoek uitgaan van de in Bulgarije geregistreerde geboortedatum van [geboortedag 1] 2003. Eiser stelt namelijk dat hij in Bulgarije als minderjarige geregistreerd stond en daarom in een gesloten vluchtelingenkamp verbleef. Om daar sneller uit te komen, zou hij vervolgens een meerderjarige leeftijd hebben opgegeven. De minister had daarom navraag moeten doen bij de Bulgaarse autoriteiten over de wijze waarop de leeftijdsregistratie daar tot stand is gekomen. In het verlengde hiervan stelt eiser dat de minister zijn minderjarigheid onvoldoende heeft betrokken bij de beoordeling van de band met Bulgarije en de redelijkheid van terugkeer. Volgens eiser moet het belang van het kind worden meegewogen bij de vraag of sprake is van een zodanige band met de andere lidstaat. Ook de omstandigheid dat hij inmiddels twee jaar in Nederland verblijft en de minister niet voortvarend heeft gehandeld, had volgens hem bij die beoordeling moeten worden betrokken.
9. De rechtbank overweegt dat de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (de Afdeling) in haar uitspraak van 9 oktober 2024 heeft uiteengezet hoe moet worden omgegaan met een leeftijdsregistratie in een andere lidstaat. De Afdeling heeft geoordeeld dat het interstatelijk vertrouwensbeginsel niet automatisch geldt bij leeftijdsregistraties in andere lidstaten. Dit betekent niet dat de minister geen gewicht mag toekennen aan de registratie. De leeftijd van een vreemdeling zal moeten worden beoordeeld met toepassing van het nationale bestuursrechtelijke bewijsrecht, met inachtneming van wat daarover aanvullend in het Unierecht is bepaald. Dat betekent dat het in beginsel aan de vreemdeling is om zijn geboortedatum aannemelijk te maken. De minister moet, aldus de Afdeling, desondanks uitgaan van het vermoeden dat een vreemdeling minderjarig is, als een vreemdeling dat stelt en daarover twijfel bestaat. Het is dan aan de minister om dat vermoeden te ontzenuwen. Daarbij zal de minister steeds zorgvuldig moeten onderzoeken en deugdelijk moeten motiveren welk gewicht hij aan een bepaalde registratie toekent en waarom. Hij zal daarbij steeds alle feiten en omstandigheden moeten meewegen. Als aan de leeftijdsregistratie alleen een eigen verklaring van een vreemdeling ten grondslag ligt, zal de minister moeten informeren onder welke omstandigheden deze verklaring is afgelegd. De vreemdeling zal een plausibele verklaring moeten geven voor deze afwijkende verklaring, omdat die in beginsel afbreuk doet aan de geloofwaardigheid van zijn andere verklaringen.
10. De rechtbank is van oordeel dat de minister voldoende heeft onderzocht en deugdelijk heeft gemotiveerd dat en waarom hij uitgaat van de leeftijdsregistratie in Bulgarije. Dat legt de rechtbank hierna uit.
11. De rechtbank overweegt allereerst op dat op 7 april 2024 een leeftijdsschouw heeft plaatsgevonden. Daarbij zijn aan eiser vragen gesteld over zijn identiteit, herkomst en leeftijd. Ook zijn de lichamelijke kenmerken en het gedrag van eiser beoordeeld. In het rapport is geconcludeerd dat eiser evident meerderjarig is. Daarnaast wijst de minister er terecht op dat eiser tegenstrijdige verklaringen heeft afgelegd over zijn geboortedatum. Zo heeft hij tijdens het AVIM-verhoor verklaard dat hij op [geboortedag 2] 2007 is geboren. Tijdens het aanmeldgehoor heeft hij verklaard dat hij in [maand] 2007 is geboren. In zijn correcties en aanvullingen op het AVIM-verhoor en het aanmeldgehoor heeft hij zijn geboortedatum vervolgens aangepast naar [geboortedag 3] 2007. Tijdens het daaropvolgende gehoor heeft hij ten slotte verklaard dat hij in [maand] 2007 is geboren. De minister wijst er ook terecht op dat eiser zelf heeft bevestigd dat hij in Bulgarije een andere geboortedatum heeft opgegeven. Hij heeft daarbij verklaard dat hij bewust een meerderjarige leeftijd heeft vermeld, omdat minderjarigen langer in een azc verblijven dan volwassenen en hij Bulgarije zo snel mogelijk wilde verlaten. Daar komt bij dat de minister op de zitting heeft toegelicht dat navraag is gedaan bij de Bulgaarse autoriteiten naar de wijze waarop de leeftijdsregistratie van eiser tot stand is gekomen. Het daarbij overgelegde stuk vermeldt dat de geboortedatum van eiser is gebaseerd op zijn eigen verklaring bij zijn registratie van de asielaanvraag in Bulgarije. De Bulgaarse autoriteiten hebben verder aangegeven dat eiser vanaf het begin in Bulgarije als meerderjarig en met de geboortedatum [geboortedag 1] -2003 is geregistreerd en opgenomen in de administratie. Als eiser bij zijn aanhouding wegens illegale grensoverschrijding een minderjarige geboortedatum had opgegeven, zouden andere instanties bij de procedure zijn betrokken en zou hij elders zijn ondergebracht. Dit vormt volgens de minister een aanwijzing dat eiser zich in Bulgarije als meerderjarige heeft aangemeld. De Bulgaarse autoriteiten hebben daarnaast aangegeven dat volgens het dossier in Bulgarije geen wijziging van de geboortedatum is doorgevoerd. In zoverre kan de rechtbank de minister volgen in zijn standpunt dat hij de in Bulgarije geregistreerde geboortedatum van [geboortedag 1] 2003 niet zonder meer heeft gevolgd, maar deze zorgvuldig heeft meegewogen in samenhang met alle beschikbare informatie, zodat geen twijfel meer bestaat over de minderjarigheid.
12. Op de zitting heeft eiser aangevoerd dat op het moment van het bestreden besluit nog twijfel bestond over zijn minderjarigheid, omdat het bericht over de navraag bij de Bulgaarse autoriteiten over de totstandkoming van de leeftijdsregistratie daar dateert van 15 september 2026. De rechtbank stelt vast dat in asielzaken sprake is van een ex nunc-toets, zodat dit standpunt van eiser niet tot een ander oordeel leidt. De rechtbank heeft immers onder rechtsoverweging 11 geoordeeld dat de minister zich terecht op het standpunt heeft gesteld dat geen twijfel meer bestaat over de vraag of eiser minderjarig is. Eiser is dus niet in zijn belangen geschaad door het aanvullende onderzoek van de minister.
13. Verder heeft eiser op de zitting toegelicht dat hij bij aankomst in Bulgarije 17 jaar oud was en daar eerst geen asiel heeft aangevraagd. Tijdens een pushback zou een vriend van hem gewond zijn geraakt, waarna eiser hem naar het ziekenhuis heeft gebracht. Daar is eiser aangehouden wegens illegale grensoverschrijding en heeft hij vervolgens 25 dagen vastgezeten. Volgens de gemachtigde van eiser kan het zijn dat eiser bij die aanhouding de geboortedatum [geboortedag 1] 2003 heeft opgegeven en pas daarna asiel heeft aangevraagd. De gemachtigde heeft daarbij benadrukt dat een aanhouding wegens illegale grensoverschrijding niet gelijkstaat aan een asielaanvraag en dat daarom onduidelijk blijft of eiser in Bulgarije steeds de geboortedatum uit 2003 heeft opgegeven. De rechtbank volgt dit betoog niet. Ook als ervan wordt uitgegaan dat eiser pas na zijn detentie asiel heeft aangevraagd, blijft staan dat hij in Bulgarije de geboortedatum [geboortedag 1] 2003 heeft opgegeven. Dat eiser niet wist onder welke titel hij vastzat, maakt dat niet anders.
14. Dit betekent dat de minister terecht aansluiting heeft gezocht bij de in Bulgarije opgegeven datum en toereikend heeft gemotiveerd waarom niet wordt uitgegaan van de in Nederland opgegeven geboortedatum. De minister mocht daarom uitgaan van de geboortedatum [geboortedag 1] 2003 en daarmee dat eiser meerderjarig was op het moment dat hij Nederland inreisde. Dat betekent ook dat de minister het belang van het kind niet hoefde mee te wegen. Ook de uitspraken waarop eiser zich beroept, kunnen niet slagen. In die uitspraken stond immers vast dat de betreffende vreemdeling minderjarig was, zodat die zaken niet vergelijkbaar zijn met de onderhavige zaak. Verder heeft de minister zich terecht op het standpunt gesteld dat de band van eiser met Bulgarije als meerderjarige zodanig is dat het redelijk is dat hij naar dat land terugkeert. Uit vaste rechtspraak van de Afdeling volgt immers dat alleen al het feit dat een vreemdeling in een lidstaat van de Europese Unie internationale bescherming geniet, voldoende is om aan te nemen dat hij een zodanige band met die lidstaat heeft dat het redelijk is dat hij daarheen gaat. In zoverre doet de omstandigheid dat eiser inmiddels (bijna) twee jaar in Nederland verblijft niet af aan de band van eiser met Bulgarije. Tot slot overweegt de rechtbank dat de minister niet onredelijk lang heeft gedaan over het nemen van een besluit op de asielaanvraag van eiser. De rechtbank merkt daarbij op dat de minister alleen gehouden is voortvarend onderzoek te verrichten in zaken waarin het gaat om niet-begeleide minderjarige vreemdelingen. Daarvan is hier geen sprake. De beroepsgronden slagen daarom niet.
Het vertrouwensbeginsel
15. Eiser voert verder aan dat hij ervan mocht uitgaan dat terugkeer naar Bulgarije niet langer aan de orde was, omdat de minister hem na het voornemen om de aanvraag niet-ontvankelijk te verklaren heeft meegedeeld dat de zaak in de algemene asielprocedure zou worden behandeld. Hij mocht er toen vanuit gaan dat het alleen nog zou gaan om zijn asielrelaas en dus zijn vlucht uit Syrië en dat het niet meer zou gaan over Bulgarije.
16. Voor zover eiser stelt dat nadat hem was meegedeeld dat zijn aanvraag in de algemene asielprocedure zou worden behandeld bij hem het vertrouwen is gewekt dat hij tijdens het nader gehoor van 1 maart 2026 alleen nog zou worden bevraagd over Syrië en dat terugkeer naar Bulgarije niet langer aan de orde was, volgt de rechtbank hem daarin niet. Uit het dossier blijkt niet dat de minister aan eiser heeft meegedeeld dat het gesprek (uitsluitend) over Syrië zou gaan. Van een uitdrukkelijke toezegging is daarom geen sprake. De enkele verwijzing naar de algemene asielprocedure is onvoldoende om daaruit te mogen afleiden dat niet meer tegengeworpen kan of zal worden dat eiser reeds internationale bescherming geniet in Bulgarije. Deze beroepsgrond slaagt niet.
Conclusie en gevolgen
17. De minister heeft de aanvraag terecht niet-ontvankelijk verklaard.
Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat eiser geen gelijk krijgt. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. E.E.M. van Abbe, rechter, in aanwezigheid van mr. F.J. Attema, griffier.
Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op 15 oktober 2026.
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 1 week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.