Vreemdelingenrecht
Verzet tegen de uitspraak van 2 september 2025 van de rechtbank Den Haag, zittingsplaats Utrecht, waarin de…
Rechtbank Den Haag, 3 november 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:33988 · Rechtbank Den Haag · 3 november 2026
Zaakgegevens
Op 3 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Utrecht
- Datum uitspraak
- 3 november 2026
- Datum publicatie
- 17 november 2026
- Zaaknummer
- NL25.31307-V
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:33988
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Verzet tegen de uitspraak van 2 september 2025 van de rechtbank Den Haag, zittingsplaats Utrecht, waarin de rechtbank dat beroep kennelijk niet-ontvankelijk heeft verklaard (ECLI:NL:RBDHA:2025:18170).
Dictum: verzet ongegrond
Uitspraak
uitspraak verzet
[afbeelding niet beschikbaar] [afbeelding niet beschikbaar]
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Utrecht Bestuursrecht
zaaknummer: NL25.31307 V
uitspraak op het verzet van
[opposant] , V-nummer: [V-nummer] , opposant. (gemachtigde: K. Yousef).
Procesverloop
Opposant heeft beroep ingesteld tegen het niet tijdig nemen van een besluit door de minister van Asiel en Migratie (de minister) op de aanvraag van opposant tot het verlenen van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd (hierna: aanvraag).
Bij uitspraak van 2 september 2025 heeft deze zittingsplaats van de rechtbank dat beroep kennelijk niet-ontvankelijk verklaard.1 Daarbij is het niet nodig geacht om partijen uit te nodigen voor een zitting.2
Opposant heeft op 4 september 2025 verzet ingesteld tegen deze uitspraak.
De rechtbank heeft bij bericht van 13 augustus 2026 aangegeven dat volgens haar een nader onderzoek redelijkerwijs niet kan bijdragen aan de beoordeling van de zaak. Zij heeft partijen in de gelegenheid gesteld op een zitting te worden gehoord en heeft gewezen op haar bevoegdheid om tevens uitspraak te doen op het beroep.3 Eiser heeft hierop gereageerd dat hij een zitting niet nodig vindt. De minister heeft hierop bij brief van 20 augustus 2026 verzocht om het verzet aan te houden in afwachting van een uitspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (ABRvS). Nu de ABRvS op 9 september 2026 uitspraak heeft gedaan (zie hierna onder 5) ziet de rechtbank hiertoe geen aanleiding.
De rechtbank doet andermaal uitspraak zonder zitting.
Beoordeling van het verzet
1. De rechtbank beoordeelt in deze uitspraak of zij met de uitspraak van
2 september 2025 terecht heeft geoordeeld dat het beroep tegen het niet-tijdig beslissen buiten redelijke twijfel niet-ontvankelijk was. Aan de inhoud van de beroepsgronden komt de rechtbank in deze zaak toe als het verzet gegrond is.
[afbeelding niet beschikbaar]2 Artikel 8:54 van de Algemene wet bestuursrecht (Awb).
3 Artikel 8:55, tiende lid, van de Awb.
2. De rechtbank heeft in de beroepszaak uitspraak gedaan zonder zitting. Dat mag de rechtbank doen als het eindoordeel buiten redelijke twijfel staat. De rechtbank heeft het beroep kennelijk niet-ontvankelijk geacht. Hierbij heeft de rechtbank overwogen dat de ingebrekestelling van opposant van 23 juni 2025 vóór het verstrijken van de beslistermijn is ingediend. Dit omdat volgens de rechtbank met de toepassing van het besluitmoratorium de beslistermijn was verlengd tot en met 26 januari 2026.
Is het verzet van opposant ontvankelijk?
3. Met het verzet beoogt opposant te bereiken dat de uitspraak van 2 september 2025 komt te vervallen en dat de rechtbank opnieuw uitspraak zal doen op het beroep van
14 juli 2025. Dat beroep beoogt af te dwingen dat de rechtbank de minister een nadere termijn oplegt voor het nemen van een beslissing op de aanvraag. Aldus heeft opposant een procesbelang bij de beoordeling van het verzet. Het verzet is dus ontvankelijk.
Is het verzet van opposant gegrond?
4. De rechtbank komt tot het oordeel dat het verzet tegen de uitspraak van 2 september 2025 ongegrond is. Zij overweegt daartoe het volgende.
5. Toen de rechtbank op 2 september 2025 uitspraak deed op het beroep van
14 juli 2025 tegen het niet-tijdig beslissen op de aanvraag, hanteerde zij nog een andere interpretatie van het woord “verlengen”, zoals dat gebruikt is in artikel 43, eerste lid, van de Vw 2000 (zoals dat gold tot 12 juni 2026), artikel 2 van het Besluit instelling besluitmoratorium en vertrekmoratorium vreemdelingen afkomstig uit Syrië en artikel 31, derde lid, van de Procedurerichtlijn (zoals die gold tot 12 juni 2026). Bij uitspraak van 9 september 2026 heeft de ABRvS echter geoordeeld dat het woord “verlengen” dient te worden uitgelegd als “uitstellen”.4 Deze uitspraak van de ABRvS brengt de rechtbank ertoe thans te oordelen dat de beslistermijn van de aanvraag is uitgesteld voor de duur van de werking van het besluitmoratorium.
6. Opposant heeft zijn aanvraag ingediend op 26 juli 2024. Het besluitmoratorium gold van 14 december 2024 tot en met 13 juni 2025. De beslistermijn eindigde daardoor op
26 juli 2025.
7. Opposant heeft de minister op 23 juni 2025 in gebreke gesteld. Ook volgens de huidige, correcte berekening van de beslistermijn was dit dus prematuur. Hoewel de motivering onjuist was, blijft het uiteindelijke oordeel van de rechtbank in de uitspraak van 2 september 2025 dus overeind. De rechtbank heeft in die uitspraak derhalve terecht geoordeeld dat het beroep tegen het niet-tijdig beslissen buiten redelijke twijfel niet-ontvankelijk was. Zij heeft het beroep dan ook terecht zonder zitting afgedaan.
8. Het verzet is daarmee ongegrond. Dat betekent dat de uitspraak van 2 september 2025 overeind blijft en dat de rechtbank niet toekomt aan een inhoudelijke beoordeling van het beroep van 14 juli 2025.
[afbeelding niet beschikbaar]4 ECLI:NL:RVS:2026:5232, r.o. 6.4.
9. De rechtbank ziet geen aanleiding voor het uitspreken van een proceskostenveroordeling.
Beslissing
De rechtbank verklaart het verzet ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. A. Skerka, rechter, in aanwezigheid van M. Eradus, griffier.
De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op 3 november 2026.
Informatie over hoger beroep
Tegen deze uitspraak kan geen rechtsmiddel worden aangewend, voor zover daarbij is beslist op het verzet.
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, voor zover daarbij is beslist op het beroep, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen vier weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden.