Socialezekerheidsrecht

Wmo vovo - verzoek afgewezen. Afspraken gemaakt tussen partijen over de uitvoer van de woon- en…

Rechtbank Noord-Holland, 28 oktober 2026

Samenvatting

Wmo vovo - verzoek afgewezen. Afspraken gemaakt tussen partijen over de uitvoer van de woon- en trajectbegeleiding. Wat verzoeker verder vraagt beweegt zich buiten de omvang van het geding.

Uitspraak

RECHTBANK NOORD-HOLLAND

Bestuursrecht

zaaknummer: HAA 26/3634


uitspraak van de voorzieningenrechter van 28 oktober 2026 in de zaak tussen

[verzoeker] , uit Haarlem, verzoeker

en

het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Haarlem

(gemachtigden: G. Nijland en E. de Jong).

Procesverloop

1. In deze uitspraak beslist de voorzieningenrechter op het verzoek om een voorlopige voorziening van verzoeker betreft het besluit van 23 juni 2026, waarin is geoordeeld dat Beschermd wonen met wooncomponent nog een goede oplossing is voor verzoeker.

1.1.

Verzoeker heeft tegen dit besluit bezwaar gemaakt en de voorzieningenrechter gevraagd om een voorlopige voorziening te treffen.

1.2.

De voorzieningenrechter heeft het verzoek op 26 augustus 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen verzoeker en de gemachtigden van het college.

1.3.

De voorzieningenrechter heeft het onderzoek ter zitting geschorst nadat met partijen afspraken zijn gemaakt.

1.4.

Partijen hebben schriftelijk afgezien van de mogelijkheid op een nadere zitting gehoord te worden. De voorzieningenrechter sluit daarom het onderzoek en doet uitspraak op het verzoek om voorlopige voorziening.

Beoordeling door de voorzieningenrechter

Besluitvorming

2. Verzoeker heeft op grond van de Wet maatschappelijk ondersteuning (Wmo) een voorziening “beschermd wonen met wooncomponent” en woont in dat kader in een woning van BG Wonen (thans Triple D).

2.1.

Naar aanleiding van een melding van verzoeker over de geboden begeleiding heeft het college onderzoek gedaan naar de situatie van verzoeker.

2.2.

Bij besluit van 23 juni 2026 heeft het college geoordeeld dat de Wmo-voorziening van verzoeker nog passend is en dat geen aanpassing van hulp nodig is. Tegen dit besluit heeft verzoeker op 29 juni 2026 bezwaar gemaakt. Op 19 juli 2026 heeft verzoeker de rechtbank gevraagd een voorlopige voorziening te treffen.

2.3.

Vervolgens heeft het college bij het besluit van 21 juli 2026 de trajectbegeleiding van verzoeker gewijzigd. De nieuwe zorgaanbieder wordt RIBW K/AM.

Zitting en gemaakte afspraken

3. Het verzoek is op 26 augustus 2026 op zitting behandeld. Hier heeft verzoeker duidelijk gemaakt dat het hem te doen is om het krijgen van adequate (woon)begeleiding. Verzoeker heeft uitgelegd dat het een stuk beter met hem gaat, vooral op zijn werk. Het is wel heel veel, waardoor hij vastloopt in zijn dagelijkse huishoudelijke taken. Daar heeft hij hulp bij nodig. Deze hulp wil hij niet krijgen van Triple D.

3.1.

Ter zitting hebben partijen afgesproken dat er een gesprek zou worden geregeld tussen verzoeker, RIBW K/AM (de nieuwe trajectbegeleider van verzoeker), de Wmo-consulent van verzoeker en andere begeleiders van verzoeker voor zover hij dit wenselijk acht. Tijdens dit gesprek dienen afspraken gemaakt te worden in het kader van de woon- en trajectbegeleiding van verzoeker.

3.2.

De voorzieningenrechter heeft op 9 september 2026 een verslag van het gesprek ontvangen. Uit het verslag blijkt dat RIBW K/AM start met de trajectbegeleiding en de nodige wekelijkse woonbegeleiding. Triple D biedt in dat kader slechts beperkte ondersteuning gelet op de verantwoordelijkheid die de organisatie heeft rondom de woning. Contact hierover verloopt via verzoekers (traject)begeleider van RIBW K/AM. Indien een check van de woning nodig is, zal één van de begeleiders van verzoeker aanwezig zijn.

3.3.

Op 7 oktober 2026 ontving de voorzieningenrechter aanvullend bericht van verzoeker, waarin hij vraagt de procedure voort te zetten.

Het verzoek

4. Verzoeker vraagt de voorzieningenrechter blijkens dit aanvullend bericht thans het college op te dragen een besluit te nemen waarin, voor de duur van de voorziening, wordt vastgelegd dat de trajectbegeleiding én de woonbegeleiding worden geleverd door RIBW K/AM en dat de rol van Triple D beperkt blijft tot het beheer van de woning en de woonomgeving. Ook dient daarin opgenomen te worden dat verzoeker in de woning kan blijven tot uitstroom naar een PACT-woning mogelijk is, en dat het afnemen van woonbegeleiding van RIBW K/AM (in plaats van Triple D) niet geldt als het weigeren van afnemen van zorg. Daarnaast vraagt verzoeker dat het proces van eenzijdige zorgbeëindiging niet wordt hervat.

Beoordeling door de voorzieningenrechter

5. Op grond van artikel 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht kan de voorzieningenrechter op verzoek een voorlopige voorziening treffen indien onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dat vereist.

5.1

Verzoeker betwist de voortzetting van de indicatie Beschermd wonen met wooncomponent alsmede het nadien beleggen bij RIBW K/AM van de trajectbegeleiding als zodanig niet. Het is (met name) de rol van Triple D bij de begeleiding van verzoeker die verzoeker aanleiding gaf zich te wenden tot de voorzieningenrechter. Onder meer hierover is op de zitting van 26 augustus uitvoerig gesproken en zijn nadien afspraken gemaakt tussen de meest betrokken partijen die in essentie tegemoet komen aan hetgeen verzoeker ook blijkens het gewijzigde verzoekschrift van 7 oktober 2026 op dit punt wenst. De voorzieningenrechter stelt dan ook vast dat er in zoverre geen geschil meer is. Voor zover zich nadien bij de uitvoering van deze afspraken nog enige fricties hebben voorgedaan – dit kan worden afgeleid uit stukken die de rechtbank na de zitting nog zijn toegezonden – doen deze niet af aan de kern van deze afspraken.

6. Voor zover verzoeker vraagt om het college op te dragen te bepalen dat verzoeker in zijn woning kan blijven tot uitstroom naar een PACT-woning mogelijk is, dat het afnemen van woonbegeleiding van RIBW K/AM niet geldt als het weigeren van afnemen van zorg en dat het proces van eenzijdige zorgbeëindiging niet wordt hervat stelt de voorzieningenrechter vast dat deze verzoeken zich bewegen buiten de omvang van het geschil en reeds hierom niet voor toewijzing in aanmerking komen.

7. De voorzieningenrechter wijst gelet hierop het verzoek af.

Beslissing

De voorzieningenrechter wijst het verzoek om voorlopige voorziening af.

Deze uitspraak is gedaan door mr. I.M. Ludwig, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. I.E. Molin, griffier.

Uitgesproken in het openbaar op 28 oktober 2026.

griffier

voorzieningenrechter

Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op:

Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.