Socialezekerheidsrecht

verzoek om voorlopige voorziening afgewezen. Recht op bijstand niet vast te stellen

Rechtbank Zeeland-West-Brabant, 5 november 2026

Samenvatting

verzoek om voorlopige voorziening afgewezen. Recht op bijstand niet vast te stellen

Uitspraak

RECHTBANK ZEELAND-WEST-BRABANT

Zittingsplaats Breda

Bestuursrecht

zaaknummer: BRE 26/5675


uitspraak van de voorzieningenrechter van 5 november 2026 in de zaak tussen

[verzoeker] , uit [woonplaats] , verzoeker

(gemachtigde: mr. C. de Vries),

en

het dagelijks bestuur van Werkplein Hart van West-Brabant.

Samenvatting

1. Deze uitspraak op het verzoek om een voorlopige voorziening gaat over de intrekking van de bijstandsuitkering van verzoeker. Verzoeker is het hier niet mee eens. Hij verzoekt daarom om een voorlopige voorziening en voert daartoe een aantal gronden aan. De voorzieningenrechter beoordeelt bij de vraag of zij een voorlopige voorziening zal treffen of het bezwaar een redelijke kans van slagen heeft. Dat kan een reden zijn om het bestreden besluit te schorsen. Deze vraag beantwoordt zij aan de hand van de gronden van verzoeker.

1.1.

De voorzieningenrechter wijst in deze uitspraak het verzoek af. Hierna legt de voorzieningenrechter uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft. Het oordeel van de voorzieningenrechter heeft een voorlopig karakter en bindt de rechtbank in een (eventueel) bodemgeding niet.

Totstandkoming bestreden besluit


2. Verzoeker ontvangt een uitkering op grond van de Participatiewet. Omdat uit zijn bankafschriften is gebleken dat hij gokt, is aan hem de verplichting opgelegd om maandelijks afschriften van alle op zijn naam staande bankrekeningen toe te sturen.

2.1

Op het inkomstenformulier van augustus 2026 heeft verzoeker geen inkomen opgegeven en op zijn bankafschriften was geen bijschrijving te zien van de inkomsten. Uit de gegevens in Suwinet is echter gebleken dat verzoeker heeft gewerkt. Het Werkplein heeft vervolgens navraag gedaan bij het uitzendbureau waar verzoeker heeft gewerkt. Uit die navraag bleek dat het salaris van verzoeker is gestort op een andere bankrekening dan die bekend was bij het Werkplein.

Procesverloop

3. Met het bestreden besluit van 10 september 2026 heeft het Werkplein de uitkering ingetrokken met ingang van 1 augustus 2026.

3.1

Verzoeker heeft bezwaar gemaakt en de voorzieningenrechter gevraagd om een voorlopige voorziening te treffen.

3.1.

De voorzieningenrechter heeft het verzoek op 2 november 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: de gemachtigde van verzoeker en namens het Werkplein hebben [gemachtigde 1] en [gemachtigde 2] deelgenomen.

Beoordeling door de voorzieningenrechter

Wettelijk kader

4. Het wettelijk kader is opgenomen in de bijlage bij deze uitspraak en maakt daarvan onderdeel uit.

Standpunt verzoeker

5. Verzoeker heeft zich op het standpunt gesteld dat de grondslag van de intrekking onjuist is. Aan de intrekking is ten grondslag gelegd dat er sprake is van overtreding van de inlichtingenverplichting. Als de bewijsstukken waar het Werkplein om vraagt niet worden verstrekt, kan dit leiden tot het schenden van de medewerkingsverplichting, maar niet tot schending van de inlichtingenplicht. Verzoeker heeft dus niet de inlichtingenplicht geschonden door de gevraagde stukken niet over te leggen. Er bestaat daarom geen bevoegdheid om de uitkering in te trekken op grond van artikel 54, derde lid van de Participatiewet in samenhang bezien met artikel 17, eerste lid van de Participatiewet.

Overwegingen rechtbank

6. In het bestreden besluit heeft het Werkplein vermeld dat verzoeker niet heeft voldaan aan de inlichtingenplicht omdat niet alle gevraagde gegevens zijn opgestuurd en dat daarom het recht op uitkering niet vastgesteld kan worden. In de toelichting in het besluit staat dat verzoeker niet heeft doorgegeven dat hij inkomsten had en dat hij niet alle op zijn naam staande rekeningen heeft toegezonden.

6.1

De voorzieningenrechter stelt vast dat in het bestreden besluit niet ondubbelzinnig door het Werkplein wordt vermeld dat dat de inlichtingenplicht is overtreden door het niet melden van alle bankrekeningen die op naam van verzoeker staan. Ter zitting heeft het Werkplein echter gesteld dat aan de intrekking van de uitkering ook ten grondslag ligt dat verzoeker geen melding heeft gemaakt van een op zijn naam staande bankrekening.

6.1

Tijdens de bezwaarprocedure kan het Werkplein een gebrek in de besluitvorming herstellen. Uit wat ter zitting is besproken blijkt dat het Werkplein aan de intrekking van de uitkering ook ten grondslag zal leggen dat verzoeker door het niet melden van een op zijn naam staande bankrekening de inlichtingenplicht heeft overtreden. De voorzieningenrechter zal deze grondslag daarom ook betrekken bij haar beoordeling.

6.2

Niet in geschil is dat verzoeker bij het Werkplein geen melding heeft gemaakt van een ABN-AMRO bankrekening, eindigend op de [nummers] . Het hebben van een bankrekening is een gegeven dat van invloed kan zijn op het recht op bijstand en dat had verzoeker ook duidelijk kunnen zijn. Door geen melding te doen van deze bankrekening heeft verzoeker dan ook de inlichtingenplicht overtreden. Als daardoor het recht op uitkering niet kan worden vastgesteld rechtvaardigt dat een intrekking van de uitkering. Indien ondanks de overtreding van de inlichtingenplicht het recht op uitkering toch kan worden vastgesteld, moet het bestuursorgaan daartoe overgaan.

6.3

Voorafgaand aan de zitting heeft verzoeker bankafschriften overgelegd van de ABM-AMRO bankrekening. Met deze afschriften is het recht op uitkering echter niet vast te stellen. Zoals namens het Werkplein ter zitting terecht is opgemerkt, is op de afschriften te zien dat er door verzoeker geld is overgemaakt naar een andere op zijn naam staande bankrekening. Onbetwist is gebleven dat verzoeker ook deze andere bankrekening niet heeft gemeld bij het Werkplein. Nu er geen informatie bekend is over deze andere bankrekening heeft het Werkplein terecht gesteld dat het recht op uitkering niet kan worden vastgesteld. Dit betekent dat het bestreden besluit in bezwaar naar verwachting met een gewijzigde motivering in bezwaar in stand kan blijven. Het verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening zal daarom worden afgewezen.

Beslissing

De voorzieningenrechter wijst het verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening af.

Deze uitspraak is gedaan door mr. J. van Alphen, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. A.J.M. van Hees, griffier op 5 november 2026 en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.

griffier

voorzieningenrechter

Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op:

Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.

Bijlage wettelijk kader

Participatiewet

Artikel 11, eerste lid,
Iedere in Nederland woonachtige Nederlander die hier te lande in zodanige omstandigheden verkeert of dreigt te geraken dat hij niet over de middelen beschikt om in de noodzakelijke kosten van bestaan te voorzien, heeft recht op bijstand van overheidswege.

Artikel 17, eerste lid

De belanghebbende doet aan het college op verzoek of onverwijld uit eigen beweging mededeling van alle feiten en omstandigheden waarvan hem redelijkerwijs duidelijk moet zijn dat zij van invloed kunnen zijn op zijn arbeidsinschakeling of het recht op bijstand. Deze verplichting geldt niet indien die feiten en omstandigheden door het college kunnen worden vastgesteld op grond van bij wettelijk voorschrift als authentiek aangemerkte gegevens of kunnen worden verkregen uit bij ministeriële regeling aan te wijzen administraties. Bij ministeriële regeling wordt bepaald voor welke gegevens de tweede zin van toepassing is.

artikel 54, derde lid

Het college herziet een besluit tot toekenning van bijstand, dan wel trekt een besluit tot toekenning van bijstand in, indien het niet of niet behoorlijk nakomen van de verplichting, bedoeld in artikel 17, eerste lid, of de verplichtingen, bedoeld in artikel 30c, tweede en derde lid, van de Wet structuur uitvoeringsorganisatie werk en inkomen, heeft geleid tot het ten onrechte of tot een te hoog bedrag verlenen van bijstand. Onverminderd het elders in deze wet bepaalde terzake van herziening of intrekking van een besluit tot toekenning van bijstand kan het college een besluit tot toekenning van bijstand herzien of intrekken, indien anderszins de bijstand ten onrechte of tot een te hoog bedrag is verleend.

ECLI:NL:CRVB:2024:327