Socialezekerheidsrecht
Algemene Ouderdomswet; ingangsdatum van toekenning. De Svb heeft terecht 1 juni 2024 als ingangsdatum…
Rechtbank Overijssel, 3 november 2026
ECLI:NL:RBOVE:2026:6615 · Rechtbank Overijssel · 3 november 2026
Samenvatting
Algemene Ouderdomswet; ingangsdatum van toekenning. De Svb heeft terecht 1 juni 2024 als ingangsdatum gehanteerd. De situatie van eiser kan niet worden aangemerkt als een bijzonder geval op grond waarvan het pensioen met meer terugwerkende kracht kan worden toegekend. Beroep is ongegrond.
Uitspraak
RECHTBANK OVERIJSSEL
Zittingsplaats Almelo
Bestuursrecht
zaaknummer: ZWO 26/1890
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[eiser] , uit [woonplaats] , eiser, hierna: [eiser]
en
de Raad van Bestuur van de Sociale Verzekeringsbank, verweerder, hierna: Svb
(gemachtigden: [gemachtigde 1] en [gemachtigde 2]).
Samenvatting
Deze uitspraak gaat over het aan [eiser] toegekende ouderdomspensioen op grond van de Algemene Ouderdomswet (AOW) met ingang van 1 juni 2024. [eiser] is het niet eens met de ingangsdatum van deze toekenning. Hij wil een toekenning met een eerdere ingangsdatum. Aan de hand van de aangevoerde beroepsgronden beoordeelt de rechtbank het bestreden besluit. De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat de Svb terecht 1 juni 2024 als ingangsdatum heeft gehanteerd. De situatie van [eiser] kan niet worden aangemerkt als een bijzonder geval op grond waarvan het pensioen met meer terugwerkende kracht kon worden toegekend. [eiser] krijgt geen gelijk en zijn beroep is dus ongegrond. Hierna legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.
Procesverloop
1. De Svb heeft bij besluit van 26 januari 2026 beslist op een door [eiser] ingediende aanvraag voor een pensioen op grond van de AOW. Met dit besluit is aan [eiser] een ouderdomspensioen toegekend met ingang van 1 juni 2024.
Met het bestreden besluit van 3 juni 2026 heeft de Svb het bezwaar van [eiser] ongegrond verklaard.
[eiser] heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.
De rechtbank heeft het beroep op 13 oktober 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: [eiser] , bijgestaan door T.B.J. Oude Hesselink, en de gemachtigden van de Svb.
Beoordeling door de rechtbank
Wat is vooraf gegaan?
2. [eiser] is geboren op [geboortedatum] 1953. Dit betekent dat hij de AOW-gerechtigde leeftijd heeft bereikt op [datum] 2020.
De Svb heeft [eiser] bij brieven van 26 september 2019 en 17 december 2019 erop gewezen dat hij een AOW-pensioen kan aanvragen.
Op 25 juni 2025 heeft [eiser] een aanvraag voor een AOW-pensioen ingediend.
Daarop heeft de Svb beslist met de besluitvorming, zoals vermeld onder Procesverloop.
Het bestreden besluit
3. De Svb heeft [eiser] ouderdomspensioen toegekend met ingang van 1 juni 2024. Dit is met één jaar terugwerkende kracht. Alleen in bijzondere gevallen kan de Svb het ouderdomspensioen met een terugwerkende kracht van maximaal vijf jaar toekennen, gerekend vanaf het moment van de aanvraag. Omdat er volgens de Svb bij [eiser] geen sprake is van een bijzonder geval, is het ouderdomspensioen niet met een terugwerkende kracht van meer dan een jaar toegekend.
Overwegingen
Beoordelingskader
4. Op grond van artikel 16, tweede lid, eerste volzin, van de AOW kan een ouderdomspensioen niet vroeger ingaan dan de eerste dag van de twaalfde maand vóór de dag waarop de aanvraag werd ingediend. In de tweede volzin staat dat de Svb in bijzondere gevallen hiervan kan afwijken.
De Svb heeft in beleidsregel SB1403 neergelegd dat zij in bijzondere gevallen met een terugwerkende kracht van maximaal vijf jaar vanaf het moment van de aanvraag een AOW-pensioen toekent. Volgens de in de rechtspraak aanvaarde uitleg van de Svb is in ieder geval sprake van een bijzonder geval:
- indien de belanghebbende door een niet aan hem toe te rekenen oorzaak niet in staat was tijdig een aanvraag in te dienen of te laten indienen;
- indien de belanghebbende onbekend was met zijn mogelijke recht op uitkering en deze onbekendheid verschoonbaar was.
De Svb beoordeelt aan de hand van de individuele feiten en omstandigheden of sprake is van een bijzonder geval. Daarbij kijkt zij naar alle omstandigheden in hun onderlinge samenhang.
Is sprake van een bijzonder geval?
5. [eiser] heeft aangevoerd dat hij verkeerd is geïnformeerd. Hij heeft het ouderdomspensioen niet eerder aangevraagd, omdat hem in Duitsland was verteld dat je een hogere uitkering ontvangt als je je pensioen uitstelt. Verder voert hij aan dat sprake is van complexe juridische materie en dat zijn band met Nederland zwak was, omdat hij veel in het buitenland werkte. Volgens [eiser] is bij hem daarom sprake van een bijzonder geval en moet in zijn situatie een terugwerkende kracht van vijf jaar worden toegepast.
Naar het oordeel van de rechtbank maken de door [eiser] genoemde omstandigheden niet dat sprake is van een bijzonder geval, zoals bedoeld in artikel 16, tweede lid, tweede volzin, van de AOW. Daarbij is het volgende van belang.
[eiser] heeft bewust gewacht met het indienen van een aanvraag om ouderdomspensioen, omdat hem in Duitsland was verteld dat dat gunstig voor hem zou uitpakken. Deze informatie was niet afkomstig van de Svb. Het had op de weg van [eiser] gelegen om bij de Svb na te vragen of de in Duitsland verkregen informatie over het AOW-pensioen wel juist was. Dat hij dat niet heeft gedaan, komt voor zijn rekening en risico. Dat [eiser] de materie complex vindt en veel in het buitenland heeft gewerkt, maakt dit niet anders. De complexiteit van de toepasselijke regels of het bestaan van een zwakke band met Nederland kunnen relevant zijn bij de beoordeling of sprake is van een bijzonder geval als iemand door die omstandigheden niet bekend is met zijn mogelijke recht op een ouderdomspensioen. Dat is bij [eiser] echter niet aan orde. Hij was namelijk in 2019 al meermalen door de Svb op de hoogte gebracht van de mogelijkheid om ouderdomspensioen aan te vragen. [eiser] heeft niet ontkend dat hij de brieven hierover van de Svb heeft ontvangen. Terwijl hij bekend was met zijn mogelijke recht op ouderdomspensioen, heeft hij er welbewust voor gekozen de aanvraag nog niet in te dienen.
Is er sprake van schending van een inlichtingenverplichting?
6. [eiser] heeft zich op het standpunt gesteld dat de Svb in strijd met de informatieplicht heeft gehandeld. Als duidelijk in een brief had gestaan dat zijn ouderdomspensioen maximaal met één jaar terugwerkende kracht kon worden betaald, dan had hij de aanvraag eerder ingediend.
Naar het oordeel van de rechtbank slaagt deze beroepsgrond niet. Uit vaste rechtspraak van de Centrale Raad van Beroep volgt dat van een op de Svb rustende inlichtingenverplichting op dit punt geen sprake is. Daarmee is ook geen sprake van een schending van een informatieverplichting op dit punt.
Conclusie en gevolgen
7. Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat het bestreden besluit in stand blijft en dat [eiser] geen gelijk krijgt. Hij krijgt daarom het griffierecht niet terug.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. N.P. Heisterkamp, rechter, in aanwezigheid van mr. H. Richart, griffier. Uitgesproken in het openbaar op
|
griffier |
rechter |
Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op:
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Centrale Raad van Beroep waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen zes weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden.
Digitaal hoger beroep instellen kan via “Formulieren en inloggen” op www.rechtspraak.nl. Hoger beroep instellen kan eventueel ook nog steeds door verzending van een brief aan de Centrale Raad van Beroep, Postbus 16002, 3500 DA Utrecht.
Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Centrale Raad van Beroep vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.