Socialezekerheidsrecht
Er is geen reden om het eerdere besluit, waarbij een Wajong-uitkering is geweigerd, te herzien (voor het…
Rechtbank Zeeland-West-Brabant, 16 oktober 2026
ECLI:NL:RBZWB:2026:10012 · Rechtbank Zeeland-West-Brabant · 16 oktober 2026
Samenvatting
Er is geen reden om het eerdere besluit, waarbij een Wajong-uitkering is geweigerd, te herzien (voor het verleden of de toekomst) of om op basis van de Amberregeling aan eiseres een Wajong-uitkering toe te kennen.
Uitspraak
RECHTBANK ZEELAND-WEST-BRABANT
Zittingsplaats Middelburg
Bestuursrecht
zaaknummer: BRE 24/7018 WAJONG
uitspraak van de enkelvoudige kamer van 16 oktober 2026 in de zaak tussen
[eiseres] , uit [plaats] , eiseres,
(gemachtigde: mr. V.M.C. Verhaegen),
en
de Raad van bestuur van het Uitvoeringsinstituut werknemersverzekeringen (het UWV), verweerder,
(gemachtigde: mr. H.M. van Gent).
Samenvatting
1. Het UWV heeft in het verleden geweigerd om aan eiseres een uitkering toe te kennen op grond van de Wet werk en arbeidsondersteuning jonggehandicapten (Wajong). Deze uitspraak gaat over de weigering van het UWV om, na een nieuwe aanvraag van eiseres, terug te komen op dat besluit. Eiseres is het hier niet mee eens. Zij voert daartoe een aantal beroepsgronden aan. Aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank of het UWV terecht (opnieuw) heeft geweigerd een Wajong-uitkering te verstrekken.
De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat het beroep ongegrond is. Eiseres krijgt dus geen gelijk. Hierna legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.
Procesverloop
2. Eiseres heeft verzocht om terug te komen van het besluit van 29 november 2016, waarbij aan haar een Wajong-uitkering is geweigerd. Het UWV heeft dit herzieningsverzoek met het besluit van 11 december 2023 afgewezen. Met het bestreden besluit van
6 september 2024 op het bezwaar van eiseres is het UWV bij die afwijzing gebleven.
Eiseres heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.
Het UWV heeft op het beroep gereageerd met een verweerschrift.
De rechtbank heeft het beroep op 11 december 2025 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiseres, de gemachtigde van eiseres en de gemachtigde van het UWV. Op zitting is de behandeling geschorst om het UWV een nadere beoordeling te laten maken.
Het UWV heeft die nadere beoordeling gemaakt en het resultaat hiervan in de brief van 19 januari 2026 meegedeeld. Het UWV verwijst hiervoor naar de rapportages van de verzekeringsarts bezwaar & beroep (verzekeringsarts b&b) van 7 januari 2026 en van de arbeidsdeskundige bezwaar & beroep (arbeidsdeskundige b&b) van 12 januari 2026.
Eiseres heeft hierop met de brief van 23 maart 2026 een reactie gegeven en stukken overgelegd.
De rechtbank heeft het onderzoek op 2 oktober 2026 gesloten nadat partijen is gevraagd of een tweede zitting gewenst is. Het UWV heeft laten weten dat daaraan geen behoefte is. Eiseres heeft niet gereageerd.
Beoordeling door de rechtbank
Totstandkoming van het bestreden besluit
3. Op 14 september 2016 heeft eiseres, geboren op 9 augustus 1995, bij het UWV een Aanvraag Beoordeling arbeidsvermogen ingediend.
Met het besluit van 29 november 2016 heeft het UWV deze aanvraag om een Wajong-uitkering afgewezen, omdat eiseres arbeidsvermogen heeft. Aan dit besluit ligt de rapportage van [verzekeringsarts 1] van 28 november 2016 ten grondslag. Het UWV heeft met het besluit van 30 november 2016 wel een Indicatie banenafspraak aan eiseres toegekend. In beide besluiten wordt ook verwezen naar een rapport van [arbeidsdeskundige 1] van 30 november 2016.
Op 20 september 2023 heeft eiseres bij het UWV weer een Aanvraag Beoordeling arbeidsvermogen ingediend.
Het UWV heeft deze aanvraag beschouwd als een verzoek om het besluit van
29 november 2016 te herzien. Met het primaire besluit van 11 december 2023 heeft het UWV dat verzoek afgewezen.
Eiseres heeft tegen dit besluit bezwaar gemaakt.
Bestreden besluit
Met het bestreden besluit van 6 september 2024 heeft het UWV dat bezwaar ongegrond verklaard. Volgens het UWV is geen sprake van nieuwe feiten of omstandigheden. Evenmin is gebleken van een onjuiste vaststelling van beperkingen indertijd. Er is ook geen sprake van een toename van arbeidsongeschiktheid uit dezelfde ziekteoorzaak binnen 5 jaar na de 18e verjaardag van eiseres. Het UWV kent daarom niet alsnog een Wajong-uitkering aan eiseres toe.
Het UWV heeft dit standpunt gebaseerd op de rapportages van [verzekeringsarts 2] van 11 december 2023 en van verzekeringsarts b&b [verzekeringsarts 3] van 5 september 2024.
Verzekeringsartsen
De verzekeringsarts heeft dossieronderzoek verricht en kennis genomen van informatie van de reumatoloog, psycholoog, anesthesist, cardioloog en orthopeed uit 2019 tot en met 2023. De verzekeringsarts rapporteert dat eiseres ten tijde van de eerste aanvraag klachten en beperkingen had als gevolg van het hypermobiliteitssyndroom, migraine, lactose-intolerantie, prikkelbare darmsyndroom en astma. Ook werden slecht slapen en vermoeidheid aangegeven. De verzekeringsarts heeft indertijd beperkingen gesteld op fysiek en psychisch functioneren. Bij onderhavige aanvraag heeft eiseres informatie aangeleverd van medisch specialisten over de periode 2019 tot en met 2023. Dit is van ruim na haar
18e verjaardag en 5 jaar nadien. Hieruit blijkt in grote lijnen dat er nog sprake is van dezelfde problematiek, waarbij wordt benoemd dat de klachten de laatste jaren zijn verergerd. Volgens de verzekeringsarts zijn er geen nieuwe feiten of omstandigheden die aanleiding geven de beoordeling in 2016 te herzien. Ook kan op basis van de overgelegde informatie niet worden vastgesteld dat er binnen 5 jaar na de 18e verjaardag sprake is van een gewijzigde belastbaarheid.
De verzekeringsarts b&b heeft ook dossieronderzoek verricht en concludeert eveneens dat er geen sprake is van nieuwe feiten of omstandigheden. De informatie die eiseres heeft overgelegd bevestigt volgens de verzekeringsarts b&b de destijds aanwezige klachten die zijn benoemd in de rapportage van 28 november 2016. De verzekeringsarts heeft met die klachten destijds rekening gehouden door het aannemen van beperkingen.
Niet is gebleken dat de verzekeringsarts is uitgegaan van een onjuiste vaststelling van beperkingen. Er is rekening gehouden met verminderde fysieke belastbaarheid door de hypermobiliteit en van verminderde psychische belastbaarheid als gevolg van traumatische gebeurtenissen uit het verleden. De beoordeling destijds is volgens de verzekeringsarts b&b niet evident onjuist en dus is er geen reden voor herziening van het besluit van 29 november 2016 voor het verleden of de toekomst. Uit de informatie blijkt ook niet van een evidente verslechtering binnen 5 jaar na de 18e verjaardag van eiseres.
Beroep
4. Eiseres stelt dat de rapportage van de verzekeringsarts b&b onzorgvuldig tot stand is gekomen, omdat zij niet door hem is gezien of gehoord.
Daarnaast is volgens haar het besluit van 29 november 2016 onmiskenbaar onjuist. Zij is niet in staat om 4 uur per dag te werken door slaapproblematiek en vermoeidheid. Dat was in 2016 al het geval. Daarom viel zij regelmatig uit. De arbeidsdeskundige kon daarom in 2016 ook geen drempelfunctie duiden. Daarbij stelde hij vraagtekens bij de duurzaamheid. De beoordeling arbeidsvermogen uit 2016 voldoet niet aan hetgeen in het Compendium Participatiewet daarover is voorgeschreven; immers is er geen taak geduid die eiseres gedurende 4 uur per dag duurzaam kan uitvoeren. Het lijkt alsof de arbeidsdeskundige zijn rapportage indertijd heeft opgemaakt na het besluit van 29 november 2016.
Verder is sprake van een verslechtering in de situatie van eiseres in de 5 jaar na haar 18e verjaardag, in haar pijnklachten als gevolg van het hypermobiliteitssyndroom, haar migraineklachten en slaapproblematiek.
In 2018 heeft eiseres via de gemeente een werkstage bij PIBLW re-integratie gevolgd. Eiseres diende in opbouw gedurende 2 uur per dag administratieve werkzaamheden te verrichten. Vanwege fysieke klachten heeft eiseres daar veel moeten verzuimen.
Ter onderbouwing van haar standpunt heeft eiseres een rapportage van [medisch adviseur] (JPH Consult) van 24 januari 2025 overgelegd en onder andere informatie uit haar patiëntendossier, van ZorgSaam en Revant en over het PIBLW-traject.
Verweer
5. Het UWV heeft in reactie op de beroepsgronden onder meer gesteld dat de verzekeringsarts in 2016 heeft geconcludeerd dat er bij eiseres op medische gronden arbeidsvermogen is. De arbeidsdeskundige oordeelde vanwege de opleiding van eiseres dat zij in staat is arbeid te verrichten. Omdat eiseres over arbeidsvermogen beschikte, is de duurzaamheid niet beoordeeld. Het Compendium Participatiewet is derhalve niet van toepassing.
Omdat eiseres niet aan de voorwaarden voor een Wajong-uitkering voldeed, heeft de arbeidsdeskundige indertijd beoordeeld of een Indicatie banenafspraak aan de orde is. In het kader van die beoordeling heeft de arbeidsdeskundige geconcludeerd dat er geen geschikte drempelfunctie te vinden is en dat twijfel over de duurzaamheid er toe leidt dat niet gesteld kan worden dat eiseres zonder problemen het wettelijk minimumloon kan verdienen. Eiseres kwam daarom in aanmerking voor een Indicatie banenafspraak. Anders dan eiseres lijkt te veronderstellen heeft de arbeidsdeskundige dus niet in het kader van de beoordeling arbeidsvermogen aangegeven dat er geen enkele drempelfunctie te duiden is en vraagtekens geplaatst bij de duurzaamheid van de inzetbaarheid van eiseres.
De verzekeringsarts b&b heeft in beroep in reactie op de beroepsgronden en overgelegde stukken gesteld dat eiseres geen nieuwe medische gegevens ten aanzien van aard en ernst van de afwijkingen heeft overgelegd die zien op het 18e jaar en die niet eerder overgelegd hadden kunnen worden. In het rapport van JPH Consult van 2025 staan geen andere medische gegevens dan al bekend. Dat daarin tot een andere weging van de belastbaarheid wordt gekomen, is geen nieuw feit of omstandigheid. Het ervaren van meer klachten betekent ook niet automatisch dat er sprake is van een toename van afwijkingen en beperkingen. Uit de medische stukken blijkt niet van een toename van afwijkingen in de 5 jaar na de 18e verjaardag (dus ook in 2016). Ook uit de informatie van de neuroloog van begin 2019 blijkt volgens de verzekeringsarts b&b geen evidente en duurzame verslechtering in de periode tot 9 augustus 2018. Met betrekking tot de stelling van eiseres dat zij niet is gezien of gehoord stelt de verzekeringsarts b&b dat voor de beoordeling in het verleden niet de actuele medische toestand doorslaggevend is. De medische toestand in de periode tot augustus 2018 is relevant om de claim van eiseres te kunnen beoordelen. Eiseres heeft de hiervoor benodigde informatie kunnen inbrengen. Er is geen reden dat eiseres die informatie persoonlijk zou moeten overhandigen aan een verzekeringsarts b&b. Deze informatie kan eventueel aan een medewerker bezwaar worden overhandigd op de hoorzitting.
Toetsingskader
6. De wettelijke regels die van belang zijn voor deze zaak, staan in de bijlage bij deze uitspraak.
Volgens vaste rechtspraak van de Centrale Raad van Beroep (CRvB) moet een aanvraag voor een arbeidsongeschiktheidsuitkering na een eerdere (gedeeltelijke) afwijzing of intrekking van die uitkering naar zijn strekking worden beoordeeld. Met een aanvraag kan worden beoogd dat (met ingang van de datum waarop dat besluit zag) wordt teruggekomen van het eerdere besluit (artikel 4:6 van de Algemene wet bestuursrecht (Awb)), dat bedoeld wordt een beroep te doen op een regeling bij toegenomen arbeidsongeschiktheid (Wet Amber), of dat om herziening wordt verzocht voor de toekomst (duuraanspraak).
Voor zover de aanvraag ziet op een herziening voor het verleden moet de bestuursrechter overeenkomstig eveneens vaste rechtspraak aan de hand van de aangevoerde beroepsgronden toetsen of het bestuursorgaan zich terecht, zorgvuldig voorbereid en deugdelijk gemotiveerd op het standpunt heeft gesteld dat er geen nieuw gebleken feiten of veranderde omstandigheden zijn.
Onder nieuw gebleken feiten en veranderde omstandigheden worden verstaan feiten of omstandigheden die ná het eerdere besluit zijn voorgevallen, dan wel feiten of omstandigheden die weliswaar vóór het eerdere besluit zijn voorgevallen, maar die niet vóór dat besluit konden worden aangevoerd. Nieuw gebleken feiten zijn ook bewijsstukken van al eerder gestelde feiten of omstandigheden, als deze bewijsstukken niet eerder konden worden overgelegd. Nieuwe stukken ter onderbouwing van de ingenomen stellingen kunnen uiterlijk in de bezwaarfase worden ingebracht.
Als herziening terecht is geweigerd omdat er geen nieuwe feiten of omstandigheden zijn dan zal moeten worden beoordeeld of het evident onredelijk is het eerdere besluit niet te herzien dan wel een duuraanspraak aan de orde is. Daarvan zal geen sprake zijn als geen aanleiding bestaat te twijfelen aan de belastbaarheid die destijds is vastgesteld/de juistheid van het eerdere besluit. Bij de toets of een duuraanspraak aan de orde is geldt dat rekening moet worden gehouden met alle voorhanden zijnde gegevens, ook de gegevens die niet als nieuwe feiten en omstandigheden zijn aangemerkt (omdat zij bijvoorbeeld pas na de bezwaarfase zijn overgelegd).
Van een Ambersituatie is sprake als de aanvrager binnen 5 jaar na het 18e jaar duurzaam geen arbeidsvermogen heeft en dat ontbreken van arbeidsvermogen voortkomt uit dezelfde oorzaak als waardoor hij op het 18e jaar al beperkingen had.
Oordeel van de rechtbank
Zorgvuldigheid onderzoek verzekeringsarts b&b
7. Gelet op voormeld toetsingskader heeft de verzekeringsarts b&b naar het oordeel van de rechtbank afdoende toegelicht waarom hij ervan heeft afgezien eiseres in persoon te zien of te horen, omdat voor die beoordeling alleen de medische toestand op de 18e verjaardag van eiseres en de 5 jaar daarna relevant is en niet de actuele medische toestand. De rechtbank vindt het onderzoek van de verzekeringsarts b&b daarom niet onzorgvuldig. Overigens heeft het UWV eiseres een hoorzitting met een medewerker bezwaar aangeboden. Daarvan heeft eiseres geen gebruik willen maken.
Nieuwe feiten of omstandigheden
De informatie die eiseres bij het verzoek om herziening heeft overgelegd, hebben de verzekeringsartsen betrokken en gewogen. Naar het oordeel van de rechtbank hebben de verzekeringsartsen afdoende gemotiveerd dat die informatie geen ander licht werpt op de medische situatie van eiseres op haar 18e verjaardag, op 9 augustus 2013, en de beoordeling in 2016. De rechtbank ziet zoverre dan ook geen reden om te twijfelen aan de belastbaarheid die in 2016 is vastgesteld.
Evident onredelijk
Naar het oordeel van de rechtbank blijkt uit de rapportage van [arbeidsdeskundige 1] niet (kenbaar) dat hij heeft getoetst of eiseres over basale werknemersvaardigheden beschikt en gedurende 4 uur per dag een taak kan verrichten. Daarmee voldoet de beoordeling niet aan de ‘analyse arbeidsvermogen’ zoals voorgeschreven in het Compendium Participatiewet (hoofdstuk 3 en 5). Om die reden heeft de rechtbank de behandeling van dit beroep op zitting geschorst om het UWV in de gelegenheid te stellen een arbeidsdeskundige b&b conform het Compendium Participatiewet in samenspraak met een verzekeringsarts b&b te laten beoordelen of de arbeidskundige beoordeling die in 2016 is verricht, juist is geweest.
De arbeidsdeskundige b&b ( [arbeidsdeskundige 2] ) heeft in zijn rapport van 12 januari 2026 geconcludeerd dat eiseres, gelet op haar opleiding en het behalen van een rijbewijs, over basale werknemersvaardigheden beschikt en dat zij de taak Scannen zou kunnen verrichten.
De verzekeringsarts b&b heeft op 7 januari 2026 gerapporteerd dat de taak Scannen medisch gezien geschikt moet worden geacht voor eiseres. De belastbaarheid in deze taak overschrijdt de beperkingen van eiseres, die in 2016 zijn aangenomen en waarvan zij niet aannemelijk heeft gemaakt dat die onjuist zijn, niet.
Eiseres betwist dat de taak Scannen geschikt is vanwege haar hypermobiliteits-syndroom, de chronische polsklachten en vermoeidheids- en concentratieproblemen. Zij wijst op informatie van het Hand & Pols Centrum van 5 juli 2019.
De rechtbank acht de motivering van de arbeidsdeskundige b&b en verzekeringsarts b&b afdoende. De rechtbank ziet evenmin reden om de taak Scannen niet geschikt te achten voor eiseres en betrekt hierbij dat het licht fysiek werk is waarbij documenten die gescand moeten worden, door anderen worden aangeleverd en opgehaald. Aan de informatie van het Hand & Pols Centrum kan niet het gewicht worden toegekend dat eiseres daaraan gehecht wenst te zien, omdat die informatie van ruim na haar 18e verjaardag en de beoordeling uit 2016 dateert en niet blijkt dat die informatie op deze data betrekking heeft.
De rechtbank ziet daarom geen reden om het besluit van 29 november 2016, waarbij een Wajong-uitkering is geweigerd omdat eiseres over arbeidsvermogen beschikt, onmiskenbaar onjuist te achten noch reden voor herziening voor het verleden van dat besluit. Overigens heeft eiseres hier ook niet om verzocht.
Duuraanspraak
Uit de overige stukken in het dossier, zoals de door eiseres in beroep overgelegde rapportage van JPH Consult, is het de rechtbank evenmin gebleken dat het besluit van
29 november 2016 onjuist is. Ook voor het merendeel van die stukken geldt dat die van (ruim) na de 18e verjaardag van eiseres en de beoordeling uit 2016 dateren en geen (nieuwe) medische gegevens bevatten die zien op deze data of van vóór deze data dateren en geen nieuwe medische gegevens bevatten. De verzekeringsarts b&b heeft bijvoorbeeld terecht gesteld dat de [medisch adviseur] van JPH komt tot een visie van de belastbaarheid van eiseres in 2025. Er is derhalve ook geen aanleiding om het besluit van 29 november 2016 voor de toekomst te herzien.
Amberbeoordeling
De rechtbank merkt op dat een groot deel van de Amberperiode al is beoordeeld in 2016. Dit betekent dat de te beoordelen Amberperiode loopt van de datum van het eerdere besluit, 29 november 2016, tot het einde van de 5 jaar, 9 augustus 2018. De verzekeringsarts b&b heeft naar het oordeel van de rechtbank inzichtelijk gemotiveerd dat de gegevens die gedateerd zijn vanaf 2017 geen nieuwe medische gegevens of meer afwijkingen dan bekend bevatten. Overigens blijkt uit de brief van [revalidatiearts] (Revant) van 20 april 2020 dat eiseres ongeveer vier jaar geleden van de trap is gegleden en dat sindsdien haar (pijn) klachten zijn toegenomen. Op grond van de Amberregeling bestaat daarom ook geen recht op een Wajong-uitkering.
Conclusie en gevolgen
8. De rechtbank komt tot de slotsom dat het beroep ongegrond is. Het UWV heeft namelijk terecht geen reden gezien om het besluit van 29 november 2016 te herzien (voor het verleden of de toekomst) of op basis van de Amberregeling aan eiseres een Wajong-uitkering toe te kennen. De rechtbank ziet geen aanleiding om een onafhankelijk deskundige verzekeringsarts of arbeidsdeskundige te benoemen.
Omdat het UWV pas in beroep deugdelijk heeft gemotiveerd dat het besluit van
29 november 2016 niet (onmiskenbaar) onjuist is en er geen reden is dat besluit te herzien, dient wel het griffierecht aan eiseres te worden vergoed en ziet de rechtbank aanleiding het UWV te veroordelen in de proceskosten.
Deze kosten stelt de rechtbank op basis van het Besluit proceskosten bestuursrecht voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand vast op € 2.335,- (1 punt voor het indienen van het beroepschrift, 1 punt voor het verschijnen ter zitting en 0,5 voor het indienen van een schriftelijke zienswijze na een bestuurlijke lus, met een waarde per punt van € 934,‑ en wegingsfactor 1).
Beslissing
De rechtbank:
- verklaart het beroep ongegrond;
- bepaalt dat het UWV het griffierecht van € 53,- aan eiseres moet vergoeden;
- veroordeelt het UWV tot betaling van € 2.335,- aan proceskosten aan eiseres.
Deze uitspraak is gedaan door mr. M. Snoeks, rechter, in aanwezigheid van mr. H.D. Sebel, griffer, op 16 oktober 2026 en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.
|
griffier |
rechter |
Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op:
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Centrale Raad van Beroep waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen zes weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden.
Digitaal hoger beroep instellen kan via “Formulieren en inloggen” op www.rechtspraak.nl. Hoger beroep instellen kan eventueel ook nog steeds door verzending van een brief aan de Centrale Raad van Beroep, Postbus 16002, 3500 DA Utrecht.
Bijlage: voor deze uitspraak belangrijke wet- en regelgeving
Algemene wet bestuursrecht
Artikel 4:6
1. Indien na een geheel of gedeeltelijk afwijzende beschikking een nieuwe aanvraag wordt gedaan, is de aanvrager gehouden nieuw gebleken feiten of veranderde omstandigheden te vermelden.
2. Wanneer geen nieuw gebleken feiten of veranderde omstandigheden worden vermeld, kan het bestuursorgaan zonder toepassing te geven aan artikel 4:5 de aanvraag afwijzen onder verwijzing naar zijn eerdere afwijzende beschikking.
Wajong
Artikel 1a:1
1. Jonggehandicapte in de zin van dit hoofdstuk en de daarop berustende bepalingen is de ingezetene die:
a. op de dag waarop hij achttien jaar wordt als rechtstreeks en objectief medisch vast te stellen gevolg van ziekte, gebrek, zwangerschap of bevalling duurzaam geen mogelijkheden tot arbeidsparticipatie heeft;
b. na de in onderdeel a bedoelde dag als rechtstreeks en objectief medisch vast te stellen gevolg van ziekte, gebrek, zwangerschap of bevalling duurzaam geen mogelijkheden tot arbeidsparticipatie heeft en in het jaar, onmiddellijk voorafgaand aan de dag waarop dit is ingetreden, gedurende ten minste zes maanden studerende was.
2. De ingezetene die op de dag, bedoeld in het eerste lid, onderdeel a of b, beperkingen ondervindt als gevolg van ziekte, gebrek, zwangerschap of bevalling, maar op grond van het eerste lid niet aangemerkt wordt als jonggehandicapte, wordt alsnog jonggehandicapte in de zin van dit hoofdstuk en de daarop berustende bepalingen, indien hij binnen vijf jaar na die dag duurzaam geen mogelijkheden tot arbeidsparticipatie heeft, indien dit voortkomt uit dezelfde oorzaak als die op grond waarvan hij beperkingen als gevolg van ziekte, gebrek, zwangerschap of bevalling ondervond, op de dag, bedoeld in onderdeel a of b.
4. Onder duurzaam geen mogelijkheden tot arbeidsparticipatie hebben wordt in dit hoofdstuk en de daarop berustende bepalingen de situatie verstaan waarin de mogelijkheden tot arbeidsparticipatie zich niet kunnen ontwikkelen.
Schattingsbesluit arbeidsongeschiktheidswetten
Artikel 1a
1. Betrokkene heeft geen mogelijkheden tot arbeidsparticipatie als bedoeld in de artikelen 1a:1, eerste lid, 2:4, eerste lid, en 3:8a, eerste lid, van de Wajong, indien hij:
-
geen taak kan uitvoeren in een arbeidsorganisatie;
-
niet over basale werknemersvaardigheden beschikt;
-
niet aaneengesloten kan werken gedurende ten minste een periode van een uur; of
-
niet ten minste vier uur per dag belastbaar is, tenzij hij ten minste twee uur per dag belastbaar is en in staat is per uur ten minste een bedrag te verdienen dat gelijk is aan het minimumloon per uur.
2. Een taak als bedoeld in het eerste lid, onderdeel a, is de kleinste eenheid van een functie en bestaat uit één of meerdere handelingen.