Verbintenissenrecht

Premies zorgverzekering niet betaald. De bewindvoerder wordt veroordeeld tot betaling hiervan en verdere kosten.

Rechtbank Zeeland-West-Brabant, 4 november 2026

Samenvatting

Premies zorgverzekering niet betaald. De bewindvoerder wordt veroordeeld tot betaling hiervan en verdere kosten.

Uitspraak

RECHTBANK ZEELAND-WEST-BRABANT

Civiel recht

Kantonrechter

Zittingsplaats Middelburg

Zaaknummer: 12159140 \ CV EXPL 26-1459

Vonnis van 4 november 2026

in de zaak van

CZ ZORGVERZEKERINGEN N.V.,

te Tilburg,

eisende partij,

hierna te noemen: CZ,

gemachtigde: GGN Brabant,

tegen

[bewindvoerder] B.V., IN ZIJN/HAAR HOEDANIGHEID VAN BEWINDVOERDER OVER DE GOEDEREN VAN DE ONDER BEWIND GESTELDE [gedaagde],

te [plaats] ,

gedaagde partij,

hierna te noemen: de bewindvoerder,

gemachtigde: mr. E.A.M. Brouwers-Bouwman.

1 De procedure

1.1.

Het verloop van de procedure blijkt uit:

- de dagvaarding
- de conclusie van antwoord
- de conclusie van repliek
- de conclusie van dupliek.

1.2.

Ten slotte is vonnis bepaald.

2 De feiten

2.1.

[gedaagde] heeft bij CZ een zorgverzekeringsovereenkomst met aanvullende verzekering afgesloten. De premie over 2025 voor de zorgverzekering bedraagt €159,99 per maand en bedraagt voor de aanvullende verzekering € 10,50 (Basis) en € 27,00 (Tandarts) per maand.

2.2.

Bij beschikking van 14 januari 2026 van de kantonrechter te [plaats] zijn de goederen van [gedaagde] per 15 januari 2026 onder bewind gesteld en is [bewindvoerder] B.V. tot bewindvoerder benoemd.

3 Het geschil

3.1.

CZ vordert - samengevat - veroordeling van de bewindvoerder tot betaling van € 644,00, vermeerderd met rente en kosten.

3.2.

CZ stelt dat gedaagde partij de premies over de maanden juni, augustus en september 2025 voor een totaalbedrag van € 592,47 niet heeft betaald. CZ maakt verder aanspraak op betaling van € 40,00 wegens buitengerechtelijke incassokosten en € 11,53 aan rente tot 3 maart 2026.

3.3.

De bewindvoerder voert verweer. Zij voert aan dat CZ op de hoogte was van de problematische financiële situatie van [gedaagde] . Van een zorgverzekeraar mag verwacht worden dat zij – zeker in het geval van een beschermingsbewind – een maatschappelijk verantwoorde incassostrategie hanteert en niet reflexmatig tot dagvaarding overgaat. Een veroordelend vonnis leidt in deze situatie niet tot een reële incasso uitkomst, maar vergroot de schuldenlast verder. De bewindvoerder is om die reden van mening dat compensatie dan wel matiging van de proceskosten aangewezen is.

3.4.

Op de stellingen van partijen wordt hierna, voor zover nodig, nader ingegaan.

4 De beoordeling

Hoofdsom en rente

4.1.

Aangezien de bewindvoerder de vordering tot betaling van € 592,47 aan zorgpremies en € 11,53 aan rente tot 3 maart 2026 niet heeft betwist, zal de kantonrechter dit toewijzen.

Buitengerechtelijke incassokosten

4.2.

CZ vordert vergoeding van buitengerechtelijke incassokosten. De vordering moet worden beoordeeld op grond van artikel 6:96 BW en het Besluit vergoeding voor buitengerechtelijke incassokosten (hierna: het Besluit). De kantonrechter stelt vast dat de bewindvoerder een consument is (een natuurlijk persoon die niet heeft gehandeld in de uitoefening van een beroep of bedrijf). Daarom moet de kantonrechter controleren of is voldaan aan de dan geldende extra eisen voor de verschuldigdheid van buitengerechtelijke incassokosten. CZ heeft aan de bewindvoerder een of meer aanmaningen gestuurd die voldoen aan de eisen van artikel 6:96 lid 6 BW. Daarom zal een bedrag van € 40,00 worden toegewezen.

Proceskosten

4.3.

De kantonrechter volgt de bewindvoerder in haar verweer met betrekking tot de proceskosten niet. Hoewel het juist is dat het goed zou zijn als een zorgverzekeraar bij beschermingsbewind een maatschappelijk verantwoorde incassostrategie hanteert, blijkt uit de stukken dat de bewindvoerder bij brief van 13 februari 2026 is aangeschreven over de betalingsachterstand en verzocht is tot betaling over te gaan dan wel een betalingsvoorstel in te dienen. De bewindvoerder heeft niet op deze brief gereageerd. Pas op 16 maart 2026 na het betekenen van de dagvaarding op 3 maart 2026 heeft de bewindvoerder contact opgenomen met CZ. Gelet hierop is CZ niet lichtvaardig tot dagvaarding overgegaan. CZ heeft namelijk de bewindvoerder in de gelegenheid gesteld te reageren, maar de bewindvoerder heeft dit niet (tijdig) gedaan.

4.4.

De bewindvoerder is in het ongelijk gesteld en moet daarom de proceskosten (inclusief nakosten) betalen. De proceskosten van CZ worden begroot op:

- kosten van de dagvaarding

€

153,02

- griffierecht

€

350,00

- salaris gemachtigde

€

288,00

(2 punten × € 144,00)

- nakosten

€

72,00

(plus de kosten van betekening zoals vermeld in de beslissing)

Totaal

€

863,02

5 De beslissing

De kantonrechter

5.1.

veroordeelt de bewindvoerder om aan CZ te betalen een bedrag van € 604,00 aan hoofdsom en rente tot 3 maart 2026, te vermeerderen met de wettelijke rente als bedoeld in artikel 6:119 BW over € 592,47, met ingang van 3 maart 2026, tot de dag van volledige betaling,

5.2.

veroordeelt de bewindvoerder om aan CZ te betalen een bedrag van € 40,00 aan buitengerechtelijke kosten,

5.3.

veroordeelt de bewindvoerder in de proceskosten van € 863,02, te betalen binnen veertien dagen na aanschrijving daartoe, te vermeerderen met de kosten van betekening als de bewindvoerder niet tijdig aan de veroordelingen voldoet en het vonnis daarna wordt betekend,

5.4.

verklaart dit vonnis uitvoerbaar bij voorraad.

Dit vonnis is gewezen door mr. Van Spronssen en in het openbaar uitgesproken op 4 november 2026.