Vreemdelingenrecht
Bevel aan Albaniër om zich onmiddellijk te begeven naar Polen waar hij een verblijfsvergunning heeft. Gevaar…
Rechtbank Den Haag, 17 augustus 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:23119 · Rechtbank Den Haag · 17 augustus 2026
Zaakgegevens
Op 17 augustus 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Roermond
- Datum uitspraak
- 17 augustus 2026
- Datum publicatie
- 17 augustus 2026
- Zaaknummer
- NL26.15454
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:23119
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Bevel aan Albaniër om zich onmiddellijk te begeven naar Polen waar hij een verblijfsvergunning heeft. Gevaar voor de openbare orde? Verdenking van drugshandel, (nog) geen veroordeling.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Roermond
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.15454
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[eiser] (V-nummer: [V-nummer] ), eiser
(gemachtigde: mr. C.M.G.M. Raafs),
en
de minister van Asiel en Migratie, verweerder,
(gemachtigde: mr. B.E.M. Goossens).
Samenvatting
1. Deze uitspraak gaat over het bevel aan eiser zich onmiddellijk te begeven naar Polen. Eiser is het daar niet mee eens. Hij voert daartoe een aantal beroepsgronden aan.
De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat het beroep ongegrond is. Hierna legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.
Procesverloop
2. Bij besluit van 24 december 2025 (het primaire besluit) heeft verweerder eiser opgedragen zich onmiddellijk te begeven naar het grondgebied van Polen op grond van artikel 62a, derde lid, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw). Met het bestreden besluit van 19 februari 2026 op het bezwaar van eiser is verweerder bij dat besluit gebleven.
Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.
Verweerder heeft een verweerschrift ingediend.
De rechtbank heeft het beroep op 15 juli 2026, samen met het verzoek om een voorlopige voorziening, op zitting behandeld. Eiser is vertegenwoordigd door
mr. J.P. van Mulken, waarnemend voor de gemachtigde van eiser, en namens verweerder is zijn gemachtigde verschenen. Ter zitting is de beroepsgrond dat het besluit op bezwaar onbevoegd is genomen, ingetrokken.
Beoordeling door de rechtbank
Totstandkoming van het besluit
3. Eiser heeft de Albanese nationaliteit en is geboren op [geboortedag] 1981. Eiser is in het bezit van een Albanees paspoort en heeft verblijfsrecht in Polen.
4. Op 11 december 2025 is eiser door de politie aangehouden op verdenking van overtreding van de Opiumwet (wiet- / hennephandel en -smokkel). Op diezelfde dag is eiser in verzekering gesteld, gevolgd door een preventieve hechtenis. Op 12 december 2025 is eiser gehoord door de AVIM in het kader van het onderzoek naar zijn verblijfsstatus. Op 24 december 2025 is eiser op grond van artikel 50, derde lid, van de Vw overgenomen en opgehouden, aansluitend aan strafrechtelijke detentie. Op diezelfde dag is het primaire besluit genomen inhoudend een bevel om onmiddellijk terug te keren naar het grondgebied van Polen. De hoofdagent van de politie heeft namens verweerder het primaire besluit genomen en heeft dit besluit uitgereikt aan eiser.
5. Verweerder heeft het primaire besluit bij het bestreden besluit gehandhaafd en daarbij (onder meer) het volgende overwogen. Eiser heeft zich tijdens zijn vrije termijn niet gehouden aan de voorwaarden en verplichtingen als bedoeld in artikel 12 van de Vw. De aanhouding op heterdaad, de inverzekeringstelling en de preventieve hechtenis van eiser op last van de officier van justitie leveren volgens verweerder een concrete aanwijzing op dat eiser een gevaar voor de openbare orde of de nationale veiligheid is. Verweerder verwijst hiervoor naar het arrest E.P. van het Hof van Justitie van de Europese Unie (het Hof) van 12 december 2019 en de uitspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (de Afdeling) van 2 september 2020. Eisers verblijf in de vrije termijn is geëindigd, omdat eiser volgens verweerder een bedreiging voor de openbare orde is. Volgens verweerder bestaat er daarom een gegronde reden om het bevel tot terugkeer naar Polen op te leggen. Verweerder stelt zich tot slot op het standpunt dat het bezwaar kennelijk ongegrond is en om die reden is afgezien van het horen van eiser.
Hoorplicht
6. Eiser voert aan dat verweerder hem had moeten horen voordat het bestreden besluit werd genomen. Gelet op hetgeen in bezwaar is aangevoerd, kan ook niet gezegd worden dat redelijkerwijs geen twijfel mogelijk is over de ongegrondheid van het bezwaarschrift. De hoorplicht is geschonden en het bestreden besluit is in strijd met artikel 7:2 van de Awb tot stand gekomen, aldus eiser.
7. De rechtbank oordeelt als volgt.
8. Uitgangspunt zoals neergelegd in artikel 7:2 van de Awb is dat belanghebbenden in de gelegenheid worden gesteld te worden gehoord (hoorplicht), tenzij een van de uitzonderingen van artikel 7:3 van de Awb zich voordoet, waaronder de uitzondering dat van het horen kan worden afgezien als het bezwaar kennelijk ongegrond is. Er is sprake van een kennelijk ongegrond bezwaar wanneer uit het bezwaarschrift direct al blijkt dat de bezwaren ongegrond zijn en daarover geen redelijke twijfel is. De inhoud van het bezwaarschrift moet worden beoordeeld in samenhang met de totstandkoming en de inhoud van het primaire besluit.
9. De Afdeling heeft in haar uitspraak van 6 juli 2022 geoordeeld over de manier waarop verweerder de hoorplicht in de bezwaarfase toepast in vreemdelingenzaken. Daaruit volgt dat het uitgangspunt is dat een vreemdeling wordt gehoord in bezwaar. Er is sprake van een kennelijk ongegrond bezwaar als er op voorhand redelijkerwijs geen twijfel over mogelijk is dat het aangevoerde in bezwaar niet tot een ander standpunt kan leiden dan in het primaire besluit is opgenomen. De Afdeling is van oordeel dat de gronden op basis waarvan van horen kan worden afgezien, terughoudend moeten worden toegepast. Daarbij heeft de Afdeling erop gewezen dat met de hoorplicht ook wordt beoogd om het vertrouwen tussen burgers en de overheid te versterken en draagvlak te creëren voor besluiten. De vraag of van een gehoor kan worden afgezien, is afhankelijk van de concrete omstandigheden van het geval. Als vuistregel geldt dat naarmate een vreemdeling meer inspanningen heeft verricht om de benodigde informatie te verkrijgen en daarover heeft gecommuniceerd, het meer in de rede ligt om hem uit te nodigen voor een hoorzitting. Ook is relevant of een vreemdeling in zijn bezwaarschrift expliciet heeft verzocht om een hoorzitting. De Afdeling overweegt ten slotte dat de minister ook voldoende acht moet slaan op persoonlijke en bijzondere omstandigheden van het geval en dat aanleiding kan zijn voor de rechter om verweerder op te dragen de vreemdeling alsnog te horen.
10. De rechtbank is van oordeel dat verweerder in dit geval heeft kunnen afzien van horen in bezwaar. De rechtbank neemt daarbij in aanmerking dat verweerder op grond van wat in bezwaar is aangevoerd ervan mocht uitgaan dat eisers bezwaar op voorhand geen kans van slagen had. Eiser is, toen aan hem het bevel werd uitgevaardigd, in de gelegenheid gesteld hierover zijn zienswijze te geven. Eiser heeft daarop aangegeven dat hij begrijpt waarom hij het bevel heeft gekregen en dat hij zal terugkeren naar Polen. Het bezwaarschrift dat vervolgens is ingediend, bood geen aanknopingspunten op grond waarvan verweerder had hoeven verwachten dat tijdens een hoorzitting nog andere feiten of (persoonlijke) omstandigheden naar voren gebracht zouden worden die tot gegrondverklaring van het bezwaar zou moeten leiden. De gronden van bezwaar draaien immers in essentie enkel om de juridische vraag of alleen de verdenking van het plegen van een strafbaar feit voldoende is en of het bevel in overeenstemming is met het evenredigheidbeginsel. Dat eiser en verweerder daarover principieel van inzicht verschillen, hoefde bij verweerder redelijkerwijs geen aanleiding te geven tot twijfel over de juistheid van het primaire besluit. Eiser heeft in de gronden van bezwaar geen persoonlijke omstandigheden naar voren gebracht en hij heeft ook niet expliciet verzocht om een hoorzitting.
Grondslag voor bevel
11. Eiser stelt zich op het standpunt dat verweerder ondeugdelijk heeft gemotiveerd dat hij een gevaar voor de openbare orde vormt. Volgens eiser is hij niet strafrechtelijk veroordeeld en daarom moet worden aangenomen dat hij onschuldig is. Volgens het arrest E.P. van het Hof (punten 47, 48 en 49) moet er in het geval er geen veroordeling heeft plaatsgevonden sprake zijn van concordante, objectieve en nauwkeurige elementen op grond waarvan eiser kan worden verdacht van het plegen van een strafbaar feit en moet het opleggen van het bevel in overeenstemming zijn met het evenredigheidsbeginsel. Volgens eiser heeft verweerder dit onvoldoende kenbaar betrokken in het bestreden besluit. De maximale gevangenisstraf is twee jaar en dat is op zichzelf genomen niet van dien aard dat een verdenking voor dat strafbare feit op zichzelf genomen maakt dat sprake is van een gevaar voor de openbare orde. Eiser verbleef ten tijde van het bestreden besluit niet meer in strafrechtelijke detentie en ten tijde van de oplegging van het bevel was eiser ook niet langer strafrechtelijk gedetineerd. Het bevel voorlopige hechtenis is op 24 december 2025 opgeheven wegens het ontbreken van ernstige bezwaren. Vanuit strafrechtelijk perspectief bestond er kennelijk geen reden meer eiser langer in detentie te houden. Waarom eiser dan toch een gevaar voor de openbare orde zou vormen, motiveert verweerder niet, zo stelt eiser. Volgens eiser maakt verweerder ook niet concreet waarom de enkele verdenking voldoende is voor oplegging van het bevel. Eiser voert aan dat verweerder niet uitlegt welke rol en betrokkenheid bij het strafbare feit hij zou hebben en in hoeverre de ernst van de verdenking in dit geval van belang is.
12. Verweerder draagt een vreemdeling, niet zijnde Unieburger, die niet langer rechtmatig verblijf heeft en die in het bezit is van een door een andere lidstaat afgegeven geldige verblijfsvergunning, op om zich onmiddellijk naar het grondgebied van die lidstaat te begeven, zo volgt uit artikel 62a, eerste lid, aanhef en onder b, en tweede lid, van de Vw. Een vreemdeling is het toegestaan om gedurende een vrije termijn in Nederland te verblijven, zolang hij – voor zover hier van belang – geen gevaar oplevert voor de openbare orde of de nationale veiligheid, zo is bepaald in artikel 12, eerste lid, aanhef en onder d, van de Vw. Daarbij levert een vreemdeling een gevaar op voor de openbare orde of de nationale veiligheid indien er ten aanzien van hem concrete aanwijzingen zijn dat hij een inbreuk op de openbare orde of nationale veiligheid heeft gepleegd of zal plegen, zo volgt uit artikel 2.9, eerste lid, aanhef en onder a, in samenhang gelezen met artikel 3.2 van het Vreemdelingenbesluit 2000.
13. De rechtbank overweegt dat de Afdeling in de uitspraak van 2 september 2020 heeft geoordeeld dat uit de punten 46 tot en met 51 van het arrest E.P. volgt dat artikel 6, eerste lid, aanhef en onder e, van de Schengengrenscode zich niet verzet tegen een nationale praktijk waarbij een terugkeerbesluit wordt vastgesteld tegen een niet-visumplichtige vreemdeling die zich voor kort verblijf op het grondgebied van de lidstaten bevindt (verblijf in de vrije termijn), als die vreemdeling wordt verdacht van het plegen van een strafbaar feit. Daarbij is niet vereist dat wordt vastgesteld dat de persoonlijke gedragingen van die vreemdeling een daadwerkelijke, actuele en voldoende ernstige bedreiging voor een fundamenteel belang van de samenleving vormen, zoals volgt uit het arrest Z.Zh. en I.O. van het Hof van 11 juni 2015. Wel moeten de nationale autoriteiten rekening houden met het evenredigheidsbeginsel. Het Hof heeft in het arrest E.P. overwogen dat het strafbare feit waarvan de betrokken onderdaan van een derde land wordt verdacht, in het licht van de aard ervan en de strafmaat, ernstig genoeg moet zijn om te rechtvaardigen dat het verblijf van deze onderdaan op het grondgebied van de lidstaten onmiddellijk wordt beëindigd. Daarnaast dienen de bevoegde autoriteiten te beschikken over met elkaar overeenstemmende, objectieve en nauwkeurige elementen om hun verdenkingen te staven.
14. De rechtbank overweegt dat niet in geschil is dat het strafbare feit waar eiser van werd verdacht ernstig genoeg is om te rechtvaardigen dat zijn verblijf onmiddellijk wordt geëindigd. Wel in geschil is of verweerder ten tijde van het bevel beschikte over overeenstemmende, objectieve en nauwkeurige elementen om die verdenking te staven.
Eiser is op heterdaad aangehouden als verdachte van wiet- en hennephandel en -smokkel en heeft in preventieve hechtenis gezeten. Op grond hiervan waren er naar het oordeel van de rechtbank ten tijde van het bevel met elkaar overeenstemmende, objectieve en nauwkeurige elementen op grond waarvan eiser kon worden verdacht van het plegen van het misdrijf. Dat eiser tot op heden niet is veroordeeld door de strafrechter, doet niet ter zake omdat dat niet het toetsingscriterium is. Bovendien is de strafzaak van eiser nog niet afgesloten en is eiser nog altijd verdachte. De rechtbank overweegt verder dat eiser niet met persoonlijke omstandigheden concreet heeft gemaakt waarom het bevel in strijd zou zijn met het in het arrest E.P. bedoelde evenredigheidsbeginsel, noch in bezwaar, noch in beroep. Eiser heeft niet concreet gemaakt waarom verweerder in zijn geval had moeten afzien van de oplegging van het bevel.
15. Gezien het voorgaande is de rechtbank van oordeel dat verweerder het verblijf van eiser in Nederland mocht aanmerken als een gevaar voor de openbare orde. De rechtbank ziet in hetgeen eiser heeft aangevoerd geen reden waarom verweerder had moeten afzien van het bevel aan eiser om zich onmiddellijk naar Polen te begeven.
Conclusie en gevolgen
16. Het beroep is ongegrond. Eiser krijgt daarom het griffierecht niet terug. Hij krijgt ook geen vergoeding van zijn proceskosten.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. M.B.L. van der Weele, rechter, in aanwezigheid van
mr. F.A.E. van de Venne, griffier.
Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op: 17 augustus 2026.
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen vier weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.