Vreemdelingenrecht

Asiel- en migratiebeheerverordening - interstatelijk vertrouwensbeginsel ten aanzien van Bulgarije…

Rechtbank Den Haag, 20 oktober 2026

Zaakgegevens

Op 20 oktober 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Den Haag
Datum uitspraak
20 oktober 2026
Datum publicatie
2 november 2026
Zaaknummer
NL26.45533
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:32177
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Asiel- en migratiebeheerverordening - interstatelijk vertrouwensbeginsel ten aanzien van Bulgarije - opvangomstandigheden, detentieomstandigheden en toegang tot rechtsbijstand - beroep ongegrond

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Bestuursrecht

zaaknummer: NL26.45533


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen


[eiser] , V-nummer: [v-nummer] , eiser

(gemachtigde: mr. P.M. Langereis),

en

de minister van Asiel en Migratie (hierna: de minister)

(gemachtigde: mr. R. de Groot).

Inleiding

1. In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank het beroep van eiser tegen het niet in behandeling nemen van zijn aanvraag tot het verlenen van een verblijfsvergunning asiel.

1.1.

De minister heeft op het beroep gereageerd met een verweerschrift.

1.2.

De rechtbank heeft het beroep van eiser op 14 oktober 2026 op zitting behandeld. Aan de zitting hebben deelgenomen: eiser, de gemachtigde van eiser, F. Said als tolk en de gemachtigde van de minister.

Beoordeling door de rechtbank

Waar gaat deze zaak over?

2. Eiser is geboren op [geboortedatum] 2007 en heeft de Iraanse nationaliteit. Op 29 juli 2026 heeft eiser in Nederland asiel aangevraagd. De minister heeft de aanvraag met het bestreden besluit van 4 augustus 2026 niet in behandeling genomen omdat Bulgarije ervoor verantwoordelijk is.

Wat vindt eiser in beroep?

3. Eiser voert aan dat de minister niet mocht uitgaan van het interstatelijk vertrouwensbeginsel ten aanzien van Bulgarije. Eerdere rechtspraak van de hoogste bestuursrechter in dit soort zaken, waarin is geoordeeld dat wel van het interstatelijk vertrouwensbeginsel uitgegaan kan worden, gaat niet meer op. Uit een nieuw rapport van de Asylum Information Database (hierna: AIDA) van mei 2026 (update 2025) volgt namelijk een verslechterd beeld. Het gaat dan om de opvangomstandigheden, de detentieomstandigheden en de toegang tot rechtsbijstand voor asielzoekers. Eiser verwijst naar een uitspraak van deze rechtbank, zittingsplaats Haarlem, waarin is geoordeeld dat de minister – gelet op dit nieuwe rapport – niet voldoende heeft gemotiveerd dat nog steeds uitgegaan kan worden van het interstatelijk vertrouwensbeginsel ten aanzien van Bulgarije.

Wat is het oordeel van de rechtbank?

4. De rechtbank geeft eiser geen gelijk. Hieronder legt de rechtbank uit hoe en waarom zij tot deze conclusie is gekomen.

5. De rechtbank overweegt dat, gelet op het interstatelijk vertrouwensbeginsel, de minister er in het algemeen van mag uitgaan dat Bulgarije zijn verdragsverplichtingen nakomt. Van dit uitgangspunt wordt alleen afgeweken als eiser aannemelijk maakt dat er gegronde redenen zijn om aan te nemen dat hij bij overdracht een reëel risico zou lopen op een schending van zijn grondrechten die neerkomt op onmenselijke of vernederende behandelingen in de zin van artikel 4 van het EU-Handvest.

6. Naar het oordeel van de rechtbank is eiser er niet in geslaagd om het voorgaande aannemelijk te maken. De rechtbank ziet in dat de omstandigheden in Bulgarije gebrekkig zijn wat betreft de opvang- en detentieomstandigheden en de toegang tot rechtsbijstand. Dit is echter onvoldoende voor het oordeel dat niet langer mag worden uitgegaan van het interstatelijk vertrouwensbeginsel, aangezien de lat hiervoor hoog ligt. De rechtbank betrekt bij dit oordeel allereerst dat de hoogste bestuursrechter herhaaldelijk heeft geoordeeld dat ten aanzien van Bulgarije uitgegaan mag worden van het interstatelijk vertrouwensbeginsel. Eiser heeft daar het betoog tegenover gesteld dat uit het nieuwe AIDA-rapport van mei 2026 een veranderde situatie volgt en dat daarom niet meer van het interstatelijk vertrouwensbeginsel uitgegaan mag worden. Dat betoog slaagt naar het oordeel van de rechtbank niet. Dat geldt ten eerste wat betreft de opvang- en detentieomstandigheden. De rechtbank betrekt bij dit oordeel uitspraken van verschillende zittingsplaatsen waarin is geoordeeld dat het AIDA-rapport van mei 2026 geen (wezenlijk) ander beeld schetst dan het voorgaande rapport en dat beide rapporten op belangrijke punten dezelfde passages bevatten. Ook uit de uitspraak van de zittingsplaats Haarlem, waar eiser naar heeft verwezen, volgt dat het AIDA-rapport van mei 2026 ten aanzien van de detentie- en opvangomstandigheden geen wezenlijk ander beeld schetst dan voorheen. Ook wat betreft de toegang tot rechtsbijstand volgt uit het nieuwe AIDA-rapport naar het oordeel van de rechtbank niet dat de situatie dusdanig is veranderd dat de minister niet meer van het interstatelijk vertrouwensbeginsel uit mag gaan. De rechtbank volgt de minister in zijn standpunt dat, hoewel uit het AIDA-rapport van mei 2026 volgt dat de beschikbaarheid van rechtsbijstand in Bulgarije is afgenomen, er nog steeds non-gouvernementele organisaties in Bulgarije opereren die rechtsbijstand aan vreemdelingen verlenen. In het verweerschrift en ter zitting heeft de minister dit onderbouwd onder verwijzing naar het AIDA-rapport van mei 2026 en de websites van de UNHCR en verschillende ngo’s. De rechtbank ziet zich in dit oordeel gesterkt in de recente uitspraak van de hoogste bestuursrechter van 6 oktober 2026. Daarin is de uitspraak van de zittingsplaats Amsterdam van 25 september 2026 bevestigd, waarin – met inachtneming van de recentste informatie over de toegankelijkheid van rechtsbijstand – is geoordeeld dat geen sprake is van een wezenlijk ander beeld ten opzichte van de eerdere AIDA-rapporten.

6.1.

Het betoog van eiser dat hij bij terugkeer naar Bulgarije een opvolgende asielaanvraag zal moeten indienen en daarom nadeliger behandeld zal worden, volgt de rechtbank niet. Eisers dossier bevat namelijk geen indicaties dat de Bulgaarse autoriteiten zijn eerdere asielaanvraag als ingetrokken beschouwen of dat hij om een andere reden een opvolgende asielaanvraag zal moeten indienen. Daar komt bij dat eiser ter zitting heeft aangegeven dat hij het asielzoekerscentrum al na anderhalve dag heeft verlaten. Hij heeft ook omschreven dat hij alleen een document heeft ontvangen waaruit bleek dat hij drie maanden in Bulgarije mocht blijven en zich vervolgens weer bij de autoriteiten moest melden. De rechtbank vindt aannemelijk dat dat document ziet op rechtmatig verblijf in afwachting van een beslissing, en dus geen besluit. Eisers situatie is daarmee anders dan degene om wie het ging in de door eiser aangehaalde uitspraak van de zittingsplaats Haarlem. In dat geval stond namelijk vast dat de Bulgaarse autoriteiten ervan uitgingen dat betrokkene zijn eerdere asielaanvraag had ingetrokken. Van vergelijkbare zaken is daarom geen sprake.

6.2.

Eiser heeft verteld dat hij in Bulgarije geweld heeft meegemaakt. Daarover oordeelt de rechtbank als volgt. Uit eisers verklaringen ter zitting maakt de rechtbank op dat het niet gaat om geweld in een asielzoekerscentrum, maar om geweld door de politie aan de grens, ook wel pushbacks genoemd. Het is echter niet gebleken dat dergelijke pushbacks ook personen treffen die Bulgarije binnenkomen in het kader van de AMbV. Het gaat dan namelijk om een gecontroleerde binnenkomst. Ook in het AIDA-rapport van mei 2026 komt alleen naar voren dat aan de grens pushbacks voorkomen van personen die Bulgarije illegaal proberen binnen te komen. De rechtbank ziet daarom geen aanleiding voor het oordeel eiser niet in het kader van de AMbV aan Bulgarije overgedragen kan worden vanwege pushbacks. De minister mocht er daarbij op wijzen dat het op eisers weg ligt om bij de Bulgaarse autoriteiten te klagen als hij wordt geconfronteerd met tekortkomingen bij de behandeling van zijn asielaanvraag. Er is niet gebleken dat dat niet mogelijk is of bij voorbaat zinloos is.

6.3.

Eiser heeft tot slot betoogd dat de minister onzorgvuldig heeft gehandeld door pas enkele dagen voor de zitting in het verweerschrift een inhoudelijke motivering van het besluit op basis van landeninformatie te geven. Volgens eiser is er sprake van een verkapte herstelbeschikking. De rechtbank volgt eiser niet in dat betoog. De minister heeft namelijk al in het bestreden besluit het standpunt ingenomen dat het interstatelijk vertrouwensbeginsel van toepassing is. In het verweerschrift en ter zitting heeft de minister dit standpunt nader toegelicht. Zoals hierboven besproken houdt de motivering van de minister stand. Ook in dit betoog ziet de rechtbank daarom geen reden om het beroep gegrond te verklaren.

Conclusie en gevolgen

7. Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat het besluit van de minister om de asielaanvraag van eiser niet in behandeling te nemen, omdat Bulgarije ervoor verantwoordelijk is, in stand blijft.

7.1.

Er is geen aanleiding voor een proceskostenvergoeding.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. M.D. Gunster, rechter, in aanwezigheid van mr. H.S. van Wessel, griffier.

De beslissing is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak op het beroep, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen twee weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

Waar de rechtbank in deze uitspraak verwijst naar de Vreemdelingenwet 2000 (Vw 2000) doelt zij op de Vw 2000 zoals deze geldt vanaf 12 juni 2026. Als de rechtbank in deze uitspraak verwijst naar een artikel van de Vw 2000 met daarachter “(oud)”, doelt zij op het betreffende artikel uit de Vw 2000 zoals dat gold direct voorafgaand aan de inwerkingtreding van het Europees Migratiepact en de daarbij behorende nationale Uitvoeringswet. Op grond van de Asiel- en Migratiebeheerverordening, Verordening (EU) 2024/1351 (hierna: AMbV). Zie de uitspraken van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State van 29 februari 2024 (ECLI:NL:RVS:2024:870) en van 17 november 2025 (ECLI:NL:RVS:2025:5536). Asylum Information Database, Country Report, update on 2025, Bulgaria, gepubliceerd mei 2026. Zie de uitspraak van de rechtbank Den Haag, zittingsplaats Haarlem, van 10 juli 2026 (ECLI:NL:RBDHA:2026:21688). Zie bijvoorbeeld de uitspraken van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State van 17 november 2025 (ECLI:NL:RVS:2025:5536), van 20 augustus 2026 (ECLI:NL:RVS:2026:2133) en van 21 augustus 2026 (ECLI:NL:RVS:2026:4888). Zie de uitspraken van de rechtbank Den Haag, zittingsplaats Middelburg van 26 juni 2026 (ECLI:NL:RBDHA:2026:17792), zittingsplaats Groningen van 6 juli 2026 (ECLI:NL:RBDHA:2026:18584) en zittingsplaats Amsterdam van 25 september 2026 (ECLI:NL:RBDHA:2026:28227). Zie de uitspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State van 6 oktober 2026 (ECLI:NL:RVS:2026:5868). Zie met name pagina’s 17-18, 33-36 en 56-59 van Asylum Information Database, Country Report, update on 2025, Bulgaria, gepubliceerd mei 2026.