Vreemdelingenrecht

bewaring, beroep, grondslag van de bewaringsmaatregel, bewaringsgronden, lichter middel, ongegrond.

Rechtbank Den Haag, 3 november 2026

Zaakgegevens

Op 3 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Rotterdam
Datum uitspraak
3 november 2026
Datum publicatie
3 november 2026
Zaaknummer
NL26.63782
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:32240
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

bewaring, beroep, grondslag van de bewaringsmaatregel, bewaringsgronden, lichter middel, ongegrond.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Rotterdam

Bestuursrecht

zaaknummer: NL26.63782


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[eiser], V-nummer: [V-nummer], eiser

(gemachtigde: mr. A.B.G.T. von Bóné),

en

de minister van Asiel en Migratie, verweerder

(gemachtigde: [gemachtigde]).

Procesverloop

Met het bestreden besluit van 21 oktober 2026 heeft verweerder aan eiser de maatregel van vreemdelingenbewaring opgelegd op grond van artikel 59b, eerste lid, aanhef en onder a, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw) en de rechtbank daarvan in kennis gesteld.

Deze kennisgeving wordt gelijkgesteld met een door eiser ingesteld beroep. Het beroep wordt ook aangemerkt als een verzoek om schadevergoeding.

De rechtbank heeft het beroep op 27 oktober 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiser, de gemachtigde van eiser, [naam tolk] als tolk en de gemachtigde van verweerder.

Beoordeling door de rechtbank

Grondslag van de bewaringsmaatregel

1. Eiser betwist dat hij een asielaanvraag heeft gedaan. Daartoe voert eiser aan dat hij het aanvraagformulier M35-H niet heeft ondertekend en dat het nooit zijn bedoeling is geweest om een asielaanvraag in te dienen. Eiser stelt niet van plan te zijn geweest om voor langere tijd in Nederland te verblijven.

1.1.

Voor zover eiser stelt dat hij op een onjuiste grondslag in bewaring is gesteld omdat hij geen asielaanvraag heeft gedaan, oordeelt de rechtbank als volgt. Uit de uitspraak van de Afdeling bestuursrecht van de Raad van State (de Afdeling) van 17 november 2025 (ECLI:NL:RVS:2025:5543) blijkt dat er sprake is van het doen van een asielaanvraag in de zin van de Procedurerichtlijn op het moment dat een vreemdeling ten overstaan van de autoriteiten in persoon zijn asielwens kenbaar heeft gemaakt. Eiser heeft op 21 oktober 2026 tijdens zijn bewaringsgehoor verklaard dat hij naar Nederland is gekomen om asiel aan te vragen en dat hij een asielaanvraag wil indienen. Naar het oordeel van de rechtbank blijkt uit die verklaringen van eiser voldoende dat ten tijde van het opleggen van de onderhavige maatregel sprake was van een asielwens, en dus van een asielaanvraag, en dat verweerder eiser daarom terecht op grond van artikel 59b Vw in bewaring heeft gesteld. Dat eiser het formulier M35-H niet heeft ondertekend en tijdens zitting heeft verklaard geen asielaanvraag te willen doen, doet daar niet aan af. De beroepsgrond slaagt niet.

Bewaringsgronden

2. In de maatregel van vreemdelingenbewaring heeft verweerder zich op het standpunt gesteld dat bewaring noodzakelijk is met het oog op de vaststelling van de identiteit of nationaliteit van eiser (artikel 59b, eerste lid, aanhef en onder a, van de Vw). Verweerder heeft in dit verband, gelet op artikel 5.7, eerste lid, en met toepassing van artikel 5.6, tweede lid, van het Vreemdelingenbesluit 2000 (Vb), als gronden vermeld dat eiser:

a. Nederland niet op de voorgeschreven wijze is binnengekomen, dan wel een poging daartoe heeft gedaan, waarbij de vreemdeling zich gedurende enige tijd aan het toezicht heeft onttrokken of zich zonder toestemming tussen de lidstaten van de Europese Unie beweegt;
p. zich niet aan een of meer andere voor hem geldende verplichtingen van hoofdstuk 4 van het Vb heeft gehouden;

r. geen vaste woon- of verblijfplaats heeft;
s. niet beschikt over voldoende middelen van bestaan.

2.1.

Eiser voert aan dat hij voor één dag naar Nederland wilde komen tijdens de herfstvakantie. Het was niet zijn bedoeling om voor langere tijd in Nederland te verblijven of om illegaal uit te reizen naar het Verenigd Koninkrijk. Hij was alleen op zoek naar een slaapplek voor die nacht. Volgens eiser wilde hij daarna weer terugkeren naar Duitsland, waar hij een vast bestaan heeft opgebouwd. Zo stelt eiser dat hij in Duitsland een vriendin, een vaste woon- of verblijfplaats, voldoende middelen van bestaan, school en werk heeft. Eiser wil en kan zelfstandig terugkeren naar Duitsland aangezien hij genoeg geld heeft om de terugreis te bekostigen en beschikt over een identiteitsdocument en de juiste papieren.

2.2.

De rechtbank is van oordeel dat verweerder zich terecht en deugdelijk gemotiveerd op het standpunt heeft gesteld dat grond r aan eiser kan worden tegengeworpen. Zo heeft eiser geen adres in de Basisregistratie Personen (BRP-adres). Het niet beschikken over een BRP-adres brengt volgens vaste jurisprudentie van de Afdeling (zie bijvoorbeeld ABRvS 24 oktober 2023, ECLI:NL:RVS:2023:3885) met zich dat eiser geen vaste woon- of verblijfplaats heeft. De rechtbank constateert dat eiser ook niet op een andere wijze heeft aangetoond dat hij wel een vaste woon- of verblijfplaats heeft, ook niet in Duitsland. Ook grond s heeft verweerder aan eiser kunnen tegenwerpen. Uit het bewaringsgehoor blijkt namelijk dat eiser heeft verklaard niet te beschikken over geld. De bestreden gronden r en s en de niet bestreden gronden a en p, in onderling verband en samenhang bezien, kunnen naar het oordeel van de rechtbank de maatregel van bewaring dragen. Er vloeit namelijk een onderduikrisico uit voort. De omstandigheden waaronder eiser is aangetroffen acht de rechtbank bij dat oordeel ook van belang. De rechtbank acht eisers verklaring dat hij een slaapplek zocht, en zich daarom in een trailer op het afgesloten haventerrein van [locatie] bevond, niet aannemelijk. Daarnaast zijn de overige door eiser gestelde omstandigheden niet onderbouwd. De beroepsgrond slaagt niet.

Lichter middel

3. Eiser stelt zich op het standpunt dat verweerder had moeten volstaan met een lichter middel dan inbewaringstelling, zoals een aanwijzing om het land te verlaten of een kortere vertrektermijn. Daartoe voert eiser aan dat hij zelfstandig kan en wil terugkeren naar Duitsland. Er is volgens eiser geen reden om daaraan te twijfelen aangezien hij een vast bestaan heeft opgebouwd in Duitsland, zoals reeds besproken onder 2.1. Verder voert eiser aan dat hij de detentie als zwaar, onrechtvaardig en onrechtmatig ervaart.

3.1.

Bij de beantwoording van de vraag of verweerder met toepassing van een lichter middel had moeten volstaan, beoordeelt de rechtbank of verweerder zich terecht op het standpunt stelt dat geen andere afdoende maar minder dwingende maatregelen dan de inbewaringstelling doeltreffend konden worden toegepast. Daarbij past een grondig onderzoek naar de feitelijke elementen van het concrete geval en een specifieke motivering van verweerder. Alleen een verwijzing naar de vreemdelingenbewaringsgronden volstaat daarvoor niet.

3.2.

De rechtbank is van oordeel dat verweerder zich terecht op het standpunt heeft gesteld dat in dit geval geen andere afdoende, maar minder dwingende maatregelen dan de inbewaringstelling doeltreffend konden worden toegepast. Gelet op de hiervoor onder 2.2. genoemde dragende gronden en de toelichting op die gronden bestaat er een onderduikrisico. Verder heeft verweerder hierbij van belang kunnen achten dat eiser is aangetroffen in een trailer op het afgesloten haventerrein van [locatie]. Voor zover eiser stelt dat vreemdelingenbewaring voor hem onevenredig bezwarend is, volgt de rechtbank hem hierin niet aangezien dit niet is onderbouwd. Eisers verklaring dat hij zelfstandig kan en zal terugkeren naar Duitsland acht de rechtbank onvoldoende voor het toepassen van een lichter middel. Niet is onderbouwd dat eiser rechtmatig verblijf heeft in Duitsland en dat hij beschikt over de juiste documenten om naar Duitsland te reizen. De beroepsgrond slaagt niet.

Ambtshalve toetsing

4. Los van de door eiser aangevoerde gronden, ziet de rechtbank in de door verweerder en eiser verstrekte gegevens geen grond om te komen tot het oordeel dat aan de rechtmatigheidsvoorwaarden voor deze maatregel niet is voldaan.

Conclusie en gevolgen

5. Het beroep tegen de maatregel van vreemdelingenbewaring is ongegrond. Daarom wordt ook het verzoek om schadevergoeding afgewezen. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.

Beslissing

De rechtbank:

- verklaart het beroep ongegrond;

- wijst het verzoek om schadevergoeding af.

Deze uitspraak is gedaan door mr. S.N. Abdoelkadir, rechter, in aanwezigheid van mr. F. van der Zanden, griffier.

Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen één week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden of na de dag van plaatsing daarvan in het digitale dossier.

Dit volgt uit artikel 94, eerste lid, van de Vw. Zie ABRvS 23 februari 2015 (ECLI:NL:RVS:2015:674), ABRvS 10 april 2015 (ECLI:NL:RVS:2015:1309) en Hof van Justitie van de Europese Unie (HvJEU) 5 juni 2014 (ECLI:EU:C:2014:1320, Mahdi). Vergelijk HvJEU 8 november 2022, ECLI:EU:C:2022:858 en 4 september 2025, ECLI:EU:C:2025:647.