Vreemdelingenrecht
Asiel (Irak); opvolgende aanvraag; geloofwaardigheid biseksuele gerichtheid, afvalligheid van de islam en…
Rechtbank Den Haag, 21 oktober 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:32377 · Rechtbank Den Haag · 21 oktober 2026
Zaakgegevens
Op 21 oktober 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Arnhem
- Datum uitspraak
- 21 oktober 2026
- Datum publicatie
- 4 november 2026
- Zaaknummer
- NL26.32837
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:32377
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Asiel (Irak); opvolgende aanvraag; geloofwaardigheid biseksuele gerichtheid, afvalligheid van de islam en bekering tot atheïsme; ongegrond.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Arnhem
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.32837
uitspraak van de enkelvoudige kamer van 21 oktober 2026 in de zaak tussen
[eiser] , v-nummer [x] , eiser
(gemachtigde: mr. S.R. Nohar),
en
de minister van Asiel en Migratie
(gemachtigde: mr. D. Post).
Samenvatting
1. Deze uitspraak gaat over de afwijzing van de opvolgende asielaanvraag van eiser. Eiser is het hier niet mee eens. Hij voert daar een aantal beroepsgronden tegen aan. Aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank de afwijzing van de asielaanvraag.
De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat de afwijzing van de asielaanvraag in stand kan blijven. De minister vindt terecht ongeloofwaardig dat eiser biseksueel is, zich van de islam heeft afgewend en zich tot het atheïsme heeft bekeerd. In het verlengde daarvan is de minister terecht tot de conclusie is gekomen dat eiser geen verdragsvluchteling is of bij terugkeer naar Irak een reëel risico op ernstige schade loopt. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.
Procesverloop
2. Op 11 juni 2024 heeft eiser een opvolgende asielaanvraag ingediend. Met het bestreden besluit van 5 juni 2026 heeft de minister deze aanvraag afgewezen als kennelijk ongegrond.
Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.
De rechtbank heeft het beroep, samen met het verzoek van eiser om een voorlopige voorziening (NL26.32838) en de zaken van de broer van eiser (NL26.32842 en NL26.32843), op 2 oktober 2026 op zitting behandeld. Hieraan heeft de gemachtigde van de minister deelgenomen. Eiser en zijn gemachtigde hebben van tevoren aan de rechtbank laten weten dat zij niet aan de zitting zouden deelnemen.
Beoordeling door de rechtbank
3. Op dit beroep is het recht van toepassing zoals dat gold vóór 12 juni 2026, tenzij de rechtbank hierna anders vermeldt.
Eerdere procedures
4. Eiser is afkomstig uit Irak. Hij heeft in het verleden verschillende asielaanvragen gedaan, die allemaal niet hebben geleid tot verlening van een verblijfsvergunning:
- De eerste asielaanvraag is van 29 september 2015. De minister heeft deze aanvraag met het besluit van 22 november 2016 afgewezen. De zittingsplaats Zwolle van deze rechtbank heeft het beroep van eiser tegen dit besluit op 16 februari 2017 ongegrond verklaard, waarna het besluit is komen vast te staan.
- De tweede asielaanvraag is van 28 augustus 2017. De minister heeft deze aanvraag met het besluit van 7 februari 2018 niet-ontvankelijk verklaard. De zittingsplaats Amsterdam van deze rechtbank heeft het beroep van eiser tegen dit besluit op 13 april 2018 ongegrond verklaard, waarna het besluit is komen vast te staan.
- De derde asielaanvraag is van 2 augustus 2018. De minister heeft deze aanvraag met het besluit van 10 mei 2019 afgewezen als kennelijk ongegrond. De zittingsplaats Zwolle van deze rechtbank heeft het beroep van eiser tegen dit besluit op 17 februari 2020 ongegrond verklaard, waarna het besluit is komen vast te staan.
- De vierde asielaanvraag is van 25 oktober 2021. De minister heeft deze aanvraag met het besluit van 13 april 2023 afgewezen als kennelijk ongegrond. De zittingsplaats Roermond van deze rechtbank heeft het beroep van eiser tegen dit besluit op 20 september 2023 ongegrond verklaard, waarna het besluit is komen vast te staan.
- De vijfde asielaanvraag is van 28 mei 2024. De minister heeft deze aanvraag met het besluit van 10 juni 2024 buiten behandeling gesteld. Het is de rechtbank niet gebleken dat eiser hiertegen beroep heeft ingesteld, zodat dit besluit vaststaat.
Het asielrelaas
5. Eiser heeft aan zijn huidige (zesde) asielaanvraag ten grondslag gelegd dat hij biseksueel is. Daarnaast stelt eiser dat hij afvallig is van de islam en dat hij zich tot het atheïsme heeft bekeerd. Als gevolg hiervan stelt eiser bij terugkeer naar Irak gevaar te lopen, omdat dit door zijn ouders, de Iraakse maatschappij in het algemeen en de Iraakse autoriteiten niet wordt geaccepteerd en hij zich in Irak niet op dezelfde manier kan uiten als in Nederland.
Het bestreden besluit
6. Volgens de minister heeft eiser relevante nieuwe elementen en bevindingen aan zijn asielaanvraag ten grondslag gelegd. Daarom heeft de minister de opvolgende asielaanvraag inhoudelijk beoordeeld. Het asielrelaas van eiser bevat volgens de minister de volgende asielmotieven:
(1) Identiteit, nationaliteit en herkomst;
(2) Biseksuele gerichtheid;
(3) Afvalligheid van de islam;
(4) Bekering tot het atheïsme.
De minister stelt zich hierover op het standpunt dat alleen de identiteit, nationaliteit en herkomst van eiser geloofwaardig zijn. Zijn biseksuele gerichtheid, afvalligheid van de islam en bekering tot het atheïsme vindt de minister niet geloofwaardig. Daarom heeft de minister alleen beoordeeld of eiser op grond van zijn identiteit, nationaliteit en herkomst in aanmerking komt voor de gevraagde verblijfsvergunning. Omdat dat niet het geval is en het gaat om een opvolgende asielaanvraag, heeft de minister de aanvraag afgewezen als kennelijk ongegrond.
Omvang van het geding
7. De minister heeft zich over de biseksuele gerichtheid, de afvalligheid van de islam en de bekering tot het atheïsme op het standpunt gesteld dat eiser deze asielmotieven niet met objectieve bewijsstukken heeft onderbouwd. Eiser heeft dat standpunt als zodanig niet betwist. De minister heeft daarom aan de hand van de verklaringen van eiser en de andere overgelegde bewijsstukken beoordeeld of deze asielmotieven alsnog geloofwaardig zijn. Dat is volgens de minister niet het geval, omdat eiser – bij alle drie de asielmotieven – niet voldoet aan de voorwaarde uit artikel 31, zesde lid, aanhef en onder c, van de Vw 2000, omdat zijn verklaringen geen samenhangend en aannemelijk geheel vormen. Omdat eiser tegen dat standpunt wél beroepsgronden heeft gericht, zal de beoordeling van de rechtbank over de geloofwaardigheid van deze asielmotieven hierna zich steeds tot dat standpunt beperken.
Vormen de verklaringen van eiser over zijn biseksuele gerichtheid (het tweede asielmotief) een samenhangend en aannemelijk geheel?
8. Eiser betoogt dat zijn verklaringen over zijn biseksuele gerichtheid een voldoende samenhangend en aannemelijk geheel vormen. Eiser stelt dat hij zijn authentieke verhaal heeft verteld en dat hij heeft verklaard in lijn met de thema’s die worden genoemd in de Werkinstructie (WI) 2019/17: eiser heeft verklaard hoe hij tot de ontdekking en acceptatie van zijn seksuele gerichtheid is gekomen (en welke gedachten hij daarbij had), welke partners hij in Irak en Nederland heeft gehad, welke activiteiten hij voor lhbti-organisaties in Nederland verricht en op welke manier lhbti’ers in Irak en Nederland verschillend worden behandeld. Hij heeft ook documenten overgelegd die zijn verklaringen ondersteunen, waaronder een verklaring van zijn partner. Uit deze verklaring blijkt dat hij en eiser een relatie hebben. Alleen al daarom valt volgens eiser niet in te zien waarom zijn biseksuele gerichtheid ongeloofwaardig is en waarom de minister niet de compensatiemogelijkheid heeft toegepast. Verder heeft eiser uitgelegd waarom hij zijn biseksuele gerichtheid niet aan een eerdere asielaanvraag ten grondslag heeft gelegd: nadat eiser was uitgeprocedeerd, was hij geheel afhankelijk van de kerk om te overleven, terwijl zijn seksuele gerichtheid niet door de kerk wordt geaccepteerd. Hij durfde het daarom niet aan om naar voren te brengen dat hij biseksueel is.
Dit betoog slaagt niet. De minister stelt zich terecht op het standpunt dat de verklaringen van eiser over zijn biseksuele gerichtheid geen samenhangend en aannemelijk geheel vormen. De rechtbank stelt daarbij voorop dat de minister in het voornemen en het bestreden besluit uitgebreid heeft gemotiveerd waarom hij de biseksuele gerichtheid van eiser niet gelooft. In deze motivering heeft de minister de verklaringen van eiser tijdens het gehoor en de overgelegde documenten – waaronder de verklaring van de partner van eiser – betrokken. In beroep heeft eiser slechts andermaal verwezen naar zijn verklaringen en de overgelegde documenten, maar niet concreet uitgelegd waarom de motivering van de minister in het voornemen en het bestreden besluit onjuist of onvolledig is. Omdat een beroep tegen de afwijzing van een asielaanvraag niet is bedoeld als ambtshalve herbeoordeling daarvan door de bestuursrechter, gaat de rechtbank aan deze verwijzing voorbij. Verder werpt de minister terecht aan eiser tegen dat aan de geloofwaardigheid van zijn verklaringen afbreuk doet dat hij zijn biseksuele gerichtheid pas bij zijn zesde asielaanvraag naar voren heeft gebracht. De minister wijst er namelijk terecht op dat eiser heeft verklaard dat hij in 2017 voor het eerst een homobar bezocht en sinds 2020 deelneemt aan lhbti-activiteiten en in contact staat met LGBT Asylum Support. In aanvulling daarop volgt uit de verklaringen van eiser dat hij in 2022 anderen op zijn opvanglocatie aanspoorde om mee te gaan naar de Pride. Het valt niet in te zien waarom de gestelde afhankelijkheid van de kerk eiser niet van deze (min of meer publieke) activiteiten weerhield, maar er wel voor zorgde dat eiser zich geremd voelde om zijn biseksuele gerichtheid in een van de vier inhoudelijke asielprocedures naar voren te brengen, terwijl nota bene aan het begin van ieder inhoudelijk asielgehoor van eiser uitdrukkelijk is meegedeeld dat hij in vrijheid kan spreken en dat zijn verklaringen vertrouwelijk zouden worden behandeld. Daar komt nog bij dat de broer van eiser – die homoseksueel stelt te zijn en net als eiser van de kerk afhankelijk stelt te zijn geweest – zijn seksuele gerichtheid al wél bij een eerdere asielaanvraag naar voren heeft gebracht.
Gelet op het voorgaande en op wat onder 7 is overwogen, heeft de minister zich terecht op het standpunt gesteld dat de biseksuele gerichtheid van eiser ongeloofwaardig is.
Vormen de verklaringen van eiser over zijn afvalligheid van de islam (het derde asielmotief) een samenhangend en aannemelijk geheel?
9. Eiser betoogt dat zijn verklaringen over zijn afvalligheid van de islam een voldoende samenhangend en aannemelijk geheel vormen. Eiser heeft, mede vanwege zijn seksuele gerichtheid, in Irak al afstand genomen van de islam. Zijn seksuele gerichtheid zou vanuit de islam immers niet geaccepteerd worden (wat hij met passages uit de Koran heeft gestaafd) en hij kon in Irak geen relatie met zijn partner hebben, waardoor hij zich bang en uitgesloten voelde.
Dit betoog slaagt niet. De minister stelt zich terecht op het standpunt dat de verklaringen van eiser over zijn afvalligheid van de islam geen samenhangend en aannemelijk geheel vormen. De minister heeft ter motivering van dit standpunt (onder meer) tegengeworpen dat eiser tegenstrijdig heeft verklaard over de reden waarom hij zich van de islam heeft afgewend. Naar het oordeel van de rechtbank is die tegenwerping feitelijk juist: eiser heeft tijdens een van zijn eerdere asielaanvragen immers verklaard dat hij zich van de islam heeft afgewend omdat hij door de islam en moslims met de dood is bedreigd, terwijl hij nu verklaart dat hij afstand heeft genomen van de islam omdat hij in de Koran las dat biseksualiteit verboden is. Voor zover eiser met zijn beroepsgrond heeft bedoeld deze tegenwerping te betwisten, vormt deze betwisting slechts een herhaling van wat eiser tijdens het gehoor opvolgende aanvraag heeft verklaard. Hij neemt daarmee de door de minister geconstateerde tegenstrijdigheid niet weg.
Gelet op het voorgaande en op wat onder 7 is overwogen, heeft de minister zich terecht op het standpunt gesteld dat eisers afvalligheid van de islam ongeloofwaardig is.
Vormen de verklaringen van eiser over zijn bekering tot het atheïsme (het vierde asielelement) een samenhangend en aannemelijk geheel?
10. Eiser betoogt dat zijn verklaringen over zijn bekering tot het atheïsme een voldoende samenhangend en aannemelijk geheel vormen. Na zijn komst in Nederland is eiser in aanraking gekomen met het christendom, maar – mede aan de hand van bestudering van de Bijbel – is hij tot de conclusie gekomen dat deze religie weinig verschilt van de islam als het gaat om het standpunt over lhbti’ers. Eiser voelde zich daarom ook tot het christendom afgewezen en kwam tot de conclusie dat het net als de islam een onzinnige religie is en dat God en Allah niet bestaan. Hij heeft zich daarom tot het atheïsme bekeerd.
Dit betoog slaagt niet. De minister stelt zich terecht op het standpunt dat de verklaringen van eiser over zijn bekering tot het atheïsme geen samenhangend en aannemelijk geheel vormen. De minister heeft ter motivering van dit standpunt (onder meer) aan eiser tegengeworpen dat hij slechts in algemene zin heeft verklaard over zijn motieven om zich tot het atheïsme te bekeren en onvoldoende inzicht heeft gegeven in het bekeringsproces. Voor zover eiser deze tegenwerpingen met zijn beroepsgrond heeft willen betwisten, vormt deze beroepsgrond (opnieuw) slechts een herhaling van zijn verklaringen tijdens het gehoor opvolgende aanvraag, die al in de beoordeling van de minister zijn betrokken. Eiser legt met een enkele verwijzing naar die verklaringen niet uit waarom hij, anders dan de minister hem heeft tegengeworpen, deze wél gedetailleerd en voldoende vindt. De rechtbank gaat hier daarom aan voorbij.
Gelet op het voorgaande en op wat onder 7 is overwogen, heeft de minister zich terecht op het standpunt gesteld dat eisers bekering tot het atheïsme ongeloofwaardig is.
Is eiser verdragsvluchteling of loopt hij bij terugkeer naar Irak een reëel risico op ernstige schade?
11. Voor zover eiser nog heeft betoogd dat hij verdragsvluchteling is of bij terugkeer naar Irak een reëel risico op ernstige schade loopt, slaagt dat betoog niet. Zoals hiervoor is overwogen, zijn de biseksuele gerichtheid, afvalligheid en bekering tot het atheïsme van eiser ongeloofwaardig. Vluchtelingschap of een reëel risico op ernstige schade kunnen daarom niet in deze asielmotieven zijn gelegen. Eiser heeft verder ook niet uitgelegd waarom hij op grond van zijn identiteit, nationaliteit en herkomst verdragsvluchteling is of een reëel risico op ernstige schade loopt.
Conclusie en gevolgen
12. Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat eiser geen gelijk krijgt en de afwijzing van zijn asielaanvraag in stand blijft. De minister hoeft de proceskosten van eiser niet te vergoeden.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. S.A. van Hoof, rechter, in aanwezigheid van mr. S.J.B. ter Beke, griffier.
De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen één week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.