Vreemdelingenrecht
Grensdetentie; proces-verbaal; geen gebrek; ongegrond.
Rechtbank Den Haag, 30 oktober 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:32979 · Rechtbank Den Haag · 30 oktober 2026
Zaakgegevens
Op 30 oktober 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Arnhem
- Datum uitspraak
- 30 oktober 2026
- Datum publicatie
- 9 november 2026
- Zaaknummer
- NL26.63104
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:32979
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Grensdetentie; proces-verbaal; geen gebrek; ongegrond.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Arnhem
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.63104
uitspraak van de enkelvoudige kamer van 30 oktober 2026 in de zaak tussen
[eiser] , v-nummer: [x] , eiser
(gemachtigde: mr. A.D. Kupelian),
en
de ambtenaar belast met de grensbewaking, de ambtenaar,
(gemachtigde: mr. A.N. Sap).
Procesverloop
Bij besluit van 18 oktober 2026 (het bestreden besluit) is aan eiser met toepassing van artikel 6, derde lid, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw 2000) een vrijheidsontnemende maatregel opgelegd.
Eiser heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld. Dit beroep moet tevens worden aangemerkt als een verzoek om toekenning van schadevergoeding.
De rechtbank heeft het beroep op 27 oktober 2026 op zitting behandeld. Eiser is verschenen, bijgestaan door zijn gemachtigde. De minister heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.
Overwegingen
1. Indien de rechtbank bij de beoordeling van het beroep van oordeel is dat de toepassing of tenuitvoerlegging van de maatregel in strijd is met de Vw 2000 dan wel bij afweging van alle daarbij betrokken belangen niet gerechtvaardigd is, verklaart zij op grond van artikel 94, zesde lid, van de Vw 2000 het beroep gegrond.
2. Op grond van artikel 5.5, tweede lid, van het Vreemdelingenbesluit 2000 (Vb 2000) wordt een vrijheidsontnemende maatregel op grond van artikel 6, derde lid, van de Vw 2000 opgelegd in het kader van het grensbewakingsbelang. Deze wordt niet opgelegd of voortgezet indien sprake is van bijzondere individuele omstandigheden die vrijheidsontneming onevenredig bezwarend maken.
Gehoor
3. Eiser voert aan dat op pagina 1 van het proces-verbaal van 18 oktober 2026 voorbarig is vastgesteld dat aan hem een vrijheidsontnemende maatregel wordt opgelegd. Dit is onzorgvuldig nu de minister de omstandigheden die in het gehoor worden aangevoerd moet betrekken bij de beoordeling, voordat de afweging om een vrijheidsontnemende maatregel op te leggen wordt gemaakt.
De beroepsgrond slaagt niet. De rechtbank stelt vast dat op pagina 1 van het proces-verbaal inderdaad is vermeld dat aan eiser een vrijheidsontnemende maatregel wordt opgelegd en dat eiser gedurende de behandeling van zijn aanvraag wordt ingesloten in een vreemdelingendetentiecentrum. Echter blijkt elders uit het proces-verbaal dat vooralsnog sprake is van een voornemen en dat eiser de eventuele omstandigheden die van belang kunnen zijn voor de beoordeling of de grensdetentie voor eiser onevenredig bezwarend is, inzichtelijk heeft kunnen maken. Zo is op pagina 4 van dit proces-verbaal aan eiser medegedeeld dat het voornemen bestaat om aan eiser de toegang tot Nederland in verband met zijn asielaanvraag uit te stellen en dat eiser dan gedurende de behandeling van deze asielaanvraag in een gesloten detentiecentrum zal verblijven. Op deze pagina is eiser ook in de gelegenheid gesteld om bijzondere of persoonlijke omstandigheden naar voren te brengen die ertoe kunnen leiden dat wordt afgezien van het behandelen van zijn asielaanvraag in een vreemdelingendetentiecentrum. De rechtbank ziet dan ook geen aanleiding voor de conclusie dat de beslissing om eiser een vrijheidsontnemende maatregel op te leggen al was genomen voordat eiser in de gelegenheid is gesteld om omstandigheden naar voren te brengen die van belang kunnen zijn voor de beoordeling of de grensdetentie voor hem onevenredig bezwarend is en die omstandigheden, waar aanwezig, ook bij de beoordeling zijn betrokken.
Lichter middel
4. Eiser betoogt dat het opleggen van de maatregel in strijd is met het Unierecht. De minister gaat er ten onrechte van uit dat het grensbewakingsbelang enkel kan worden gewaarborgd met vrijheidsontneming en een lichter middel niet mogelijk is, omdat het leidt tot opheffing en het prijsgeven van dat belang. Uit het rapport persoonlijk onderhoud van 24 oktober 2026 blijkt dat eiser uit Myanmar is vertrokken, omdat zijn dorp door de militaire junta is binnengevallen. Eiser is hierdoor niet meer veilig in Myanmar. Het is van belang dat zijn asielaanvraag inhoudelijk wordt bekeken.
Deze beroepsgrond slaagt niet. De rechtbank stelt vast dat eiser aan de grens een verzoek om internationale bescherming heeft ingediend terwijl hij – onbetwist – niet aan de toegangsvoorwaarden voldeed. Daarmee is voldaan aan de voorwaarden voor toepassing van de vrijheidsontnemende maatregel op grond van artikel 6, derde lid, van de Vw 2000. Uit vaste rechtspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State volgt dat het grensbewakingsbelang in beginsel steeds het opleggen van een vrijheidsontnemende maatregel vereist, omdat een minder dwingende maatregel tot gevolg heeft dat toegang tot Nederland wordt verkregen. Hiervan wordt slechts in bijzondere gevallen afgeweken.
Voorafgaand aan de maatregel is eiser gehoord en is hem gevraagd of er feiten en/of omstandigheden zijn die maken dat in zijn geval had moeten worden afgezien van grensdetentie. Eiser heeft toen verklaard dat er geen feiten en omstandigheden zijn die maken dat de vrijheidsontnemende maatregel onevenredig bezwarend is. De rechtbank is van oordeel dat de ambtenaar, onder verwijzing naar het grensbewakingsbelang, voldoende heeft gemotiveerd dat er geen aanleiding is om een lichter middel toe te passen.
Ook de omstandigheid die door eiser op de zitting is aangevoerd, namelijk dat zijn asielmotief ertoe aanleiding geeft dat zijn asielaanvraag inhoudelijk moet worden beoordeeld, maakt niet dat had moeten worden afgezien van het toepassen van grensdetentie. Deze omstandigheid kan naar het oordeel van de rechtbank niet worden aangemerkt als bijzondere omstandigheid zoals hiervoor onder 4.1 bedoeld.
Ambtshalve toets
5. Los van de door eisers aangevoerde gronden, ziet de rechtbank in de door de ambtenaar en eisers verstrekte gegevens verder geen grond om te komen tot het oordeel dat de toepassing of tenuitvoerlegging van de vrijheidsontnemende maatregelen op enig moment onrechtmatig is geweest.
Beslissing
De rechtbank:
- verklaart het beroep ongegrond;
- wijst het verzoek om schadevergoeding af.
Deze uitspraak is gedaan door mr. G.W.B. Heijmans, rechter, in aanwezigheid van S. Voolstra, griffier.
De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
Rechtsmiddel
Tegen deze uitspraak kan hoger beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State binnen één week na de dag van bekendmaking.