Gerecht in eerste aanleg van Sint Maarten, eerste aanleg - enkelvoudig civiel recht overig

ECLI:NL:OGEAM:2026:122

Op 10 April 2026 heeft de Gerecht in eerste aanleg van Sint Maarten een eerste aanleg - enkelvoudig procedure behandeld op het gebied van civiel recht overig, wat onderdeel is van het civiel recht. Het zaaknummer is SXM202600222, bekend onder identificatienummer ECLI:NL:OGEAM:2026:122.

Soort procedure:
Zaaknummer(s):
SXM202600222
Datum uitspraak:
10 April 2026
Datum publicatie:
27 August 2026

Indicatie

Verzetprocedure. Restrictieve bepalingen Pelican Key Sint Maarten. Bouwstop opgelegd. Correcte betekening volgens artikel 5 aanhef en lid 3 Rv. Toepassing liquidatietarief.

Uitspraak

GERECHT IN EERSTE AANLEG VAN SINT MAARTEN

Zaaknummer: SXM202600222

Vonnisdatum: 10 april 2026

in de zaak van

de vennootschap naar het recht van de Verenigde Staten van Amerika

ARNHOLD MARKETING SERVICES INC,

gevestigd in de Verenigde Staten,

eiseres in verzet,

gemachtigde: mr. P.P. Soons,

tegen

de naamloze vennootschap

SIMPSON BAY ESTATES N.V.,

gevestigd in Sint Maarten,

gedaagde in verzet,

gemachtigde: mr. L.G.J. Berman.

Partijen zullen hierna AMS en SBE worden genoemd.

1
Het verloop van de procedure
1.1.

SBE heeft op 26 januari 2026 een verzoekschrift ingediend. Vervolgens heeft op 6 februari 2026 de mondelinge behandeling plaatsgevonden, waarbij SBE is verschenen bij haar directeur, {[directeur], en haar gemachtigde. Zij hebben het woord gevoerd. AMS is niet verschenen. Tegen haar is verstek verleend.

1.2.

AMS is bij verstek veroordeeld. Het verstekvonnis is op 13 februari 2026 openbaar betekend. AMS heeft op 27 februari 2026 een verzetschrift ingediend. SBE heeft op 12 maart 2026 een conclusie van antwoord ingediend. Eveneens op 12 maart 2026 heeft AMS een akte, houdende producties en aanvullend verweer ingediend.

De mondelinge behandeling heeft plaatsgevonden op 13 maart 2026. De gemachtigden van beide partijen hebben pleitaantekeningen voorgedragen en overgelegd.

1.3.

In overleg met partijen is op 17 maart 2026 een descente gehouden, waarvan de griffier aantekeningen heeft gemaakt.

1.4.

Vonnis is bepaald op vandaag.

2
De feiten
2.1.

SBE is de ontwikkelaar van Billy Folly (Pelican) in Simpsonbay

Sint Maarten. AMS is eigenaar van een perceel grond met daarop een woonhuis in Pelican Key. AMS heeft op 27 oktober 2016 het onroerend goed op een veiling gekocht.

2.2.

Binnen de ontwikkeling gelden restrictieve bepalingen die in de akte van levering staan genoemd. Deze restrictieve bepalingen houden onder meer het volgende in:

(a) Only a single-family residence, swimming pool and one private garage or carport for not more than two cars and a separate cottage may be erected on the property;

(b) All buildings erected on the property shall be of permanent construction. No buildings shall be constructed on the property nearer than fifteen (15) feet from any boundary line thereof without the written approval of Seller, except the boundary line(s) between the property sold hereby and other properties owned by Buyer.

All building plans must be approved by Seller prior to the commencement of construction, provided, however that Seller's approval as herein required shall not be unreasonably withheld.

(…)

(h) the property shall not be subdivided;

(i) the property shall be used for residential purposes only

(k) no building more than two (2) stories high (that is levels above the grade of the road on which the lot fronts) may be constructed on the property, except by written approval of Seller, such approval-not to be unreasonably withheld.

(l) No renting of rooms or rooming house operation shall be permitted on the property. Notwithstanding this provision the entire premises may be rented, as a unit from time to time.

(m) No fence more than five (5) feet high may be constructed on the property except by written approval of Seller, such approval not to be unreasonably withheld.

2.3.

AMS heeft in 2023 verbouwingswerkzaamheden uitgevoerd op de begane grond van het pand. SBE heeft AMS in 2023 gesommeerd om te stoppen met bouwen en AMS heeft daar gehoor aan gegeven.

2.4.

AMS is in 2025 opnieuw begonnen met bouwwerkzaamheden. Het ging nu om de uitbreiding van de eerste verdieping. Hiervoor had AMS geen toestemming van SBE. AMS heeft niet gereageerd op een sommatie van SBE van 18 december 2025 om de werkzaamheden te stoppen.

3
Het geschil
3.1.

AMS vordert dat het Gerecht het verstekvonnis vernietigt en de oorspronkelijke vorderingen alsnog afwijst, met veroordeling van SBE in de kosten van de verzetprocedure. Verder vordert AMS dat de proceskosten van de verstekprocedure moeten worden aangepast.

Overwegingen

4
De beoordeling in kort geding

Spoedeisend belang

4.1.

De zaak heeft nog steeds een spoedeisend belang.

Gebondenheid aan de restrictieve voorwaarden

4.2.

AMS heeft betwist dat de restrictieve voorwaarden op haar van toepassing zijn. Op de veiling zijn de belangen van AMS waargenomen door haar gevolmachtigde. Deze heeft de notariële akte van veiling ondertekend, waarin onder meer wordt vermeld dat de veiling is gehouden onder de algemene en bijzondere veilingvoorwaarden. Bovendien wordt in de akte verklaard dat de relevante veilingvoorwaarden voorgelezen waren.

4.3.

AMS heeft onderbouwd dat de restrictieve voorwaarden niet op de juiste wijze zijn ‘doorgeleverd’. In het kader van dit kort geding is echter voldoende duidelijk dat AMS van het bestaan en de inhoud van de restrictieve bepalingen op de hoogte was en ook dat die voor haar golden. Dat volgt alleen al uit de transcriptie van een telefoongesprek tussen de gemachtigde van SBE en de heer AMS van AMS.Het Gerecht is daarom voorlopig van oordeel dat AMS gebonden is aan de restrictieve bepalingen.Belang SBE bij handhaving

4.4.

AMS stelt dat het belang van SBE bij handhaving van de restrictieve voorwaarden erin is gelegen dat de waarde van de nog te verkopen percelen wordt behouden. Omdat alle percelen zijn verkocht, is dat belang er niet meer.SBE heeft verklaard en ter plaatse aangewezen dat nog niet alle percelen zijn verkocht en bebouwd.SBE heeft dus in die zin belang bij haar vorderingen.

4.5.

AMS beroept zich op rechtsverwerking door SBE. AMS stelt dat er in de wijk Pelican al geruime tijd geen toestemming meer wordt verzocht voor verbouwingen van villa’s en woningen. Die worden toegestaan door SBE, zolang het niet gaat om radicaal afwijkende bebouwing. SBE heeft dat gemotiveerd betwist. In het kader van dit kort geding is er geen gelegenheid tot verdere bewijslevering op dit punt. Daarvoor dienen partijen zich tot de bodemrechter te wenden (wat zij overigens beide hebben aangekondigd te zullen doen).Geen toestemming nodig?

4.6.

AMS wijst op bepaling 9.k. (zie onder 2.2 in dit vonnis) en stelt zich op het standpunt dat de verbouwing voldoet aan de eis dat een woning twee verdiepingen boven de weg mag uitsteken. Daarom is geen toestemming nodig voor deze verbouwing, aldus AMS.SBE heeft betwist dat het hier gaat om slechts twee verdiepingen. Tijdens de descente heeft het Gerecht geconstateerd dat staande voor de ingang van de woning inderdaad niet meer dan twee bouwlagen zichtbaar zijn, zoals AMS betoogt. Vanaf de achterzijde van de woning zijn echter vier bouwlagen te zien. Omdat aan die achterzijde ook woningen zijn en een weg loopt, is de vraag vanaf welk punt gemeten zal moeten worden. Het hangt er ook van af in hoeverre deze eis ook voor omliggende woningen is toegepast. Ook dit onderdeel leent zich niet voor een beslissing in kort geding.

Verbod verhuur

4.7.

AMS heeft onderbouwd dat één appartement in de woning op dit moment wordt bewoond door de beheerder, die geen huur betaalt. Een ander appartement is op lange termijn verhuurd voor USD 1.000,- per maand. Tijdens de descente heeft de heer Arnhold verklaard geen verdere verhuurplannen te hebben, maar dat hij na de verbouwing de woning zelf zal gaan betrekken.

4.8.

Iets anders is dat AMS door het overleggen van tientallen internet-advertenties heeft aangetoond dat overal in dezelfde wijk woningen en onderdelen daarvan te huur worden aangeboden. Daarmee heeft AMS naar voorlopig oordeel voldoende aannemelijk gemaakt dat de restrictieve voorwaarden op dit onderdeel niet worden gehandhaafd, zodat er geen spoedeisend belang is om de vorderingen tot verbod van verhuur in kort geding toe te wijzen.Geen misbruik van recht

4.9.

Het Gerecht is van oordeel dat SBE geen misbruik van recht maakt door gebruik te maken van haar bevoegdheden.Alsnog toestemming verzocht

4.10.

Het Gerecht merkt op dat AMS in het verzetschrift onder 4.57 alsnog toestemming voor de verbouwing aan SBE heeft verzocht. Het Gerecht raadt partijen aan hierover zo spoedig mogelijk met elkaar in contact te treden, teneinde mogelijk een kostbare en tijdrovende bodemprocedure te voorkomen.Proceskosten verstekprocedure

4.11.

Het Gerecht verwerpt het standpunt van AMS dat de oproeping nietig is, omdat het oproepingsexploot niet aan het adres van de bestuurder van de vennootschap is betekend. Dat standpunt berust namelijk op een onjuiste lezing van de wet. Artikel 5 aanhef en lid 3 Rv bepaalt dat exploten ten aanzien van andere rechtspersonen aan de persoon of aan de woonplaats van een van de bestuurders en, na de ontbinding, van een van de vereffenaars of (onderstreping Gerecht) aan hun zetel of kantoor worden gedaan. Het exploot is in dit geval gedaan op het kantooradres van AMS in Sint Maarten.

4.12.

Ook het standpunt dat het onjuiste liquidatietarief is toegepast, verwerpt het Gerecht. Bij de bepaling van de ‘zwaarte’ van de zaak wordt niet alleen acht geslagen op wat ter zitting is voorgevallen, maar ook hoeveel werk een partij aan de voorbereiding van de behandeling heeft moeten besteden. Alleen al het enkele feit dat AMS zelf als verweer in totaal 34 bladzijden (niet genummerd, maar geteld door het Gerecht) in deze zaak heeft geproduceerd, rechtvaardigt de conclusie dat het niet om een zaak “zonder ingewikkelde feitelijke of juridische aspecten” gaat.Proceskosten verzetprocedure

4.13.

Partijen zijn in de verzetprocedure beiden deels in het ongelijk gesteld. Daarin ziet het Gerecht aanleiding de proceskosten te compenseren; ieder draagt de eigen kosten.Slotsom

4.14.

Voor de duidelijkheid zal het verstekvonnis worden vernietigd en in dit vonnis zullen de uiteindelijke beslissingen worden opgenomen.

Beslissing

5
De beslissing

Het Gerecht:

Rechtdoende in kort geding:

5.1.

vernietigt het verstekvonnis van 10 februari 2026 (SXM202600080);

en, opnieuw rechtdoende:

5.2.

beveelt AMS om binnen 24 uur na betekening van dit vonnis, voor

zover deze activiteiten nog plaatsvinden, de bouwwerkzaamheden op perceel C/A CB 267/2002 te staken en gestaakt te houden, op verbeurte van een dwangsom door AMS van USD 10.000,- per dag voor iedere dag dat AMS in strijd handelt met dit bevel, met een maximum van USD 100.000,-;

5.3.

verbiedt AMS om in de toekomst opnieuw op haar perceel C/A CB 267/2002 bouwwerkzaamheden te verrichten zonder de vereiste toestemming van SBE, op verbeurte van een dwangsom door AMS van USD 10.000,- per dag voor iedere dag dat AMS in strijd handelt met dit verbod, met een maximum van USD 100.000,-;

5.4.

veroordeelt AMS in de kosten van de verstekprocedure, aan de zijde van SBE tot op heden begroot op Cg 2.199,50, te vermeerderen met de nakosten aan de zijde van SBE tot op heden begroot op Cg 250,- zonder betekening en Cg 400,- na betekening van dit vonnis, en bij niet betaling te vermeerderen met de wettelijke rente vanaf 27 februari 2026 tot aan de dag van algehele voldoening;

5.5.

compenseert de proceskosten in de verzetprocedure, ieder draagt de eigen kosten;

5.6.

verklaart dit vonnis uitvoerbaar bij voorraad;

5.7.

wijst het meer of anders gevorderde af.

Dit vonnis is gewezen door mr. L.J. Saarloos, rechter, bijgestaan door de griffier, en in het openbaar uitgesproken op 10 april 2026.